[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Cresterea ABV-ului

Cresterea ABV-ului

Cresterea ABV-ului

Mesajde pta » Vin Mai 22, 2015 7:52 am

O intrebare ma tot roade, cum facem sa crestem ABV-ul la kit-urile de bere?
Acum ma gandesc la 2 solutii:
1. Mai putina apa.
2. Mai mult zahar la prima fermentare.

Exista si alte solutii? Citeam tot aici pe forum ca cineva foloseste o cantitate dubla de drojdie.
pta
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 17, 2015 1:35 pm

Re: Cresterea ABV-ului

Mesajde Laur » Dum Iun 07, 2015 12:37 pm

Poti pune cata drojdie doresti.
Daca mustul tau nu contine X cantitate de zaharuri fermentabile care sa iti ofere Y cantitate de alcool, degeaba.
Cresterea ABV-ului se face prin cresterea cantitatii de zaharuri fermentabile raportate la cantitatea de lichid total. O poti face prin adaugarea unei cantitati mai mici de apa sau prin suplimentarea cantitatii de zahar in prima etapa de fermentare.
Eu am facut un experiment mai demult, cu marirea cantitatii de zahar in prima etapa de fermentare si berea ce a iesit a rezultat cam dezechilibrata: simteai alcoolul cand era bauta.
Asadar, recomand mare atentie cu modificarea retetelor deoarece puteti avea rezultate care sa nu va multumeasca.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm


Înapoi la Fabricare bere din kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron