[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Brewferm Triple

Brewferm Triple

Brewferm Triple

Mesajde razviioan » Joi Mar 27, 2014 7:27 am

Buna ziua, toate discutiile si schimbul de impresii pe acest forum m-au determinat sa prepar si eu o bere in casa.
Am ales un brewferm triple, a sosit echipamentul, am listat reteta si m-am apucat aseara de treaba respectand ca un maniac toti pasii ca nu cumva sa o dau in bara. E foarte important pt mine ca atunci cand fac ceva nou sa-mi iese pt ca da bine la moral pe viitor.Dupa preparatul licorii am depozitat vasul in cauza intr-o camera mai calduroasa din apartament (26 grade) si l-am ferit de lumina.M-am trezit noaptea pe la 3 sa vada ce se intampla si am fost impresionat ca mustul meu incepuse conform planului sa fermenteze destul de puternic....m-am bucurat, cam atat deocamdata.
O intrebare as avea pt cei mai avansati:
Am folosit apa de izvor din market imbuteliata la sticle de plastic de 0.5l, este vreo problema daca la momentul cand va trebui trasa berea in sticle sa folosesc aceste sticle?Stiu ca pare un pic puscata treaba , o bere buna sa o tragi la pet doar ca am zis ca pt. prima data doar sa incerc asa, nu aveam de unde sa fac rost de sticle de sticla mai trebuia investit si in dopuri si aparatul de imbuteliat tralala....
Noroc la toata lumea.
razviioan
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mar 27, 2014 7:16 am

Re: Brewferm Triple

Mesajde Laur » Joi Iul 31, 2014 3:34 pm

Cred ca iti raspund cam tarziu insa, din ce stiu, PET-ul este de unica folosinta si este dedicat anumitor lichide.
Poti folosi sticle PET de 500 ml sa imbuteliezi berea insa, riscul este sa isi schimbe gustul si sa pierzi din CO2.
Daca te-ar afla calugarii din abatiile belgiene, te-ar pedepsi aspru :D
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Brewferm Triple

Mesajde balauru_327 » Mar Sep 09, 2014 8:08 pm

Din cate stiu eu PET-ul nu afecteaza gustul si nu retine presiunea CO2-ului prea bine, cum zice si colegul Laur. O alternativa spre gratis aproape, este sa cauti sticle Grolsch la terase/carciumi ( eu am intrebat, si am adunat vreo 40).
Pe viitor, daca vrei ( si esti din Bucuresti) te pot ajuta eu cu capsatorul meu.
Numai bine
balauru_327
 
Mesaje: 110
Membru din: Mar Feb 07, 2012 5:04 pm


Înapoi la Fabricare bere din kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron