[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - MUNTONS - Irish Stout

MUNTONS - Irish Stout

MUNTONS - Irish Stout

Mesajde bubinstein » Vin Dec 04, 2009 4:10 pm

vezi attach pt Irish Stout.Inca nu e maturata complet dar nu am mai rezistat si am tras o poza(si un gat). Acelasi gust binecunoscut de irish stout dar mai dry deoarece kit-ul a fost dry extra . Acelasi comportament la turnarea in pahar asemanator cu guinness.Culoarea este neagra neagra...destul co2....a iesit...ura!!!Asa cum v-am mai spus o las la maturat pana la Craciun.
Date tehnice pt avansati: Culoare: 130-190EBC / OG: 1040-1043
Ataşamente
DSC00477.JPG
DSC00477.JPG (21.25 KiB) Vizualizat de 16367 ori
bubinstein
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Sep 30, 2009 11:31 am

Re: MUNTONS - Irish Stout

Mesajde Lucas » Lun Dec 28, 2009 12:26 pm

Salut
Poate ma lamureste si pe mine cineva mai avansat intr-ale berii, pentru ca m-am izbit de o problema ciudata rau :)
Am facut prima mea sarja de bere dintr-un kit Muntons Irish Stout; culoarea si gustul sunt asa cum ar trebui, spuma e buna si ea, insa nu are alcool absolut deloc! Am pus zahar in sticle, am respectat pasii, dar dintr-un motiv care-mi scapa mi-a iesit bere fara alcool :)
Si inca ceva, unele sticle (nu toate) au un anumit gust de drojdie, destul de pronuntat. Se poate scapa de el sau dispare de la sine dupa terminarea fermentatiei in sticle?

Multumesc.
Lucas
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Dec 28, 2009 12:07 pm

Re: MUNTONS - Irish Stout

Mesajde Laur » Lun Dec 28, 2009 1:26 pm

Salut,

As vrea sa inteleg mai bine problema: ai lasat la fermentat mustul de bere in recipientul gradat (pana nu au mai iesit bule de CO2), ai pus in sticle berea impreuna cu cantitatea de zahar specificata in reteta, ai lasat sticlele la fermentat inca 4-5 zile la temperatura camerei (este vorba despre fermentatia secundara, etapa in care se realizeaza alcoolul si dioxidul de carbon al berii), apoi ai pus sticlele la maturat (intr-un loc racoros, circa 10 grade) si, dupa 14 zile ai gustat si berea nu are deloc alcool?
Pentru a te putea ajuta trebuie sa stim toti pasii parcursi de tine.
Trebuie sa stii ca berile Muntons (cu exceptia catorva) au alcool putin: intre 4 si 4,5 %.
Legat de gustul de drojdie, cred ca problema poate fi remediata daca torni cu grija berea astfel incat sedimentul de pe fundul sticlei sa nu fie deranjat. Berea turnata in pahar ar trebui sa fie limpede (cu toate ca ma indoiesc ca se poate vedea prin ea, la cat de inchisa la culoare este).
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: MUNTONS - Irish Stout

Mesajde Lucas » Lun Dec 28, 2009 4:01 pm

Salut,
Uite pasii pe care i-am facut (totul a fost dezinfectat cu o solutie de soda si clatit de 3 ori):
1) am lasat mustul sa fermenteze (intr-o damigeana de 25 de litri, inchisa cu o serpentina cu apa de genul celor obisnuite, folosite la vin) vreo 8 sau 9 zile, pana intervalul dintre bule ajunsese la vreo 5 minute. Fermentatia a fost energica, in sensul ca stratul de spuma uscata de pe peretii damigenei, ramas dupa fermentatie, era de o schioapa :)
2) am transferat lichidul din damigeana in sticle de 1 l, am adaugat o lingurita de zahar si le-am capsat.
3) dupa ce au stat o saptamana la temperatura camerei, am deschis de curiozitate o sticla, a iesit spuma din ea ca din sampanie :)
4) am mutat sticlele in camara, unde e destul de frig si am asteptat aprox. o saptamana.
Ieri am desfacut o noua sticla si i-am masurat continutul de alcool, care e zero. Se simte si la baut, de altfel.
Gustul e bun, e cel specific, amareala e si ea acolo cata trebuie, insa spre sfarsit se simte un pic de smac acru, de drojdie, nu stiu cum sa-l descriu exact.
Poate nu am dreptate, dar cred ca problema vine de la o fermentatie incompleta. Mai astept o saptamana si revin cu evolutia gustului :)
La urmatorul kit o sa tin un jurnal detaliat, cu poze, poate ii ajuta si pe ceilalti berari amatori.

Multumesc.
Lucas
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Dec 28, 2009 12:07 pm

Re: MUNTONS - Irish Stout

Mesajde Laur » Lun Dec 28, 2009 5:23 pm

Salutare,

In principiu totul pare facut in regula.
Am cateva sugestii de facut, pentru viitoarele sharje de bere:
1. prima fermentatie (in damigeana) sa o consideri terminata cand nu mai scoate bule de CO2 deloc iar nivelul apei din serpentina sa fie identic in cele doua compartimente (asta in cazul in care dispui de o serpentina transparenta in forma de litera S). La inceput fermentatia este energica, asa este insa ulterior, scade in intensitate. (remarca mea: posibil ca prima fermentatie sa nu fi fost gata). Daca damigeana este asezata intr-un loc cu o temperatura de 20-22 grade, fermentatia poate dura cu cateva zile mai mult decat cele 7-10 zile specificate in reteta. Gasesti aici http://www.fabrica-de-bere.ro/forum/viewtopic.php?f=14&t=11 prezentarea tehnologiei de fabricare - te poti inspira din ea.
2. cantitatea de zahar la un litru este de minimum 4 grame (habar nu am cat are o lingurita - eu pun tot zaharul in recipientul de amestecare si, il cantaresc in prealabil)
3. recomandarea mea este sa pui berea in cel mult sticle de 0,5 litri - daca totusi folosesti sticle de 1 litru, nu umple sticlele pana la gat ci lasa un spatiu suficient pentru acumularea CO2-ului in sticla (cel putin 6 cm) - dispozitivul de umplere sticle este bun si idn acest motiv (lasa un spatiu suficient pentru acumularea dioxidului de carbon)

Am gustat si eu berea inainte sa o pun in sticle si era un fel de bere trezita, fara acid dar cu gust de bere si cu ceva alcool.
Posibil ca berea ta sa nu fi parcurs toata etapa de prima fermentare.
Revin la gustul de drojdie: teoretic, berea din sticla de 1 litru trebuie turnata toata odata intr-un pahar (sau halba); turnarea trebuie sa se faca cu grija, sa nu se tulbure sedimentul (sedimentul este o depunere de drojdie inactiva - de aici vine gustul de drojdie); imi imaginez ca nu ai un pahar de 1 litru si torni din sticla de mai multe ori - faptul ca inclini sticla si apoi o aduci la pozitia verticala de mai multe ori, face ca la sfarsit, drojdia sedimentata sa fie tulburata si turnata impreuna cu berea (de aici si recomandarea mea de a folosi sticle de maxim 0,5 litri - pentru a putea turna dintr-o singura miscare berea din sticla).

Sa auzim de bine
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: MUNTONS - Irish Stout

Mesajde Lucas » Joi Ian 07, 2010 12:18 pm

Multumesc pentru sfaturi, e clar ca am gresit pe parcurs. Data viitoare o sa respect la virgula toata tehnologia.
Oricum, cred ca n-a iesit deloc rea, mai ales ca e prima incercare.

Luci
Lucas
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Dec 28, 2009 12:07 pm

Re: MUNTONS - Irish Stout

Mesajde Laur » Joi Ian 07, 2010 4:49 pm

Cu mare placere.
Toti invatam din greseli.
Am totusi o intrebare: cum ai determinat cantitatea de alcool din bere? Sau mai bine zis cum ai ajuns la concluzia ca nu are alcool deloc?
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: MUNTONS - Irish Stout

Mesajde Lucas » Lun Ian 11, 2010 7:07 am

Prima data mi s-a parut suspect dupa ce am baut un litru si n-am simtit nimic :) Am folosit un alcoolmetru obisnuit si intr-adevar arata zero.
In alta ordine de idei, berea are gustul specific de stout, se poate bea fara probleme, dar totusi daca n-ar avea smacul ala de drojdie (care mi se datoreaza in exclusivitate) ar fi jos palaria. Cand o torn usor-usor se vede ca e limpede. De curiozitate, o sa incerc astazi sa filtrez un litru prin hartie de filtru obisnuita, de cafea, sa vad ce se intampla.

Luc
Lucas
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Dec 28, 2009 12:07 pm

Re: MUNTONS - Irish Stout

Mesajde dare50 » Lun Ian 25, 2010 8:11 am

Din toata povestea nu am vazut sa scrie clar ca ai pus 1 kg de zahar initial in vasul de fermentare. Sigur nu ai uitat de el ?
dare50
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Ian 25, 2010 8:10 am

Re: MUNTONS - Irish Stout

Mesajde verdes » Mie Ian 27, 2010 12:26 pm

Laur,
am si eu o problema, inca nu m-am apucat de produs bere dar studiez problema. am o intrebare . la mine in apartament am o temp constanta de aprox 22 grade. la ultima etapa ,la sticla, e necesara o temp de 10 -15 grade(pt limpezire), ceea ce eu nu pot asigura.nu am beci.Se poate limpezi la aceeasi temp? CE fac? mersi
verdes
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Noi 18, 2009 11:43 am

Următorul

Înapoi la Fabricare bere din kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron