[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - DIY - Transformare KEG 30 litri in BOIL KETTLE

DIY - Transformare KEG 30 litri in BOIL KETTLE

DIY - Transformare KEG 30 litri in BOIL KETTLE

Mesajde Laur » Dum Iun 05, 2011 12:23 pm

Salutare,

Incet incet, pasii ma indreapta catre fabricarea unui echipament mai mare de fabricare bere ALL GRAIN.
Pentru inceput, am ales sa imi construiesc un fierbator dintr-un keg de 30 litri - adica un butoi de bere din inox. In alte tari, transformarea unor astfel de keg-uri (de fapt a keg-urilor de 50 litri) este o practica frecventa.
Asadar, mi-am achizitionat un keg de 30 litri din inox si m-am gandit sa il transform in fierbator de must. Am ales aceasta varianta in locul achizitionarii unei oale de inox datorita costurilor mult mai mici.
Practic keg-ul m-a costat 100 ron, taiatul si gauritul m-au costat 50 ron iar robinetul l-am luat de la oala de inox pentru SPARGING (aici am montat un alt robinet de inox).
Folosirea recipientelor de fierbere intr-un apartament este limitata de puterea aragazului si de cate ochiuri avem la acesta.
Eu am o plita care are un ochi cu 3 coroane, pentru incalzire rapida. Pe acest ochi am incercat acest fierbator cu 28 litri de must in el si a inceput fierberea cam in 45 minute, fierbaorul fiind neizolat in niciun fel.
Cam asa arata recipientul din fata:
DSC09043.jpg
DSC09043.jpg (74.15 KiB) Vizualizat de 25132 ori


Aici este o vedere de sus - a se trece cu vederea faptul ca taierea capacului nu s-a facut intr-un mod profesionist si a rezultat o muchie nu tocmai rotunda ca si forma:
DSC09044.jpg
DSC09044.jpg (92.57 KiB) Vizualizat de 25132 ori


Pentru a micsora cantitatea de must ce ramane dupa fierbere in recipient, am folosit un sistem de scurgere compus dintr-o tabla de inox de 1 mm gaurita si indoita in care am fixat un furtun de silicon 9x13 mm. Am folosit furtun de silicon deoarece este cel mai indicat de folosit in cazul lichidelor fierbinti (este recomandat a se folosi la lichide de pana la 180 grade Celsius). Cu acest sistem, raman pe fundul recipentului 1,5 litri de must, ceea ce este in limita acceptabila, avand in vedere ca in aceasta cantitate de must se strang si proteinele coagulate.
DSC09045.JPG
DSC09045.JPG (51.8 KiB) Vizualizat de 25132 ori


Si acum un detaliu al prinderii robinetului - am folosit doar garnitura exterioara din cauciuc (robinetul mai avea si una interioara insa fiind din cauciuc si nu din silicon, am eliminat-o).
DSC09049.jpg
DSC09049.jpg (68.25 KiB) Vizualizat de 25132 ori
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: DIY - Transformare KEG 30 litri in BOIL KETTLE

Mesajde Laur » Dum Iun 05, 2011 12:25 pm

Pe viitor ma gandesc sa imi construiesc un sistem de fabricare din keg-uri de 50 litri.
Va tin la curent.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: DIY - Transformare KEG 30 litri in BOIL KETTLE

Mesajde bionut » Dum Sep 23, 2012 4:08 pm

Laur scrie:Pe viitor ma gandesc sa imi construiesc un sistem de fabricare din keg-uri de 50 litri.
Va tin la curent.

Salut, imi place cum a iesit si sunt tentat sa fac si eu un fierbator asemanator.
De unde ai luat robinet cu sistem de prindere si cat te-a costat?
Keg-ul l-ai gasit la ocazie sau stii de unde poate fi cumparat?
bionut
 
Mesaje: 83
Membru din: Mar Sep 11, 2012 7:32 pm

Re: DIY - Transformare KEG 30 litri in BOIL KETTLE

Mesajde Laur » Lun Sep 24, 2012 6:30 am

Salutare,
Robinetul l-am cumparat odata cu o oala de inox din Belgia.
Keg-ul l-am cumparat de la un amic din Cluj. Cred ca gasesti pe net ceva oferte pentru asa ceva.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: DIY - Transformare KEG 30 litri in BOIL KETTLE

Mesajde bionut » Lun Sep 24, 2012 8:06 am

Laur scrie:Salutare,
Robinetul l-am cumparat odata cu o oala de inox din Belgia.
Keg-ul l-am cumparat de la un amic din Cluj. Cred ca gasesti pe net ceva oferte pentru asa ceva.

Pacat, am cautat de am ametit ceva asemanator in Romania si nu am gasit nimic. Am cautat keg-uri si am gasit, ramane sa gasesc o solutie pentru scurgere.
Apropos, am gaasit o alta metoda de a taia butoiul, http://www.youtube.com/watch?v=szfW_rhz ... Rml9okiCrg mi se pare mai practic asa :D .
bionut
 
Mesaje: 83
Membru din: Mar Sep 11, 2012 7:32 pm

Re: DIY - Transformare KEG 30 litri in BOIL KETTLE

Mesajde Laur » Lun Noi 05, 2012 8:06 am

Da, robinete de acest fel nu gasesti in Romania.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm


Înapoi la Echipamente pentru fabricat bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron