[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Sedimente

Sedimente

Sedimente

Mesajde adamTDOAAE » Mie Iul 31, 2013 4:38 pm

Salut,

Trebuie inainte de toate sa mentionez ca noi nu am folosit un kit ci oala, sticle, etc etc.. toata treaba home-made si berica a iesit -acceptabila, ok pentru prima data - spun eu.

Intrebarea mea este: cat de multe sedimente era normal sa ramana pe fundul fiecarei sticle in care le-am imbuteliat? Semnificativ sau.. putin..? Sa fie de la asta gustul putintel acru?
adamTDOAAE
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iul 31, 2013 4:34 pm

Re: Sedimente

Mesajde Laur » Joi Aug 01, 2013 2:15 pm

Nu stiu daca postul este scris in sectiunea corecta insa, el poate fi mutat.
Mai da-ne ceva detalii despre ce sedimente este vorba: resturi de malt, proteine sau drojdie? Ar trebui sa fie drojdie in sticla.
Daca ai pune si ceva poze, cu siguranta ne-ar ajuta sa iti dam un sfat.
Acreala, din ce stiu eu nu este de la drojdie. Doar daca nu ai folosit o drojdie BLANCHE/WEISS.
Pentru un sfat corespunzator, da-ne detalii despre ce drojdie ai folosit, ce malt, ce hamei, ceva detalii de fermentare, ma rog, ar trebui sa ne dai detalii deaspre intreaga reteta.

Bafta.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Sedimente

Mesajde DragosN » Dum Aug 18, 2013 9:41 pm

Gustul acrisor este produs de infectie cu drojdie salbatica sau cu o bacterie. Sa nu-ti fie frica chiar daca aceste creaturi au intrat in bere nu iti pot face rau numai ca acresc berea.
DragosN
 
Mesaje: 27
Membru din: Mie Iun 06, 2012 4:32 pm

Re: Sedimente

Mesajde berila » Dum Sep 01, 2013 11:38 am

@DragosN: esti pesimist cand spui ca nu pot sa-ti faca prea mult rau bacteriile/drojdiile salbatice, ci doar o acresc. :) Varianta optimistului este "ba da, sigur ca pot sa faca mult rau berii!" :) Mie cand mi se infecteaza cate-o sarja e buna de aruncat. In august am aruncat impreuna cu un amico sarja de vreo 70-75 litri :( Asta e doar una, am aruncat mai multe sarje - se pare ca proportional cu relaxarea mea in procesul de fabricare.

Tatalui meu, cand i se infecteaza cate o sarja i se acreste si ramane aproape baubila. Dar el e in alta regiune a tarii decat mine. Tine de ce drojdie/bacterie a infectat-o. Simial cu lambic-urile din zona Bruxelles-ului care se pot fermenta in mod traditional spontan doar in zona aceea. Sau asa se zice ...

Berila.
berila
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Sep 01, 2013 11:03 am

Re: Sedimente

Mesajde DragosN » Lun Sep 09, 2013 10:00 pm

:D Nu nu, m-ai inteles gresit. Nu am vrut sa spun ca nu dauneaza berii, e clar ca ii dauneaza pentru ca ajungi la un rezultat nedorit. Am vrut sa spun ca nu dauneaza sanatatii bautorului adica sa nu-ti fie frica sa bei din ea. Multa lume cand aude cuvantul infectie se sperie. In contextul berii nu are de a face cu ceva patogenic.
DragosN
 
Mesaje: 27
Membru din: Mie Iun 06, 2012 4:32 pm

Re: Sedimente

Mesajde liviu_razvan » Mar Apr 15, 2014 8:16 pm

salut, am nevoie de ajutorul vostru. am nevoie sa imi completati si mie acest chestionar despre BERE, imi trebuie la licenta. multumesc mult !
www.isondaje.ro/sondaj/315566578/
liviu_razvan
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Apr 15, 2014 8:12 pm


Înapoi la Fabricare bere din kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron