[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Berea nu se limpezeste

Berea nu se limpezeste

Berea nu se limpezeste

Mesajde tudorgrig » Joi Dec 01, 2016 12:04 pm

Salut,

Am urmat in exactitate procedura de fabricare pentru Mutons Gold dar berea nu se limpezeste. Azi suntem in cea de-a 40-a zi de cand am pus berea la rece. Singurul lucru pe care l-am modificat fata de reteta a fost sa punem un mic adaos de drojdie pentru ca drojdia din plic parea ca nu este suficienta (in 3 zile nu fermenta deloc compozitia desi statea la 21 de grade). Am atasat
De ce nu se clarifica compozitia?

P.S.: Salut decizia de a avea acest forum, este extrem de folositor
Ataşamente
bere.jpg
bere.jpg (23.84 KiB) Vizualizat de 9661 ori
tudorgrig
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Dec 01, 2016 11:59 am

Re: Berea nu se limpezeste

Mesajde Laur » Joi Dec 01, 2016 1:35 pm

Fenomenul de "tulburare" a berii poate fi pusa pe seama drojdiei din suspensie (insa dupa 40 zile de stat la rece ar fi trebuit sa se sedimenteze) sau pe seama altor factori (de exemplu fenomenul de ""chill haze, fenomen care nu ar trebui sa apara la berile facute din kit-uri, cu toate ca si mie mi s-a intamplat).
Ce inseamna RECE (e vb despre stat "40 zile la rece") - e vb despre stat la frigider?
Ce kit ati facut din gama Muntons Gold? Ce fel de drojdie ati adaugat suplimentar?
Daca beti o bere, are gust de drojdie? Daca da, atunci cantitatea mare de drojdie din suspensie este vinovata pentru fenomenul mentionat.
Are depus in parte de jos a sticlei depus sediment?
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm


Înapoi la Fabricare bere din kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron