[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Fabricare bere din 2 kit-uri de bere odata

Fabricare bere din 2 kit-uri de bere odata

Fabricare bere din 2 kit-uri de bere odata

Mesajde Laur » Lun Mar 22, 2010 9:28 am

Am fost intrebat de mai multe persoane daca pot face 2 kit-uri la o singura tura. Teoretic, exista kit-uri ce se pot fabrica "la dublu". Spun teoretic deoarece daca va ganditi sa faceti o sharja dubla de bere (doua kit-uri) trebuie sa aveti in vedere ca trebuie sa va ramana un spatiu in recipientul de fermentare pentru spuma de drojdie ce se formeaza in timpul fermentarii (daca nu lasati acest spatiu, exista riscul sa iasa drojdie prin supapa de evacuare dioxid de carbon).
Revenind la subiect, am raspuns ca se pot face 2 kit-uri intr-o singura etapa.
Apoi am incercat si eu, de doua ori cu kit-uri TRIPLE. Prima oara mi-a iesit cu multa drojdie - am spus ca am tulburat eu drojdia. Dar am mai incercat si a doua oara si mi s-a intamplat la fel, adica in etapa a doua de fermentare a fost multa drojdie in suspensie.
Acum pot afirma ca teoretic se pot face doua kit-uri la o singura tura dar, eu nu recomand, si asta din cauza cantitatii mari de drojdie aflata in suspensie in bere la trecerea ei in sticle. Daca nu va deranjeaza prea mult cantitatea de drojdie ce se sedimenteaza pe fundul sticlei in etapa a doua de fermentare, puteti incerca sa fabricati bere din doua kit-uri simultan.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Fabricare bere din 2 kit-uri de bere odata

Mesajde diamondf » Mar Mar 30, 2010 11:38 am

Salut,

Cred ca in cazul in care folosim un kit dublu cantitatea de drojdie nu trebuie sa fie neaparat dubla.
Trebuie sa aflam exact care este puterea de fermentatie si sa punem cantitatea necesara de drojdie care nu trebuie sa fie neaparat dubla.
Daca dupa fermentatie o mai lasam 2 zile sa se mai aseze , nu cred ca iese o cantitate de drojdie asa mare care sa ne sperie.
Am sa fac urmatoarea transa un triple dublu, si va spun ce a iesit.

noroc
diamondf
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Ian 04, 2010 12:12 pm

Re: Fabricare bere din 2 kit-uri de bere odata

Mesajde b77dbc » Vin Apr 22, 2011 9:33 am

Ati mai incercat asa ceva ?
Cantitatea de drojdie daca nu este dubla, cam ce cantitate ar trebui folosita ?
Probabil ca exista sau se poate face o baza de calcul pentru cantitatile de drojdie si zaharuri folosite.
b77dbc
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:09 pm

Re: Fabricare bere din 2 kit-uri de bere odata

Mesajde Laur » Vin Apr 22, 2011 2:27 pm

Cantitatea de drojdie necesara pentru fabricarea berii din doua kit-uri trebuie sa fie dubla, deoarece ea este in stransa legatura cu cantitatea finala de bere obtinuta si cantitatea de alcool a acesteia.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm


Înapoi la Fabricare bere din kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron