[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Kit de bere BREWFERM WHEATBEER 1,5 kg

Kit de bere BREWFERM WHEATBEER 1,5 kg

Kit de bere BREWFERM WHEATBEER 1,5 kg

Mesajde Gyba » Vin Iul 15, 2016 7:57 pm

Salut,

Incerc sa realizez prima mea bere "home made". Am doua intrebari pentru cei care au experienta mai multa si care, poate, au folosit kitul BREWFERM WHEATBEER 1,5 kg.

1. Se urmeaza pasii exacti din instructiunile kitului? Ma refer la partea cu adaugat zahar inainte de fermentare si dupa. Am citit undeva ca nu este ok sa se adauge zahar atunci cand folosim extract de malt din kiturile de bere. Am aflat asta, mai exact, din cartea lui John Palmer - How to brew.
2. La pagina de review-uri a acestui kit, o persoana din cele ce au folosit kitul recomanda drojdia Fermentis Safbrew WB-06. Cea venita cu kitul este buna? Este suficienta din punct de vedere al cantitatii?

Multumesc, astept cu nerabdare raspunsurile voastre, sa ma apuc de berarit :D
Gyba
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iul 15, 2016 7:52 pm

Re: Kit de bere BREWFERM WHEATBEER 1,5 kg

Mesajde Laur » Mar Iul 19, 2016 7:11 am

Salutare,

Aceste kit-uri contin o cantitate de must de bere deshidratat care nu asigura cantitatea de alcool specificata de producator pe eticheta. Din acest motiv au nevoie de supliment de zaharuri.
Cat priveste a doua cantitate de zahar ce trebuie adaugata la imbuteliere, fara ea vei obtine o bere "plata" . Aceasta cantitate de zahar de la imbuteliere asigura drojdiei hrana pentru a carbonata berea.
Drojdia sosita cu kit-ul este o drojdie coumna, de tip ALE. Drojdia recomandata de persoana la care faci referire este o drojdie tipic pentru berile de grau si, este recomandat sa o folosesti daca doresti sa obtii o bere cat mai aproape de stilul WHEAT. Insa eu ti-as recomanda sa o folosesti nu de la primul kit ci, dupa ce vei capata ceva experienta. Deci, recomandarea mea este sa urmezi instructiunile sosite cu kit-ul pentru inceput.

Spor la berarit!
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Kit de bere BREWFERM WHEATBEER 1,5 kg

Mesajde Gyba » Mar Iul 19, 2016 7:49 am

Salut,

Multumesc pentru raspuns. Nu am mai avut rabdare si m-am apucat de treaba ieri dupamasa. Am respectat instructiunile kit-ului (am adaugat cantitatea initiala de zahar) si am folosit drojdia din pachet. Dupa vreo 6 ore au inceput primele semne de fermentatie :D Acum astept faza a doua, imbutelierea.

Cum pot sa imi dau seama ca fermentatia este gata? Ok... nu mai scoate bule de aer si trec zilele specificate in instructiuni, dar alt semn? Am citit ca se poate determina acest moment in functie de gravitatie. In instructiunile kit-ului e trecut doar O.G.

Thanks.
Gyba
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iul 15, 2016 7:52 pm


Înapoi la Fabricare bere din kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron