[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Temperatura maxima de fermentare

Temperatura maxima de fermentare

Temperatura maxima de fermentare

Mesajde cradu23 » Vin Iun 12, 2020 10:56 am

Acuma ca au inceput caldurile, care este temperatura maxima la care se poate face prima fermentare pentru kiturile MUNTONS (simpla, Connoisseur si GOLD)? Daca temperatura ambientala ajunge pe la 27 grade e vreo problema?
E o debara de bloc sub 1mp dar nu am gasit cum sa o racoresc un pic. Am incercat acele racitoare cu apa care se pare ca sunt doar umidificatoare.
cradu23
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Mar 16, 2020 11:43 am

Re: Temperatura maxima de fermentare

Mesajde Laur » Vin Iun 12, 2020 3:34 pm

De regula in primele zile, cand fermentatia este puternica, temperatura mustului de bere ajunge sa aiba +2 grade Celsius fata de cea ambientala. Daca ai 27 grade Celsius in casa, poate ajunge si la 29 grade Celsius mustul. Ceea ce nu prea este bine.
Daca nu ai cum sa racesti altfel mustul, iti recomand sa iti confectionezi din polistiren extrudat (cu grosimea de 4 - 5 cm), o cutie paralelipipedica pe care sa o montezi peste recipientul de fermentare, astfel ca recipientul sa fie izolat de caldura din camera.
In interior, intre recipient si peretele cutiei, introduci una sau doua sticle PET de 2 litri umplute cu apa inghetata (o bagi in prealabil in congelator). Sticlele le schimbi zilnic cu unele noi, inghetate. Astfel vei putea scadea temperatura cu pana la 8-10 grade Celsius fata de temperatura ambientala.
Sau poti achizitiona de la noi un Cool Brewing Bag.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Temperatura maxima de fermentare

Mesajde LiviuG » Sâm Iul 11, 2020 7:05 am

Si eu tin berea in camara, la umbra, pe termometrul de pe butoiul de 23L sta constant la 26, este un kit Brewmaker Essentil Lager, marti a facut bule multe iar de atunci sunt in scadere, acum cand scriu face 1 bula / 10 secunde, pana acum capacul era umflat si bolborosea continuu
LiviuG
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iul 11, 2020 7:01 am

Re: Temperatura maxima de fermentare

Mesajde cradu23 » Mar Iul 14, 2020 10:42 am

Am facut 2 kituri (MEXICAN si IPA) la 26 grade in camara. Bolboroseala s-a incheiat cam in 2 zile dar le-am lasat vreo 8 zile acolo. Sunt ok la gust, nimic ciudat.
PS: Cand mai vine marfa ca e cam subtire "treaba" la kituri de bere?
PS: La coloana "ULTIMUL MESAJ" forumul arata userul si data mesajului initial. Nu stii daca cineva a raspuns sau nu.
Ultima oară modificat de cradu23 pe Mar Iul 14, 2020 2:06 pm, modificat 1 dată în total.
cradu23
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Mar 16, 2020 11:43 am

Re: Temperatura maxima de fermentare

Mesajde Laur » Vin Iul 17, 2020 4:38 pm

Salutare,
Stocurile noastre de kit-uri au scazut deoarece cererea este mare.
Deasemenea si cererea la nivel european a crescut iar furnizorii nu prea fac fata.
Asteptam cat de curand improspatarea cu stocuri noi.
Legat de forum, in panoul principal, mie imi arata ce user a raspuns la unul din mesajele din acea categorie.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm


Înapoi la Fabricare bere din kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron