[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - MUNTONS - Irish Stout

MUNTONS - Irish Stout

Re: MUNTONS - Irish Stout

Mesajde Melesmeles » Mie Feb 09, 2011 12:09 pm

Salut !

Apa pe care am folosit-o este de la robinet. Am acasa un purificator. Apa am fiert-o si apoi am lasat-o o zi la racit.
Nu cred ca e de la apa totusi pentru ca inainte de sarja asta am folosit acelasi fel de apa la o bere Muntons premium lager si nu am avut probleme...sau poate nu am vazut depunerile astea pentru ca avea spuma.

La indemnul lui laur am inceput sa folosesc apa plata Bucovina. O sa vedem ce iese.
He who drinks beer gets drunk. He who gets drunk sleeps. He who sleeps cannot commit sin. He who commits no sin goes to heaven. So drinking beer is the road to heaven.
Melesmeles
 
Mesaje: 20
Membru din: Lun Ian 31, 2011 8:24 pm

Re: MUNTONS - Irish Stout

Mesajde Laur » Mie Feb 09, 2011 1:38 pm

Salut,

Posibil sa nu fie de la apa insa, eu am patit sa pun apa intr-un vas (cum spuneam, intr-o localitate de pe langa Cluj) si sa formeze o pojghita deasupra.
Daca tu nu patesti asa ceva cu apa de la robinet, este in regula.
Recomandarea cu apa plata Bucovina la 5 litri am facut-o deoarece in Bucuresti apa de la robinet are mult clor, iar daca o fierb si o racesc, scap doar de clor nu si de alte materiale nedorite: saruri, metale grele, etc.
Sigur mai sunt si alte ape ce pot fi folosite insa, Bucovina a fost incercata de mine si rezultatele au fost foarte bune.
Cum de altfel, in anumite zone din Romania, apa de la robinet este foarte buna de baut, cu exceptia clorului.
Sa auzim de bine.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: MUNTONS - Irish Stout

Mesajde Melesmeles » Joi Feb 10, 2011 6:36 pm

Salut !

Dupa cum spuneam am mutat sticlele alea cu zeama de bere din beci in casa si dupa dupa 2 zile de stat la vreo 20 grade...n-am mai rezistat si am desfacut una. A facut nitica spuma si are si o urma de co2 in ea...incepe sa semene a bere. O mai las vreo 2 zile si apoi o mut inapoi la racoare. Multumesc lui laur pentru sfaturi....mi-a salvat cele 24 de sticle din sarja cu pricina.

Cat despre sarja a doua, cea de la fermentat...am masurat acum si nenorocitu ala de densimetru sta infipt la 1.020, nu vrea sa coboare de nici o culoare. Il mai las pana luni si daca tot asa arata o sa ma risc sa o trag in sticle...are deja 12-13 zile de stat la fermentat.

Cele bune !
He who drinks beer gets drunk. He who gets drunk sleeps. He who sleeps cannot commit sin. He who commits no sin goes to heaven. So drinking beer is the road to heaven.
Melesmeles
 
Mesaje: 20
Membru din: Lun Ian 31, 2011 8:24 pm

Re: MUNTONS - Irish Stout

Mesajde drinking » Joi Feb 10, 2011 6:53 pm

Salutare tuturor ,
Prietene melesmeles , in faza a2-a de fermentare eu cu o planie uscata de plastic
igenizata mai intai , la fiecare 0,5 litrii de must de bere adaug cate un pliculet de zahar Margaritar (are 4, 5 -4,6 grame , cantarit cu balanta electronica , doar continutul , chiar daca pe el scrie 5 g nu are :lol: ) , se poate gasi in comert
prin supermarketuri , dar sa stii ca nu obtii ceva guler de spuma . Daca vrei ceva spuma :shock: ultima bomba pe care am gasito eu
este aceea de a pune la fiecare 0,5 litrii 1 plic de zahar alb Margaritar si 1/2 pliculet de zahar brut , brun Lemarco pe care tot in supermak .. il gasesti :mrgreen: .
mult succes!
aaaaaa , si inca ceva la berile mele care la inceput aveau gust de vin acrisor , dupa o perioada de maturare de 20 - 25 de zile acesta disparea complet dar ABV -ule era intotdeauna peste 7- 8% :lol:
drinking
 
Mesaje: 40
Membru din: Dum Noi 07, 2010 10:22 am

Re: MUNTONS - Irish Stout

Mesajde Melesmeles » Joi Feb 10, 2011 6:58 pm

Salut !

Am uitat sa precizez. La Irish Stout-ul asta am pus mai putina apa decat in reteta. Adica vreo 18 litri in loc de 20. Nu stiu daca are vreo relevanta asta...adica daca apa mai putina inseamna neaparat densitate mai crescuta in prima etapa de fermentare.
He who drinks beer gets drunk. He who gets drunk sleeps. He who sleeps cannot commit sin. He who commits no sin goes to heaven. So drinking beer is the road to heaven.
Melesmeles
 
Mesaje: 20
Membru din: Lun Ian 31, 2011 8:24 pm

Re: MUNTONS - Irish Stout

Mesajde Laur » Joi Feb 10, 2011 8:38 pm

Cantitatea mai mica de apa fata de cea specificata in reteta re regaseste intr-o cantitate mai mare de alcool in bere fata de cea scrisa in reteta.
Chiar daca densitatea este mai mare la inceput, spre final drojdiile trebuie sa fi consumat toate zaharurile.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: MUNTONS - Irish Stout

Mesajde Laur » Joi Feb 10, 2011 8:43 pm

Melesmeles scrie:Salut !

Dupa cum spuneam am mutat sticlele alea cu zeama de bere din beci in casa si dupa dupa 2 zile de stat la vreo 20 grade...n-am mai rezistat si am desfacut una. A facut nitica spuma si are si o urma de co2 in ea...incepe sa semene a bere. O mai las vreo 2 zile si apoi o mut inapoi la racoare. Multumesc lui laur pentru sfaturi....mi-a salvat cele 24 de sticle din sarja cu pricina.

Cat despre sarja a doua, cea de la fermentat...am masurat acum si nenorocitu ala de densimetru sta infipt la 1.020, nu vrea sa coboare de nici o culoare. Il mai las pana luni si daca tot asa arata o sa ma risc sa o trag in sticle...are deja 12-13 zile de stat la fermentat.

Cele bune !


Eu ti-as recomanda sa le lasi mai mult la temperatura camerei, cu 3-4 zile mai mult decat scrie in reteta, la tura aceasta. Oricum, de maturat s-au cam maturat insa, nu au fermentat. Si daca stau mai mult timp la cald, nu le face rau.
Daca ai vreo camera unde temperatura este mai ridicata ( dar nu mai mult de 25 C), iti recomand sa le muti acolo. Apoi le muti iar in beci.

Legat de berea actuala, mai scoate bule de CO2 prin supapa? Daca mai scoate, inseamna ca nu s-a terminat fermentatia. Vezi luni cum sta berea, daca mai scoate CO2 si ii mai faci o ultima masuratoare - apoi iti recomandam ce sa-i faci, dar in principiu cred ca se poate scoate in sticle - in functie de masuratoarea densitatii, iti recomandam si cat zahar/indulcitor sa pui in sticle

Spor la berarit!
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: MUNTONS - Irish Stout

Mesajde Melesmeles » Vin Feb 11, 2011 2:31 pm

Salutare !

De azi dimineata nu mai scoate bule prin supapa.Temperatura e pe la 21 grade in camera. Densitatea e tot aia. :( . Cam atat deocamdata.

Bafta !
He who drinks beer gets drunk. He who gets drunk sleeps. He who sleeps cannot commit sin. He who commits no sin goes to heaven. So drinking beer is the road to heaven.
Melesmeles
 
Mesaje: 20
Membru din: Lun Ian 31, 2011 8:24 pm

Re: MUNTONS - Irish Stout

Mesajde Laur » Vin Feb 11, 2011 6:45 pm

Intrebare suplimentara: ai mai masurat cu acest densimetru? Cine stie, poate o fi defect, ma mira ca densitatea este constant 1.020.
Tine sub observatie comportamentul berii pana luni (adica observa la ce interval de timp scoate cate o bula de CO2, asta daca mai scoate).
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: MUNTONS - Irish Stout

Mesajde Melesmeles » Dum Feb 13, 2011 3:38 pm

Salut !

Da am mai masurat cu el. La cele 2 sarje de bere anterioare. Prima a fost un Muntons premium lager si a densitatea a fost sub 1.050 dupa 5 zile de fermentat. A doua sarja (cea cu problemele de CO2) a stat mai mult la fermentatia primara (vreo 10 zile daca imi aduc bine aminte). Dupa vreo saptamana am tot inceput sa masor. In cele din urma a scazut sub 1.050. Deci nu stiu ce sa zic de densimetru.
De vineri nu mai scoate co2 prin supapa de nicio culoare.

Bafta !
He who drinks beer gets drunk. He who gets drunk sleeps. He who sleeps cannot commit sin. He who commits no sin goes to heaven. So drinking beer is the road to heaven.
Melesmeles
 
Mesaje: 20
Membru din: Lun Ian 31, 2011 8:24 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fabricare bere din kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron