[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Prima mea bere din kit-uri de bere

Prima mea bere din kit-uri de bere

Prima mea bere din kit-uri de bere

Mesajde Laur » Mar Noi 17, 2009 7:08 am

Am considerat sa deschid acest subiect in sectiunea "Bere din kit-uri", deoarece multi berari amatori au inceput fabricarea berii acasa prin acest procedeu.
De fapt, cred ca se impune sa deschid un topic de acest gen si in categoria "fabricare bere din malt" si "fabricare bere din extract de malt".
Consider ca este foarte interesant ca fiecare dintre noi sa impartaseasca celorlalti din prima experienta de berar, mai ales ca primele dati, cu siguranta am fost mai stangaci, mai putin experimentati si au fost si momente comice.
Imi amintesc de prima mea bere...... Brewferm Pils, 12 litri. Am citit cu sfintenie tehnologia si retetarul, ca nu cumva sa gresesc ceva, mai ales ca am tot citit ca igienizarea este foarte-foarte importanta. M-am temut sa nu cumva sa fac vreo eroare in igienizare si, dupa ce ca astept o asa perioada de timp, sa imi iasa ceva nebaubil....?
Am avut noroc si totul a decurs normal. Insa nu am putut astepta pana la termenul final de maturare si am gustat din bere cu o saptamana inainte.
Surpriza a fost enorma cand am desfacut sticla si am auzit "fis"-ul dioxidului de carbon. Asta-mi spunea ca pana aici e totul in ordine. Am turnat-o intr-o halba si, uimire: a facut spuma, iar culoarea era asemanatoare unei beri Pils din comert (e drept ca, era un pic mai inchisa la culoare dar, era o culoare galben-cunoscuta). Nu in ultimul rand m-a uimit in mod placut faptul ca se limpezise intr-o mare masura si din ea ieseau bule de dioxid de carbon.
Am atasat si o poza a acestei beri.
Ataşamente
prima_bere.jpg
prima mea bere din kit-uri de bere
prima_bere.jpg (124.22 KiB) Vizualizat de 10288 ori
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Prima mea bere din kit-uri de bere

Mesajde lucian » Dum Dec 27, 2009 10:24 am

De cum am vazut site-ul am stiut ca este ceea ce caut. Sunt un mare prieten al berii, jumate din kilele in plus le datorez ei....Din adolescenta am incercat sa fac, am mai incercat si dupa revolta din 89. Nu mi-a reusit niciodata. Deci am intrat in fibrilatie citind site-ul, dupa un scurt schimb de emailuri cu Laur, am si dat comanda. Despre prima bere...hmmm, ce sa spun? Ca e buna spre foarte buna? Ca nici eu nu am rezistat pana la sfarsit si am gustat dupa 7 zile de fermentatie in sticla? Ca niste prieteni m-au imprumutat cu tot cu utilaj sa le fac si lor un rand? Ca deja sunt la al 3-lea si vreau sa fac berea mea pe banda? Ca va trebui un frigider separat sa le depozitez? Ei bine, da. Am de gand sa nu mai beau berea din comert, care este departe de ceea ce se bea prin Germania au Cehia. Cu mici exceptii. Am de gand sa am in permanenta Pils si Lager de la Muntons, ca e mai eftina de consumatie uzuala, dar am de gand sa le incerc pe toate. Urmatoarea pe care o voi incerca va fi Muntons Premium Bitter, cea englezeasca. Desi nu am ajuns in Anglia, imi fu laudata de un prieten, deci voi purcede la treaba. Cele bune.
lucian
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Dec 08, 2009 12:02 pm

Re: Prima mea bere din kit-uri de bere

Mesajde Mindhacker » Mie Mar 31, 2010 3:42 pm

Astazi am facut si eu primele 2 kit-uri. Unu de MUNTONS Export Pilsner si unu de BREWFERM ABBEY (am 2 recipiente de fermentare). Am facut nsite poze in graba:

Pilsner:

Imagine

Abbey:

Imagine

Amandoua puse in camara:

Imagine

Am sa revin cu poze cand o pun in sticle :D
Mindhacker
 
Mesaje: 18
Membru din: Lun Mar 29, 2010 12:32 pm

Re: Prima mea bere din kit-uri de bere

Mesajde Mindhacker » Mar Apr 06, 2010 7:28 pm

revin cu poze de la imbutelierea celei brune (abbey)

Imagine
Imagine
Imagine

au iesit 27 sticle la 0.33 . le-am pus la fermentat in sticla. peste o sapt le pun in frigider la maturare.
Mindhacker
 
Mesaje: 18
Membru din: Lun Mar 29, 2010 12:32 pm

Re: Prima mea bere din kit-uri de bere

Mesajde Mindhacker » Sâm Apr 10, 2010 6:55 pm

Poze de la imbutelierea celei blonde (pils)

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Mindhacker
 
Mesaje: 18
Membru din: Lun Mar 29, 2010 12:32 pm

Re: Prima mea bere din kit-uri de bere

Mesajde Mindhacker » Dum Mai 30, 2010 2:05 pm

am revenit cu poze :D am gustat triple si abbey, au iesit f bune :D

Abbey:
Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Triple:

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Mindhacker
 
Mesaje: 18
Membru din: Lun Mar 29, 2010 12:32 pm


Înapoi la Fabricare bere din kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron