[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Aerator must bere

Aerator must bere

Aerator must bere

Mesajde Laur » Mar Feb 28, 2012 7:06 am

Dupa cum multi dintre voi stiu, la fabricarea berii ALL GRAIN, dupa ce mustul de bere a fost fiert si apoi racit, trebuie aerat, astefl incat sa se introduca o cantitate de oxigen in solutie.
Datorita fierberii, cea mai mare parte din oxigen iese din must. Asa ca, va trebui sa introducem din nou oxigen in solutie, pentru a ajuta drojdiile sa se inmulteasca.

Pentru aerare, cel mai indicat este sa va cumparati o butelie de oxigen (daca nu aveti de unde, va rog sa ma contactati si va indic o firma care se ocupa de asa ceva - v-o vinde echipata cu reductor) si un reductor, un furtun de pvc si o piatra pentru aerare (cred ca toti ati vazut pietre de aerare folosite la acvarii).
Varianta aceasta este cea mai scumpa - din cate stiu, o butelie de oxigen de 2 litri si un reductor pot sa ajunga la circa 500 ron sau mai mult. De regula aerarea durea circa 1 minut. Lucrul cu butelia de oxigen trebuie facut cu mare atentie deoarece butelia este sub presiune si, orice uram de ulei sau alt gen de grasime care vine in contact cu oxigenul sub presiune poate provoca explozii.
butelie_oxigen.jpg
butelie
butelie_oxigen.jpg (284.23 KiB) Vizualizat de 11465 ori

reductor.jpg
reductor
reductor.jpg (108.92 KiB) Vizualizat de 11465 ori

0570135.jpg
furtun PVC
0570135.jpg (8.82 KiB) Vizualizat de 11465 ori

0570119.jpg
piatra aerare
0570119.jpg (8.44 KiB) Vizualizat de 11465 ori


O alta varianta, mult mai ieftina, este achizitionarea unui aerator de acvariu echipat complet (cu furtun si piatra) care costa in jurul a 30 ron - nu va ganditi sa luati nu stiu ce aerator de capacitate mare sau prea sofisticat, pentru ca nu-si merita banii. Eu folosesc un aerator de acest tip si sunt multumit de el. Aerarea dureaza circa 15 minute.
0570150.jpg
sistem complet aerare
0570150.jpg (43.22 KiB) Vizualizat de 11465 ori


In ambele variante, inainte de folosire trebuie sa igienizati piatra ce intra in must precum si partea de furtun care intra in solutie. Pentru igienizare nu folositi CHEMIPRO OXI deoarece aceasta substanta poate infunda porii pietrei cand se evapora. Asa ca va recomand sa folositi spirt medicinal. Se poate folosi si apa clocotita insa aceasta nu este recomandata a veni in contact cu furtunul de PVC.

E bine de mentionat ca mai pot fi si alte variante de aerare, folosind spatula de amestecare (caz in care trebuie sa agitati spatula in solutie circa 20 minute - eu nu am probat asa ceva, timpul este doar din auzite) sau un mixer de bucatarie. Si in aceste cazuri este necesara igienizarea.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Aerator must bere

Mesajde bionut » Mie Sep 18, 2013 11:12 am

Pompa de aerlentri acvariu are vreun filtru care sa opreasca impuritatile? Daca e praf in suspensie care sunt sansele sa intre in must si sa il infecteze?
bionut
 
Mesaje: 83
Membru din: Mar Sep 11, 2012 7:32 pm


Înapoi la Echipamente pentru fabricat bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron