[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Descrieri kit-uri

Descrieri kit-uri

Descrieri kit-uri

Mesajde montego » Joi Feb 24, 2011 8:01 am

Ma gandeam ca in subiectul acesta sa detalieze fiecare doritor ce kit-uri a facut dumnealui, sa ne impartaseasca gusturi, arome, culoare, impresii, pareri, etc, chiar si comparatii cu berile din comert, acolo unde este cazul. Daca sunt si poze cu atat mai bine.

Personal am la fermentat un TRIPLE de la Brewferm. Voi reveni cu rezultatul.
montego
 
Mesaje: 29
Membru din: Lun Noi 01, 2010 5:40 pm

Re: Descrieri kit-uri

Mesajde drinking » Mie Mar 02, 2011 6:12 pm

salutare ,

eu am facut acum un kit de IRIS STYLE STOUT cu 23 litrii apa de izvor , 14 g de drojdie si 2 kg de zahar
in fermentatia primara , asta inseamna un ABV de 8% , iar in fermentatia secundara , ca sa fie ceva
mai carbonatata am folosit 6 g de zahar per 0,5 litrii , pot spune ca a iesit bestiala , perioada de maturare a fost de 25 de zile , iar fermentatia primara 14 zile.

mult succes!
drinking
 
Mesaje: 40
Membru din: Dum Noi 07, 2010 10:22 am

Re: Descrieri kit-uri

Mesajde crilups » Dum Mar 11, 2012 12:00 pm

Salutare tuturor. As vrea sa stiu daca mai sunt si altii care impartasesc aceeasi problema care o am eu. Am facut pana in prezent 4 kit-uri de bere si anume:
1. MUNTONS Connoisseur Pilsner
2. BREWFERM WHEATBEER
3. BREWFERM Gallia
4. MUNTONS Mexican Cerveza.

Din pacate gustul lor e foarte asemanator.

1. Intr-adevar Pilsner e mai aromat, mai fructat. Culoare portocalie.
2. Wheatbeer nu e foate gustos, in sensul ca e apropiat de apa. Am testat apoi amestecand drojdia de pe fundul sticlei si are gust de bere alba - clar gustul drojdiei :( . Trebuie verificat intr-adevar fara drojdie :D . Culoare portocaliu deschis foarte clara inainte de a amesteca cu drojdia.
3. Gallia e aproape de berea neagra dar destul de fructata. Culoare maroniu fata de portocaliul celorlalte. Foarte clara.
4. Mexican Cerveza e fructata de genul Pilsner dar putin de tot mai amara. Portocaliu asemanator cu Pilsnerul. Foarte clara.

Vreau sa va zic ca le-am testat una langa alta, comparand miros, culoare, spuma, claritate. Parca eram degustator de vin :D .
Sa fie asemanatoare din cauza drojdiei? Ar trebui folosita drojdie specializata? Ma puteti ghida putin pentru ca ar vrea un gust desavarsit, asa cum ar trebui sa fie el dupa tipul berii respective. Nu vreau sa se asemene toate.
Vreau sa va mai spun ca am urmat instructiunile exact dupa retete, n-am omis nimic, nu am sarit pasi, n-am pus mai mult zahar. Si am folosit zahar candel alb din comert pe care l-am topit in apa fiarta. Apa am folosit la 5L cumparata din comert. In afara de cantitatea care se cere fiarta si pusa peste mustul de bere din cutie, apa rece care am adaugat-o nu am fiert-o.

Sau poate ar trebui sa incep cu cu all grain? E mult diferit gustul berii facute din kit-uri fata de all grain?

Multumesc
crilups
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Ian 21, 2012 2:31 pm


Înapoi la Fabricare bere din kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron