[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Recomandare kit IPA

Recomandare kit IPA

Re: Recomandare kit IPA

Mesajde balauru_327 » Sâm Ian 23, 2016 9:18 pm

Autosifonul iti usureaza munca, tu stii daca merita investitia. Eu trec berea din recipientul de amestecare in alt recipient (prevazut si el cu robinet) in care se afla zaharul pentru fermentatia secundara.

http://www.northernbrewer.com/priming-sugar-calculator/
Asta folosesc eu pentru carbonatare. de la 3.0 unitati CO2 berea deja tinde spre sampanie, adica f.f.f. acidulata, ceea ce ai facut tu cu 7g/L cred ca ofera un 2.4 unitati CO2.

Succes
balauru_327
 
Mesaje: 110
Membru din: Mar Feb 07, 2012 5:04 pm

Re: Recomandare kit IPA

Mesajde Laur » Lun Ian 25, 2016 2:17 pm

Am scapat partea la care trebuia sa raspund.
Scuze, se mai intampla....
Cand vreti un raspuns rapid, sunati-ma. Din lipsa acuta de timp (stiti si voi cum este) nu intru pe forum atat de des incat sa "prind" orice intrebare pusa.
Scuze din nou insa, stiu ca sunt pe forum berari cu experienta si pot oferi raspunsuri, uneori chiar mai complete decat mine ;) .
Succes si spor la berarit!
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Recomandare kit IPA

Mesajde draso » Vin Ian 29, 2016 3:54 pm

Au venit produsele, maine e brewday. O sa fac Brewmaker Bitter cu spraymalt si apoi dry hopping cu 100g Amarillo dupa recomandarea lui balauru_327. Sunt curios cum o sa fie :)

Am mai luat si un kit St Peters IPA. Credeti ca merge sa fac dry hopping la acest kit? Sau o sa fie prea mult gust de hamei? Am mai luat 100g Cascade pentru asta dar nu stiu daca nu o sa fac mai mult rau.

Multumesc! Va tin la curent cu progresul.
draso
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Ian 18, 2016 8:41 pm

Re: Recomandare kit IPA

Mesajde balauru_327 » Dum Ian 31, 2016 7:50 pm

Inca un sfat, inainte de dryhop, capseaza vreo X sticle, ca sa ai cu ce compara, sa intelegi diferenta dintre un dry si normal.

Succes
balauru_327
 
Mesaje: 110
Membru din: Mar Feb 07, 2012 5:04 pm

Re: Recomandare kit IPA

Mesajde draso » Mar Feb 09, 2016 8:57 am

Am pus la fermentat un kit de St.Peters IPA. Nu am mers pe varianta cu Brewmaker bitter plus dry hopping pentru ca plec in concediu 10 zile si nu s-ar fi potrivit bine pentru imbuteliere. O sa fac asta cand ma inotrc.

Producatorul (St.Peters) spune ca fermentarea dureaza 4-6 zile la 19 grade, dupa care se poate imbutelia. Dupa 10 zile inca iese cate o bula de CO2 la 15 secunde deci e clar ca mai fermenteaza. Nu am masurat densitatea ca e evident ca nu pot imbutelia inca. Si la celelate kituri pe care le-am facut am lasat cam 2 saptamani la fermentat, nu 6 zile cum spunea producatorul.

Din curiozitate, daca las mai mult la fermentat (fara sa umblu deloc la recipient) risc ceva? Cat de mult se poate lasa?

Si inca o intrebare: merita sa pun DME (spraymalt) in loc de zahar normal la priming? Se simte vreo diferenta?
Ultima oară modificat de draso pe Mar Feb 09, 2016 9:00 am, modificat 1 dată în total.
draso
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Ian 18, 2016 8:41 pm

Re: Recomandare kit IPA

Mesajde draso » Mie Feb 17, 2016 8:10 pm

Am schimbat planul.

Am vrut sa imbuteliez IPA-ul St Peters, dupa 14 zile de fermentare. Cand am gustat insa nu era urma de hamei, berea gustoasa, amara dar fara acel gust pregnant de hamei pe care il asteptam de la un IPA. Prin urmare am decis sa fac dry hopping asa ca am aruncat direct in recipient 100 g Amarillo (la 19 litri de bere). O sa-l las inca 6 zile si o sa-l imbuteliez. Tot nu m-am lamurit daca nu e o problema cu o fermentare atat de lunga. In total vor fi 20 zile.

Urmatoare tura o sa fac Brewmaker bitter si dry hopping cu Cascade.
draso
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Ian 18, 2016 8:41 pm

Re: Recomandare kit IPA

Mesajde draso » Joi Feb 25, 2016 9:30 am

Guys multumesc de sfaturi!

Am imbuteliat IPA-ul de la St.Peters cu dry hopping 6 zile 100 g Amarillo. A fost destul de greu de imbuteliat in sensul ca nu s-a sedimentat calumea, chiar si cu un autosifon am tras destul de multe reziduuri (hamei nu drojdie) si a trebuit sa filtrez printr-o sita inca o data ca nu sa nu am depozit in sticle. Asa ca am avut pierdere cam mare, din 19 litri am imbuteliat 16.

DAAAAR berea e awesome!! Am gustat-o dupa 3 zile, inca nu e limpezita dar e foarte buna la gust, amara, aroma puternica de hamei, exact ceea ce imi doream!! Fara exagerare parca imi place mai mult decat Williams Joker, care mi se parea una dintre cele mai bune beri IPA.

O sa repet procedeul cu Brewmaker bitter si dryhopping cu Cascade. Va trebui insa sa gasesc o solutie mai buna la dry hopping sa nu se mai imprastie hameiul in tot vasul. Sacul de muselina este oare suficient de fin ca sa nu treaca particulele de hamei?
draso
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Ian 18, 2016 8:41 pm

Re: Recomandare kit IPA

Mesajde teo3 » Joi Mar 24, 2016 1:10 pm

S-ar putea sa fi terminat deja de facut berea, se face luna de la postarea ta :), dar nu conteaza si iti scriu parea mea, asadar eu ma gandeam ca pentru pus hameiul in faza de dry hopping ai putea sa folosesti un pliculet din ala de ceai. Evident ca nu unul cu ceai, ci din ala de se foloseste pentru ceaiul cuparat la kg, spar putea sa fie o varianta buna, cel putin eu asa ma gindesc sa fac.
Si eu vreau sa iau un st peters IPA si sa fac un dryhopping cu ceva hamei.
Cum a iesit, esti multumit dupa mai mult de 3 zile de la imbuteliere?
Cat DME sau ai zahar, ai pus la litru pentru carbonatare?

Multam mult, Teo.

PS: S mie mi se pare Joker IPA o bere buna, nu chiar cea mai buna IPA, dar este buna. :)
teo3
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Noi 23, 2015 12:26 pm

Re: Recomandare kit IPA

Mesajde Laur » Lun Mar 28, 2016 5:59 pm

Ai pus cam mult hamei Amarillo pentru 20 litri. Cred ca 20-30 gr ar fi fost suficient.
Mai ales ca acest tip de hamei este scump si se gaseste cam greu.
Te poti inspira din retetele ALL GRAIn cu dry hopping - acolo vezi ce hameiuri se folosesc si ce cantitati.

Spor la berarit!
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Recomandare kit IPA

Mesajde Ovi » Joi Mar 23, 2017 8:21 am

Draso,
Ai mai facut pana la urma Brewmaker bitter si dryhopping cu Cascade?

Postul vad ca e deja de 1 an. A mai incercat cineva intre timp si poate recomanda un IPA cu dryhopping?
Ovi
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mar 23, 2017 8:09 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Fabricare bere din kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron