[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Muntons Standard Lager slăbuț

Muntons Standard Lager slăbuț

Muntons Standard Lager slăbuț

Mesajde Secatt » Dum Iun 14, 2015 5:12 pm

Salutare,
Sunt începător, ca si alții câțiva de pe acest forum.
Acum 3 saptamâni am îmbuteliat prima bere: Muntons Standard Premium Lager. Am folosit zahăr 1 kg, si apa pana la 23 de litrii. Am folosit drojdia din kit, am folosit relativ puțin zahăr pentru a doua fermentare (aproximativ 100 gr - așa zice rețeta- la vreo 46 de sticle de 450 ml). Înainte de îmbuteliere, a fermentat 7 zile. După îmbuteliere, a stat 5 zile la temperatura camerei, după care in beci vreo 8 zile, si după, alte 8 zile in frigider.
După 3 saptamâni de la îmbuteliere, azi am desfăcut o sticla: spuma aproape zero, dioxid de carbon f puțin, gust subțire...
Păreri?
Secatt
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Iun 14, 2015 5:01 pm

Re: Muntons Standard Lager slăbuț

Mesajde balauru_327 » Lun Iun 15, 2015 2:38 pm

Zahar din comert sau zahar pentru bere?
Pentru Lager si volumul tau, trebuiau 132g. Fiecare stil de bere are un alt nivel de carbonatare !
Daca ai putea masura densitatea, as sti sa iti zic ceva concret, daca nu la gust, e dulce?
balauru_327
 
Mesaje: 110
Membru din: Mar Feb 07, 2012 5:04 pm

Re: Muntons Standard Lager slăbuț

Mesajde Secatt » Lun Iun 15, 2015 6:19 pm

Am folosit zahar din comerț.
Densitatea înainte de îmbuteliere a fost foarte puțin sub 1.01.
La gust este dulceag, insa spuma foarte putina, si aciditate la fel.
Secatt
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Iun 14, 2015 5:01 pm

Re: Muntons Standard Lager slăbuț

Mesajde balauru_327 » Lun Iun 15, 2015 8:58 pm

1.019 este mult, 1.012 este normal, 1.010 este f.bun, 1.006 este recordul, parca.
Zaharul din comert, adica neinvertit este consumat f. greu de drojdie, adica dupa vreo 3 luni de asteptare vei obtine spuma si carbonatarea. Pe viitor, ori cumperi zahar candel, ori pui miere, ori iti faci zahar invertit.

http://www.northernbrewer.com/learn/res ... alculator/

eu folosesc acest calculator.
balauru_327
 
Mesaje: 110
Membru din: Mar Feb 07, 2012 5:04 pm

Re: Muntons Standard Lager slăbuț

Mesajde bionut » Vin Iun 26, 2015 8:11 pm

Eu folosesc doar zahar ordinar pentru carbonatare. Nu am avut niciodata probleme, in 8-9 zile berea e acidulata. Pentru o spuma buna e nevoie de ceva mai mult timp. Mi se pare putin zahar pentru 20 litri de bere. Ori asta, ori sticlele nu inchid bine. Vad ca ai zis ca sunt sticle de 450ml, asta imi indica sticle de Grolsch. Mie astea au cam inceput sa rasufle dupa mai multe utilizari. Trebuiesc schimbate garniturile.
bionut
 
Mesaje: 83
Membru din: Mar Sep 11, 2012 7:32 pm

Re: Muntons Standard Lager slăbuț

Mesajde Psimpson » Mie Mar 16, 2016 12:56 pm

Hmmm... thanks
Psimpson
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mar 16, 2016 12:44 pm


Înapoi la Fabricare bere din kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron