[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Intrebare kit Brewferm IPA

Intrebare kit Brewferm IPA

Intrebare kit Brewferm IPA

Mesajde mmrazvan » Vin Mai 05, 2017 12:55 pm

Salutare,
Mi-am cumparat un echipament Brewferm Delux si as vrea sa fac un prim test cu un kit Brewferm IPA.
Pe forum la bancul de probe nu am gasit pe nimeni care sa fi scris ceva despre el.
As vrea sa inlocuiesc zaharul de fermentare cu zahar candel sau spaymalt. Care ar fi mai indicat, cel brun sau cel alb?
M-am gandit ca as putea face si dry hopping, asa ca mi-am luat niste peleti Cascade. Sa fac si dry hopping, iar daca da, sa fac cu toata cantitatea de hamei?
Deocamdata atat, astept sugestiile voastre.
Multumesc,

Razvan
mmrazvan
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mar 09, 2017 12:55 pm

Re: Intrebare kit Brewferm IPA

Mesajde Laur » Lun Mai 08, 2017 3:51 am

Salutare,
Recomandarea producatorului este sa folosesti zahar candel alb.
Poti face si dry hopping insa nu cu toata cantitatea.
Avand in vedere ca esti la inceput, te sfatuiesc sa incerci cu o cantitate mai mica de hamei urmand ca, dupa ce ai vazut ce a iesit, sa scazi sau sa cresti cantitatea la sarja urmatoare.
Eu as incepe cu o cantitate de 15 gr la sarja de 12 litri.
Spor la berarit!
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Intrebare kit Brewferm IPA

Mesajde mmrazvan » Lun Mai 08, 2017 5:24 am

Multumesc pentru raspuns.
Voi folosi zahar candel alb si hamei 15 g.
mmrazvan
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mar 09, 2017 12:55 pm

Re: Intrebare kit Brewferm IPA

Mesajde kpac » Sâm Mai 27, 2017 4:29 am

Salutari, am pus si eu fermentat un kit de IPA. Intrebarea este cat trebuie sa stea la fermentat? Are 12 zile si tot ies bule, deci are activitate.
kpac
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Feb 04, 2017 7:04 pm
Locaţie: Piatra-Neamt

Re: Intrebare kit Brewferm IPA

Mesajde Laur » Mar Iun 06, 2017 7:58 pm

Cel mai bine ar fi sa masori densitatea berii si valoarea ei iti va spune daca mai trebuie sa o lasi la fermentat sau este gata pentru imbuteliere.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm


Înapoi la Fabricare bere din kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron