[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Aproape gata MUNTONS EXPORT PILSNER 1,8 kg

Aproape gata MUNTONS EXPORT PILSNER 1,8 kg

Aproape gata MUNTONS EXPORT PILSNER 1,8 kg

Mesajde sepet » Lun Noi 09, 2015 2:28 pm

Salutare.Acum 5 zile am pus la facut ,totul ok.
Doar ca acum vine partea a doua si vroiam sa va intreb cum ma pot descurca fara densimetru :(((,berula fermenteaza din ce in ce mai putin in ultimele 24 de ore am observat
Referitor la zaharul pentru a doua fermentare:sa folosesc tot brun?asa cum am folosit in prima etapa?
as vrea va rog o modalitate sa nu trebuiasca sa pun in fiecare sticla/parte cantitatea necesara!Pot sa amestec zaharul dinainte si sa l adaug la kit ianinte sa trag in sticle?Detin un singur recipient/cel de fermentare.
Multumiri anticipate
sepet
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Noi 09, 2015 1:32 pm

Re: Aproape gata MUNTONS EXPORT PILSNER 1,8 kg

Mesajde balauru_327 » Lun Noi 09, 2015 8:12 pm

Salut,
Ca sa fii cat de cat sigur, asteapta pana nu mai ai activitate , uneori capacul nu mai sta bombat. Poti folosi si zahar brun, si zahar tos, si miere, si zahar candel important este cantitatea pe care o pui !!! prea mult poate provoca explozia sticlei.

Aici ai un calculator. Sucrose=zahar tos, restul le deduci. :D Un volum CO2 de 2.4 iti este suficient pentru stilul Pilsner.
http://www.northernbrewer.com/priming-sugar-calculator/

Referitor la dozare, ori iti cumperi o lingurita "dozata pentru greutati" ( sunt folosite la prepararea dulciurilor, eu am vazut in Jumboo, Ikea, piata Obor. Probabil vei gasi si prin hypermarket-uri) si pui in fiecare sticla
ori faci rost de un recipient suficient in care sa faci amestecarea,
ori (cum faceam eu odata) in pet-uri de 10L.

Cum fac eu amestecarea? Iau cam 1L bere intr-o oala mai mare, adaug tot zaharul dupa care dau in clocot. Dupa clocot, in vasul de amestecare dau drumul la restul de bere, si dupa ce am cam 2-3L vars ceea ce am clocotit mai devreme, apoi in sticle.

Ce nu intelegi intreaba aici.

Succes.
balauru_327
 
Mesaje: 110
Membru din: Mar Feb 07, 2012 5:04 pm

Re: Aproape gata MUNTONS EXPORT PILSNER 1,8 kg

Mesajde sepet » Mar Noi 10, 2015 7:35 am

Multumesc tare mult pentru raspuns!
Astept un prieten cu densimetru asta seara pe la mine sa luam pulsul kitului,nu are rost sa risc acum pe final.
Amestecarea o sa o fac asa:-> "Cum fac eu amestecarea? Iau cam 1L bere intr-o oala mai mare, adaug tot zaharul dupa care dau in clocot. Dupa clocot, in vasul de amestecare dau drumul la restul de bere, si dupa ce am cam 2-3L vars ceea ce am clocotit mai devreme, apoi in sticle."
Temperatura celor 22 de litri banuiesc ca nu creste mai deloc de la litru ala amestecat cu zahar, sau trebuie sa las la racit inainte sa torn peste toata berea?
Optez tot pentru zahar brun.
sepet
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Noi 09, 2015 1:32 pm

Re: Aproape gata MUNTONS EXPORT PILSNER 1,8 kg

Mesajde balauru_327 » Mar Noi 10, 2015 7:15 pm

Irelevant cu cat creste, nu se intampla nimic rau. Eu fac asa de mult timp si nu am probleme. Ideea de baza este ca, turnand fierbinte, scadem riscurile de infectii.
22L eu zic ca nu este volumul final, pentru ca trebuie luat in calcul si patul de drojdie format pe fundul vasului de fermentat. Adica cam 2-3L
Mare atentie la cantitatea de zahar ! Mie la 22L, 2.4 vol carbonatia , 24 Celsius (temperatura berii) mi-au rezultat 148.74-149g zahar brun.
Iar de retinut este ca zaharul brun/candel brun/candel amber/mierea/etc contribuie la gustul berii, uneori ajuta alteori nu. Cele mai neutre zaharuri sunt
- acelasi must ,oprit din mustul de dinainte de fermentatie
- zaharul tos,
- candel alb,
- dextroza/glucoza.
DME amplifica gustul de malt, este chiar de dorit la tipul de bere Pils. Credema,merita, chiar daca creste pretul berii
balauru_327
 
Mesaje: 110
Membru din: Mar Feb 07, 2012 5:04 pm

Re: Aproape gata MUNTONS EXPORT PILSNER 1,8 kg

Mesajde sepet » Lun Noi 16, 2015 8:09 am

Multumesc mult pentru suport.Am tras berea in sticle acum doua zile si le am depozitat sub masa acoperite sa stea la intuneric, la temperatura 17-21 grade.
Revin cu poze in 10 zile :)
sepet
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Noi 09, 2015 1:32 pm

Re: Aproape gata MUNTONS EXPORT PILSNER 1,8 kg

Mesajde sepet » Joi Noi 19, 2015 8:16 am

Salutare! Update de situatie:
Am desfacut aseara o sticla, sa vad cum a evoluat,sa auzit poc cand am data capacul jos,am turnat in pahar,culoare frumoasa si clara,amareala a inceput sa sa faca simtita,spuma mai deloc,nu prea se simte alcoolul, peseme ca nu a astat destul la temp camerei?(5 zile)
Sa mai las sticlele inainte de frigider, inca 2 zile pentru co2?
Taria(alcoolul) berii, inca nu a ajuns la 4.5 :? , cel putin asa am simtit,cand se va intampla asta?
sepet
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Noi 09, 2015 1:32 pm

Re: Aproape gata MUNTONS EXPORT PILSNER 1,8 kg

Mesajde razviioan » Mar Iun 13, 2017 8:05 am

Buna ziua, nu deschid un topic nou, doar vreau sa va impartasesc experienta mea cu acest kit de bere: Muntons Export Pilsner.
Inainte sa ma apuc de treaba m-am tot gandit cum sa fac sa iasa ceva fff bun si gustos doar din acest kit care nu face partea din gama de lux care si costa pe masura. Daca ma hotarasc sa fac 23 L de must clar voi avea un alc de max 4.3% in cel mai fericit caz si probabil o bere mai apoasa nu atat de gustoasa precum vroiam. Daca adaug spray de malt probabil voi avea un gust mai bun ( un corp mai plin al berii) dar imi va creste costul berii. M-am hotarat sa reduc cantitatea mustului de bere la 18 L (am umplut recipientul exact pana la limita celor 18 L) in paralel am redus si din cantitatea de zahar de la 1 Kg la 800 gr deoarece doream doar un gust mai bun nu si un procent de alcool mai mare (undeva la 5% eu consider ca este suficient pentru o bere). Am considerat ca aceste 200 gr de zahar in minus nu-mi va afecta cantitatea de alcool final al berii deoarece am redus cu 5L cantitatea de must.M-am bucurat de aceasta primavara mai lunga deoarece am avut temperaturi optime de fermentat in apartament deci am lasat recipientul la fermentat linistit vreo 10 zile la 20-22 grade pe care le-am avut.Ulterior m-am gandit daca as putea sa mai schimb si ceva pe la aroma si m-am gandit sa pun un saculet cu 30 de grame de hamei belma pe care il aveam cumparat de ceva timp si l-am introdus in recipientul cu pricina (am deschis asa usor la un colt si l-am aruncat inauntru).Am lasat inca 10 zile la fermentat ( imi place sa las la fermentat undeva la 20 zile deoarece am observat ca berea se limpezeste atat de bine incat la fermentatia secundare in sticle aproape daca am ceva sedimente pe fundul sticlelor.Nu mi-am facut niciodata probleme ca daca cumva berea ambalata in sticle este foarte clara nu imi va mai fermenta in a doua perioada deoarece drojdia aflata in suspensie imi va descompune lejer cele 4 gr de zahar pe care le adaug ulterior.Deci am ajuns la faza cu imbuteliat-ul, am adaugat exact 4 gr in fiecare sticla, le-am umplut, am lasat un 4-5 cm pana la capac si gata.In total am reusit sa ambalez 32 de sticle de 500 ml, deci am pierdut 2 L de must.Am lasat sticlele inca 10 zile in acelasi loc unde a fost si recipientul cu mustul de bere deci in total cam 30 zile a durat toata chestia de fabricatie ca sa zic asa.Am mutat toate sticlele la asa zisa maturare intr-un loc mai racaros dar nu detin asa ceva deci am reusit doar o locatie cu cateva grade mai putin dar asta e, asa se poate la apartament.Dupa inca 10 zile am incercat o stica pe care inainte am depozitat-o in frigider pentru 2 zile si am constatat ca bere era deja o bere buna nu la capacitate maxima dar era buna buna: spuma multa plina de bilute mici care se ingramadeau la buza paharului, culoare extraordinara, un parfum minunat, fraged, din cauza hameiului, si o corpolenta fantastica cu gust de malt persistent.Nu era apoasa deloc, alcool undeva la 5% si surprinzator spuma a durat pana la final.Acum dupa inca 10 zile ( deci cam 50 zile din momentul initial sau 20 de la inceputul maturarii pot spune ca am obtinut o bere care face fata cu brio oricarui kit de lux dublu ca si pret.Nu este o bere prea elaborata cu perioada lunga de asteptare, consider ca e suficient timpul asteptat pentru ce am ales si chiar ma bucur in aceste zile calduroase de aceasta bere.Ce am facut cu acest kit am repetat si la alte kit-uri tot asemanatoare ( exclus cele de la brewferm unde nu avem in reteta acea cantitate de 23 L) si au iesit dementiale.Am folosit cu brio pentru operatiunea de dry hopping: hamei cascade amarillo si belma, imi plac mult.In viitor as mai experimenta si ceva legat de drojdie (ca sa nu folosesc cea primita cu kit-ul) iar daca voi reusi probabil ca atunci as influenta mai mult gustul berii, acuma am reusit sa schimb la aroma si la corpolenta.
Cam asta a fost, numai bine va doresc.
razviioan
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mar 27, 2014 7:16 am


Înapoi la Fabricare bere din kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron