[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Sistem cu 3 oale gravitational

Sistem cu 3 oale gravitational

Sistem cu 3 oale gravitational

Mesajde NeaPuiu » Joi Iul 30, 2015 6:01 am

Vreau sa imi construiesc un cadrul metalic pentru cele 3 keguri de 50 litri pe care le am pentru a-mi construi un sistem gravitational pentru fabricarea berii. As vrea sa stiu ce observatii aveti la conceptul urmator:

Kegul 1 (cel de sus) dotat cu termometru si robinet (eventual cu acel cilindru transparent pentru indicarea volumului de apa pe care nu stiu unde sa il gasesc) pentru incalzirea apei pentru sparging. Pentru incalzire ma gandesc sa il dotez cu un termoplonjon de 1,5 Kw).

Kegul 2 (cel de la mijloc) izolat cu carton atat pe laterale cat si capacul, dotat cu robinet, termometru si filtru din tevi de cupru. Ideal ar fi si un false bottom dar e f scump, poate in viitor. Kegul 2 il dotam cu o rezistenta de 1,5 Kw pentru ridicarea apei si ulterior a borhotului la temperaturile dorite. Dupa finalizarea etapei de brasaj scurgem zeama in kegul 3 apoi dam drumu la apa la 75-77 grade din kegul 1 pentru a face spargingul (aici nu mi-e clar deloc, cata apa tin pentru sparging)

Kegul 3 (cel de jos) unde se produce fierberea . Acest ultim vas este dotat cu robinet, termometru si are dedesubt un arzator puternic cu butelie iar robinetul este dotat cu filtru bazooka. Fierberea hameiului se va face liber in vas sau in saculeti de bumbac care sa retina mizeriile fine (mai vedem). La finalul fierberii bagam chilerul in mustul fierbinte si racim pana la temperatura dorita (sau pe aproape).

Astept cu nerabdare sfaturile dvs pentru ca astazi transform in oala cel de al treilea keg apoi ma apuc de construit cadrul.
NeaPuiu
 
Mesaje: 61
Membru din: Lun Iul 13, 2015 4:31 pm

Re: Sistem cu 3 oale gravitational

Mesajde balauru_327 » Vin Iul 31, 2015 6:24 am

Keg 1 trebuie izolat, ca si keg 3, nu doar keg 2. Si capace
In keg 2 faci brasajul, filtru bazooka. Nu se incalzeste cu termoplonjon, pentru ca zaharul din must se va arde pe termoplonjon ! Apa de clatire(sparging) se stie in functie de reteta. Ea determina, sa zic asa, densitatea de dupa fierbere.
Filtrul bazooka nu retine proteine/faina de la malt. Doar hamei, irish moss, licorice.
2 coturi din inox unul jos de tot, altul sus de tot, si intre ele furtun de silicon si gata coloana de apa. Si pe furtun se marcheaza scara volumului. Pentru coturi mai trebuie ceva, parca, olandezi :?: habar nu am, la instalatii de apa nu ma pricep decat cu ciocanu. E o piesa , habar nu am cum o cheama, in care intra furtunul si prin strangere cu o piulita se fixeaza capatul furtunului.Ori faci pe interior semne cu un punctator pentru metal
balauru_327
 
Mesaje: 110
Membru din: Mar Feb 07, 2012 5:04 pm

Re: Sistem cu 3 oale gravitational

Mesajde NeaPuiu » Vin Iul 31, 2015 2:31 pm

Ok, incerc sa izolez si kegurile 1 si 3 desi peste tot am vazut doar cel din mijloc.
kegul 2 l-am dotat cu termoplonjon dar il voi folosi doar pentru incalzirea apei inainte de a pune maltul si numai la nevoie in cazul in care voi constata pierderi de temperatura.
Pentru fly sparging am decis sa fac un cerc de cuplu, modelul cu elice nu prea l-am inteles.
Ideea cu cele doua coturi si furtun intre ele pentru masurarea nivelului e f. buna.
Filtrul de cupru l-am stricat pentru ca nu incapea sub termoplonjon, nici termoplonjonul nu-l mai pot scoate ca ramane gaura in cazan. Pun in locul lui o bazooka, eventual caut un furtun ceva mai gros.

Cred ca de o saptamana alerg nebun sa termin instalatia, boala grea beraritul asta, dar maine intentionez sa fac bere in noua instalatie, desi sunt cam sceptic in privinta timpului necesar.
NeaPuiu
 
Mesaje: 61
Membru din: Lun Iul 13, 2015 4:31 pm

Re: Sistem cu 3 oale gravitational

Mesajde NeaPuiu » Dum Aug 02, 2015 5:27 pm

Am postat pe https://www.facebook.com/profile.php?id=100009958329832 pozele cu sistemul meu gravitational
NeaPuiu
 
Mesaje: 61
Membru din: Lun Iul 13, 2015 4:31 pm

Re: Sistem cu 3 oale gravitational

Mesajde balauru_327 » Lun Aug 03, 2015 12:23 pm

poze invizibile pentru altii.
balauru_327
 
Mesaje: 110
Membru din: Mar Feb 07, 2012 5:04 pm


Înapoi la Echipamente pentru fabricat bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron