[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Ajutor..Nu fermenteaza...

Ajutor..Nu fermenteaza...

Re: Ajutor..Nu fermenteaza...

Mesajde catalora » Lun Iul 15, 2013 10:15 am

salut, am si eu o problema cu fermentatia. am pus un kit de diabolo si dupa ce in primele 3 zile a fermentat normal a incept sa scoata din ce in ce mai putine bule si acum dupa 5 zile s a oprit de tot. e normal? ce ar trebui sa fac?
catalora
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iul 15, 2013 10:03 am

Re: Ajutor..Nu fermenteaza...

Mesajde Laur » Joi Iul 18, 2013 7:37 am

Salut,
Daca a fermentat la temperatura mai ridicata (ceva de genul 24-25 grade Celsius) este normal sa se termine mai repede fermentatia.
Daca ai un densimetru masoara-i densitatea si atunci stii cu certitudine daca s-a incheiat fermentatia sau nu.
Altfel, mai las-o cateva zile si apoi imbuteliaz-o.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Ajutor..Nu fermenteaza...

Mesajde DragosN » Dum Aug 18, 2013 9:47 pm

probabil fermentatia s-a terminat, dar nu poti sa sti sigur pana nu masori cu un hidrometru.

celor care rehidrateaza drojdia; nu este necesar sa faceti asta. pune-ti drojdia in mustul de bere si apoi zgaltaiti-l intre 3-5 minute tare sa faca spuma. asa oxigenati mustul de bere si drojdia poate sa isi ia oxigenul necesar pentru o fermentare sanatoasa. o data ce ati facut asta si fermentatia incepe sa nu mai zgaltaiti berea pentru a nu se oxida.
DragosN
 
Mesaje: 27
Membru din: Mie Iun 06, 2012 4:32 pm

Re: Ajutor..Nu fermenteaza...

Mesajde liviu_razvan » Mar Apr 15, 2014 8:17 pm

salut, am nevoie de ajutorul vostru. am nevoie sa imi completati si mie acest chestionar despre BERE, imi trebuie la licenta. multumesc mult !
www.isondaje.ro/sondaj/315566578/
liviu_razvan
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Apr 15, 2014 8:12 pm

Re: Ajutor..Nu fermenteaza...

Mesajde M1ha1 » Dum Oct 05, 2014 4:20 pm

Buna seara,

ieri am facut pt prima data o bere din kit Brewferm Wheatbeer dar in loc de zahar am pus 300g zahar candel brun, 200g melasa nerafinata din trestie de zahar si 550g Spraymalt Dark pe care le-am amestecat bine in 2 l de apa fierbinte pana s-au topit inainte sa-l adaug peste maltul lichefiat. Ca drojdie am folosit 11g Danstar Munich Wheat Beer Yeast in locul celei din kit. Drojdia am rehidratat-o in apa calduta (max 30*) si am adaugat-o peste 15 minute peste mustul de bere care avea temperatura 28* si densitatea 1052. Dupa cateva ore s-a racit la 22*C ramanand apoi constant la temperatura asta.
Dupa 15 ore nu a inceput sa fermenteze iar pe fundul damigenei se vedeau depuneri asa ca am agitat din nou vasul (lucru facut si aseara cand am adaugat drojdia). E normal sa nu inceapa inca fermentarea sau are vreo vina faptul ca am folosit mai multe feluri de zahar si alta drojdie?
M1ha1
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Oct 05, 2014 2:57 pm

Re: Ajutor..Nu fermenteaza...

Mesajde Laur » Joi Oct 16, 2014 3:10 pm

A inceput fermentarea pana la urma?
Daca nu, de vina poate fi temperatura apei calde folosite la rehidaratea drojdiei (de multe ori nu masuram corect aceasta temperatura si folosim apa mai calda decat accepta drojdia si astfel omoram o parte din ea sau chiar pe toata).
O alta motivatie ar fi drojdia in sine. Vezi daca drojdia folosita de tine era in termenul de garantie (oricum, drojdiile nu mor asa usor, chiar daca au trecut de termenul de garantie).
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Ajutor..Nu fermenteaza...

Mesajde Mihai » Sâm Oct 18, 2014 8:19 am

Da, a inceput la cateva ore dupa ce am postat pe forum si a fermentat chiar puternic pt cateva zile, apoi dupa 9-10 zile a incetat sa mai scoata aer. Ieri, a 13a zi, am imbuteliat-o in sticle. Densitatea era putin cam mare 1.013 si mi se parea ca inca mai fermenta putin, in sensul ca berea era usor acidulata. La culoare a iesit destul de inchisa, lucru ce-l si doream dar inca foarte tulbure. Am pus 120 g amestec de melasa nerafinata cu spraymalt dark la 16 litri de must.
Mihai
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Aug 28, 2014 7:50 pm

Re: Ajutor..Nu fermenteaza...

Mesajde jancsuta » Mie Apr 29, 2015 5:42 am

Buna ziua
Am luat un kit brewferm Ambiorix, am respectat toti pasii din tutorial, insa ca la bebelusii cu multe moase am dat chix cu drojdia, in sensul ca un amic a pus apa foarte fierbinte peste drojdie, acuma dupa 16h inca nu a inceput sa fermenteze. Kitul de productie este etans, dispozitivul penru evacuare este eyans, robinetul idem.
Intrebarea mea este urmatoarea, mai pot sa fac ceva cu acest kit sau este compromisa aceasta prouctie.
Va multumesc pentru ajutor
jancsuta
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 10:14 am

Re: Ajutor..Nu fermenteaza...

Mesajde jancsuta » Mie Apr 29, 2015 2:51 pm

jancsuta scrie:Buna ziua
Am luat un kit brewferm Ambiorix, am respectat toti pasii din tutorial, insa ca la bebelusii cu multe moase am dat chix cu drojdia, in sensul ca un amic a pus apa foarte fierbinte peste drojdie, acuma dupa 16h inca nu a inceput sa fermenteze. Kitul de productie este etans, dispozitivul penru evacuare este eyans, robinetul idem.
Intrebarea mea este urmatoarea, mai pot sa fac ceva cu acest kit sau este compromisa aceasta prouctie.
Va multumesc pentru ajutor

Revin cu specificatia ca acuma cand am ajuns acasa am gasit vasul pt prima fermentare in plina actiune.Se pare ca totusi chiar daca am fiert drojdia, cu intarziere, insa totusi a inceput fermentatia. Totusi nu stiu ce sa cred daca am compromis sau nu berea, decat ceva prost, prefer sa o arunc si sa mai incerc.
Ms mult
jancsuta
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 10:14 am

Anterior

Înapoi la Fabricare bere din kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron