[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - bere de inceput

bere de inceput

bere de inceput

Mesajde raul81 » Vin Iun 22, 2012 8:39 pm

Am incercat si eu sa fac o bere dintr-un kit luat nu de mult timp.Sper sa imi iasa, ca vreau sa ma apuc de ceva mai serios pe baza de "all grain". :)
A-si avea niste intrebari in legatura cu prima mea bere:
S-a terminat prima fermentatie ,a durat cam 2 sapt. ii vreo problema??
Eu am gustat berea dupa prima fermentatie si mi se pare putin acra, ii normal treaba asta?? eu am folosit un kit de Wheatbeer.

acum este in sticle dupa ce am adaugat cantitatea necesara de zahar.cam cat timp mai trebuie sa stea la cald, tot asa 2 sapt.??? ca sa o trec la rece ca ii tot mai cald afara si trebuie sa o beau ....


va multumesc
raul81
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Aug 08, 2011 10:24 am

Re: bere de inceput

Mesajde Laur » Lun Iun 25, 2012 4:46 pm

Salutare,
Sper ca nu s-a intamplat nimic cu berea ta si totul va fi bine.
La ce temperatura a fermentat?
Fermentatia secundara (in sticle) dureaza circa 3-5 zile la temperatura camerei apoi muti sticlele intr-un loc racoros, pentru maturare. Daca nu ai un loc cu temperatura maxima de aproximativ 13 grade, iti recomand sa folosesi un frigider.
Dupa ce ai pus la maturat sticlele, poti gusta berea dupa circa 2 saptamani. Insa iti recomand sa lasi la maturat berea vreo luna de zile, per total.
Tine-ne la curent cu evolutia berii.

Bafta
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: bere de inceput

Mesajde balauru_327 » Lun Iun 25, 2012 9:39 pm

dear Laur, omu spunea ca a folosit un kit "Wheat", si din cate am retinut de pe forum, berea de tipul "wheat" nu se matureaza.

dear Raul81, din putina mea experienta, as zice ca a avut contact cu O2-u si temperatura de peste 26 grade, cat despre infectari nu ma bag, ca nu am ce zice. Daca ai putea sa ne zici densitatea, inainte de fermentatia secundara, pentru ca si eu am facut o bere de tip "wheat" si dupa 5 zile cand avea densitatatea 1.020, aproximativ era naspa, acra,ca o zeama fara viata, nici pe departe a bere, iar dupa vreo 3 zile a ajuns la 1.012 ( am agitat o data recipientu, dupa masuratoarea cu 1.020, in care fermenteaza) batea inspre bere, am ramas...WOW. Inca ma lupt sa am cat mai putine grade la ea, si ma mentin undeva pe la 24-25.
Incearca o bere, dupa fermentatia secundara, si lasa-ne o impresie.
Numai bine, si cel mai important nu te descuraja, noi tinem cu tine !
balauru_327
 
Mesaje: 110
Membru din: Mar Feb 07, 2012 5:04 pm

Re: bere de inceput

Mesajde Laur » Mar Iun 26, 2012 3:02 pm

balauru_327 scrie:dear Laur, omu spunea ca a folosit un kit "Wheat", si din cate am retinut de pe forum, berea de tipul "wheat" nu se matureaza.


Ce spui tu nu se aplica kit-urilor de bere, care folosesc drojdie de tip ALE.
Tu te referi la berea ALL GRAIN ce fermenteaza cu drojdie dedicata (BLANCHE, SAFBREW WB-06) si care nu trebuie maturata - ea se consuma proaspata.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: bere de inceput

Mesajde raul81 » Joi Iul 19, 2012 3:54 pm

revin cu detalii: :((
sunt suparat ca nu a iesit nimic din berea mea.
este acra sinu face spuma mai nimic dar in schimb este carbogazoasa.

nu cred ca am facut ceva bine , dar poate data viitoare am sa reusesc.

ce bere de kit imi recomndati sa fac pentru a prinde putin "curaj" in ale beraritului.

ca vrea mai traziu sa ma apuc de ceva din allgrain acuma strang sculele pentru fabricatie.(ceva automatizat cu arduino)
raul81
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Aug 08, 2011 10:24 am

Re: bere de inceput

Mesajde Laur » Lun Iul 23, 2012 7:35 am

Posibil sa fi patruns vreo bacterie in interior si sa se fi acrit.
De aceea, igienizarea echipamentului este foarte importanta.
Cat despre recomandari, poti alege orice kit, pasii tehnologici sunt aceeasi.
Curaj trebuie sa prinzi - ai avut doar ghinionul sa nu iti iasa prima bere. Din experienta mea, sansele de reusita sunt peste 95% cand faci prima bere din kit.
Succes si mai incearca.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: bere de inceput

Mesajde DragosN » Vin Aug 17, 2012 4:43 pm

Nu stiu prea multe despre Kitul folosit dar vad ca e ceva de grau. S-ar putea ca sa fie Berlinerweiss or bere de grau in stil Berlinez. Acest stil este foarte acru la gust. Daca nu este Berlinerweiss si este Hefe-Weizen gustul ar trebui sa fie numai putin acrisor. In orice caz data viitoare sa fi sigur dezinfecteaza tot ce este folosit in a face berea.
DragosN
 
Mesaje: 27
Membru din: Mie Iun 06, 2012 4:32 pm


Înapoi la Fabricare bere din kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron