[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Tehnologia de fabricare bere din kit-uri de bere

Tehnologia de fabricare bere din kit-uri de bere

Re: Tehnologia de fabricare bere din kit-uri de bere

Mesajde Laur » Mie Apr 25, 2012 7:56 am

Solutii sunt: fie iti cumperi un frigider SH mic si il folosesti doar pentru bere, fie iti construiesti tu unul pe elemente Peltier.
Dar alegerea de cumpara bere iti apartine.
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Tehnologia de fabricare bere din kit-uri de bere

Mesajde crystale » Dum Apr 29, 2012 5:00 pm

Legat de ceea ce s-a discutat mai devreme am cateva intrebari pentru Laur:
- temperatura din frigider nu e totusi prea mica pentru maturarea berii?
- in instructiunile primite o data cu kitul de bere scrie ca dupa trecerea berii in sticle trebuie lasata aproximativ o saptamana la temperatura camerei dupa care se lasa la maturat inca vreo cateva saptamani. In concluzie, din experienta ta e suficienta punerea la frigider si "uitarea" berii acolo pentru cateva saptamani?
- pana acum am "produs" doua beri - un Muntons Pilsener Gold (destul de bun, insa departe de gustul si culoarea tipica de bere Pils) si un Brewferm Gold (care a fermentat in sticle vreo 10 zile si acum trebuie lasata la maturat, deci isi va mai modifica gustul) si am observat o caracteristica pe care am simtit-o si la berile primite de la tine la cumpararea echipamentului - o aroma care duce cu gandul mai degraba la sampanie si, in cazul berilor mele, un continut de alcool mai ridicat decat cel din "specificatii (la Gold de exemplu un 6% fata de 5.5% conform retetei). Mentionez ca am respectat cu strictele cantitatile de apa, zahar samd si normele de igiena. Care ar putea fi explicatia pentru gustul "de sampanie"? (am cautat, evident, si pe alte forumuri iar parerile sunt diverse)
Ultima oară modificat de crystale pe Dum Apr 29, 2012 5:07 pm, modificat 1 dată în total.
crystale
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Ian 14, 2012 10:27 am

Re: Tehnologia de fabricare bere din kit-uri de bere

Mesajde Laur » Lun Apr 30, 2012 8:46 am

Temperatura de maturare este indicata a fi cuprinsa intre 12-14 grade Celsius - mai exact este temperatura caracteristica unui beci, adica in jurul valorii de 13 grade, cat are temperatura pamantul la un nivel de cativa metri adancime. Eu nu am un beci sau ceva similar si am intrebat mai multi berari din Belgia si mi-au spus ca temperatura din cadrul unui frigider este buna. Apoi am citit pe forumuri si mi s-a confirmat aceasta informatie. Eu as spune ca temperatura de maturare poate fi cuprinsa intre 2 si 14 grade.
Eu maturez berea numai in frigider.
Cand spui gust de sampanie la ce te referi? Da-mi mai multe detalii si, daca este posibil sa imi spui si ce scria pe capacul berii ce ti-am oferit-o ca mostra.
Pe mine ma duce cu gandul la un fel de acreala a berii, ceea ce nu este deloc normala - cauza care imi vine acum in minte este infestarea berii. Dar, te rog, da-ne mai multe detalii legate de gustul final si despre pasii tehnologici.
Am observat ca berea obtinuta din kit-ul MUNTONS GOLD CONTINENTAL PILSNER are o culoare mai inchisa decat un PILSNEr cumparat din comert dar, pe mine si pe alti berari nu i-au deranjat acest aspect.
Cat despre cantitatea de alcool obtinuta, ma intereseaza sa stiu cum ai facut calculul ABV-ului.
Sigur, cantitatea de alcool precizata de producator nu este batuta in cuie, adica unele abateri sunt acceptate. Mai mic sa nu iasa ABV-ul.
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Tehnologia de fabricare bere din kit-uri de bere

Mesajde crystale » Lun Apr 30, 2012 11:41 am

O sa incep cu ultima intrebare - ABVul l-am calculat masurand OG, FG si aplicand coeficientii de temperatura (desi cred ca aportul coeficientilor e oricum neglijabil fiindca temperatura a variat foarte putin conform cu termometrul de pe vasul de fermentare). Asta am facut numai pentru cea de-a doua bere (Brewferm Gold). Ex: OG=1050 FG=1005

Gustul "de sampanie" despre care vorbeam nu aduce a acreala, ci a o aroma mai degraba de fructe (din ce am mai citit pe forumuri ar putea fi legat de temperatura de fermentare mai ridicata decat cea normala sau poate cu o maturare incompleta la rece). Chestia cu culoarea Muntons Gold Pilsener era mai degraba o curiozitate si nu m-a deranjat in niciun fel (oricum culoarea era placuta ochiului). Ca proces tehnologic a fost in felul urmator - vreo 2 saptamani jumatate fermentare primara, apoi tras in sticle, vreo 2-3 saptamani pentru carbonatare la temperatura camerei - cam 20C in perioada respectiva - si apoi sticlele au fost lasate in acelasi loc unde s-a facut carbonatarea, mutandu-le in frigider cu cate 2-3 zile inainte de a le bea)

In cazul Brewferm am desfacut prima sticla dupa 10 zile de la imbuteliere si am observat aceeasi aroma, insa de data asta e clar ca berea nu e maturata. Nu imi aduc aminte exact ce bere am primit de la tine o data cu echipamentul, dar din cate stiu era ceva spre bruna.

In concluzie, dupa ce a doua etapa a fermentarii (carbonatarea in sticle) s-a incheiat - conform instructiunilor Brewferm Gold 1 saptamana (conform dorintei mele 2 saptamani) - as putea muta fara probleme sticlele in frigider si sa le las acolo cateva saptamani pentru definitivarea gustului berii?
crystale
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Ian 14, 2012 10:27 am

Re: Tehnologia de fabricare bere din kit-uri de bere

Mesajde Laur » Lun Apr 30, 2012 3:06 pm

ABV-ul pare calculat corect.
Mai multe beri au anumita tenta fructata asa ca, nu as spune neaparat ca este din cauza temperaturii de fermentare primare, mai ales ca drojdia ce insoteste fiecare kit este o drojdie comuna de tip ALE, ce are un interval de fermentare larg: 18 - 25 grade Celsius.
Din punctul meu de vedere, perioada de fermentare secundara este mult peste cea necesara. Eu nu las mai mult de 7 zile si este absolut suficient. Poti lasa la fermentarea secundara mai mult insa acest aspect prelungeste inutil termenul la care o bere poate fi bauta.
Importanta pentru gustul final este maturarea, care poate dura intre 4 saptamani si pana la 1-2 ani, in functie de beri. Numai ca in cazul berilor facute din kit-uri, perioada de maturare nu depaseste 6 luni (pentru berile BREWFERM CHRISTMAS si ABBEY). Eu recomand ca perioada de maturare sa fie de minim 2 saptamani, caz in care gustul este cat de cat format si berea poate fi consumata. Si repet, maturarea o recomand a fi facuta la temperatura frigiderului, in cazul in care nu dispui de o pivnita sau beci.
In concluzie, lasa berea in frigider pentru minim 2 saptamani si apoi incepe sa consumi treptat din ea (restul lasandu-l in frigider pentru continuarea maturarii) si vei vedea cum, cu trecerea timpului de maturare, gustul se schimba in bine.
Spor la berarit!
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Tehnologia de fabricare bere din kit-uri de bere

Mesajde caiafa » Lun Apr 30, 2012 3:28 pm

Pentru majoritetea berilor o fermentație de două săptămâni produce un gust mai bun decât una de 7 zile. Tehnic vorbind fermentația poate fi gata în 2-3 zile la un ale, însă după aceea drojdia reabsoarbe o parte din substanțele produse în timpul fermentației, ceea ce îmbunătățește mereu gustul berii.
caiafa
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Apr 02, 2011 2:34 am

Re: Tehnologia de fabricare bere din kit-uri de bere

Mesajde crystale » Lun Apr 30, 2012 5:23 pm

Multumesc pentru sugestii si revin cu impresii peste cateva saptamani ;)
crystale
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Ian 14, 2012 10:27 am

Re: Tehnologia de fabricare bere din kit-uri de bere

Mesajde crystale » Dum Mai 13, 2012 7:43 pm

Dupa aproape doua saptamani de stat in frigider berea si-a schimbat gustul in mod evident, disparand aproape complet aroma "de sampanie" despre care vorbeam in posturile trecute. Cred ca maturarea berii la frigider este una dintre cele mai mari descoperiri de la foc incoace :D.
Promit sa revin cu detalii peste inca doua-trei-patru saptamani, cand ar trebui sa se termine procesul tehnologic.
crystale
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Ian 14, 2012 10:27 am

Re: Tehnologia de fabricare bere din kit-uri de bere

Mesajde lale09 » Mar Iul 17, 2012 2:45 pm

buna ziua.
am si eu o intrebare.am inbuteliat primul kit de bere pils,acum 2 zile,si as vrea sa stiu daca e ok sa fie tulbure.gustul e f ok,doar ca este tulbure.multumesc
lale09
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iul 17, 2012 2:41 pm

Re: Tehnologia de fabricare bere din kit-uri de bere

Mesajde Laur » Mie Iul 18, 2012 11:06 am

Salutare,
Este tulbure deoarece in suspensie se afla drojdie. Treptat-treptat, berea din sticle se va limpezi prin sedimentarea naturala a drojdiei din suspensie. Cred ca poti observa dupa 2 zile de stat la temperatura camerei (pentru fermentarea secundara) ca partea de sus a sticlei este mai limpede decat partea de jos, semn ca incepe sedimentarea drojdiei.
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fabricare bere din kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron