[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Mexican Cerveza +spraymalt +zahar

Mexican Cerveza +spraymalt +zahar

Mexican Cerveza +spraymalt +zahar

Mesajde Adi Oprea » Lun Feb 22, 2016 8:59 am

Buna ziua.Am achizitionat un kit de bere Muntos Mexican Cerveza si am adaugat 500g zahar belgian si 500g spraymalt muntos extra light (am citit in prezentarea spraymalt ului ca se poate folosi si aceasta metoda de 50/50 ) si am adaugat drojdia venita in kitul de bere . Berea a inceput sa fermenteze foarte puternic ,adica bulele ies tot la 2 secunde cam fara oprire si asta de o zi si o noapte .Am mai facut alte 2 sarje de bere inainte (sunt la a 3 a acuma ) doar cu adaos de zahar dar fermentarea a fost mult mai lejeră. Oare am gresit ceva ,nu mai trebuia sa adaug si drojdia sosita in kit la acest amestec ? Multumesc .
Adi Oprea
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Feb 22, 2016 8:31 am

Re: Mexican Cerveza +spraymalt +zahar

Mesajde Laur » Lun Feb 22, 2016 5:57 pm

Nu ai gresit cu nimic.
Drojdia este un organism viu. Aceeasi drojdie poate fermenta in diferite moduri in conditii similare.
Daca temperatura ambientala este mai mare, drojdia fermenteaza mai rapid. Daca ai oxigenat mai bine mustul, drojdia fermenteaza mai puternic. Daca ai rehidratat drojdia, fermentatia pleaca mai repede. Sunt mai multi factori care influenteaza durata fermentatiei. Insa daca fermenteaza, e de bine :).
Nu te speria.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Mexican Cerveza +spraymalt +zahar

Mesajde Adi Oprea » Lun Feb 22, 2016 8:15 pm

Multumesc,m-am linisti :),sper sa iasa o superbere :))
Adi Oprea
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Feb 22, 2016 8:31 am

Re: Mexican Cerveza +spraymalt +zahar

Mesajde Adi Oprea » Lun Feb 22, 2016 8:17 pm

Multumesc,m-am linisti :),sper sa iasa o superbere :))
Adi Oprea
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Feb 22, 2016 8:31 am


Înapoi la Fabricare bere din kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron