[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - berea face floare

berea face floare

berea face floare

Mesajde Bugnar Emil » Joi Apr 07, 2016 4:09 pm

Buna,
De ceva vreme ma tot bate gandul sa fac bere si din ianuarie m-am pus pe teaba.
Primul lot a fermentat a fost ok l-am pus in sticle dupa 2 zile apare floarea, am schimbat vasul, am bagat furtunul si sticle in apa fierbinte le-am spalat cu detergent si ...... acelasi rezultat.
Acuma am ajuns la lotul 9, berea este buna la gust dar face deasupra floare.
Bugnar Emil
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Apr 07, 2016 3:57 pm

Re: berea face floare

Mesajde bionut » Joi Apr 07, 2016 8:46 pm

Nu poti pune si niste poze? Eventual si retetele folosite, descrie pasii pe care ii faci intr-o zi de berarit, etc. Asa ne poti ajuta sa gasim vinovatul.
Termenul de floare este destul de vag, poate fi vorba de lactobacillus, acetobacter, brettanomyces sau, daca este vorba despre o simpla pelicula transparenta chiar doar ne niste uleiuri din hamei, care e posibil sa cada in sticla dupa cateva zile.
bionut
 
Mesaje: 83
Membru din: Mar Sep 11, 2012 7:32 pm

Re: berea face floare

Mesajde Bugnar Emil » Vin Apr 08, 2016 2:23 pm

Salut,
Poza o sa pot pune peste 2-3 zile cand pelicula cenusie este mai vizibila.
Ingrediente:
malt Pils(am folosit mai multe tipuri), faina de malai (gata macinata din super market), orez, hamei, Irish Moss, coaja de Lime, zahar si drojdie inactiva.
Ca si proces banuesc ca te referi dupa ce mustul de bere esta gata.
Dupa ce am terminat de fiert racesc rapid mustul, adica pun oala in chiuveta plina de apa cc 5 min (nu am termometru dar daca pot tine mana pe oala fara sa simt diferenta mare de temperatura inseama ca nu este fierbinte), eu folosesc pe post de fermentator o sticla de 5l (de la apa plata care este folosita doar o data) din oala golesc direct in sticla adaug zaharul si pun capacul, las cc o ora sa se raceasca dupa care adauga drojdia ( azi o sa fac un lot sa vad cum merge cu drojdia activa).
Era sa uit, apa folosesc de la robine (ca si zona eu stau in Cluj).
Acuma vreau sa folosesc apa plata, San Terra nu cred ca trebuie sa spun de unde am cumparato ca toata lumea stie :))).
Bugnar Emil
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Apr 07, 2016 3:57 pm

Re: berea face floare

Mesajde bionut » Joi Apr 14, 2016 9:11 am

:D drojdia inactivata nu are nici un rol in ecuatia asta. Poate nici orezul, dar tu stii mai bine ce reteta faci. Ai nevoie de drojdie vie, care sa poata fermenta zaharurile din acel mult. Cu cea inactivata nu poti face decat bors, ceea ce ai si obtinut. Din moment ce nu ai drojdie activa in must alte organisme incep treaba, in cazul tau cred ca e lactobacilius.
Zici ca nu ai termomentru... cum ajungi la temperatura de 60-70°C pentru mashing? E critica aceasta temperatura pentru crearea zaharurilor. Daca folosesti si zahar pune-l in ultimele 10 minute de fierbere ca sa se "sterilizeze" si el.
Apa din Cluj e buna pentru bere, nu ai nevoie sa cumperi.

In fine, pe langa temperatura care inca nu stiu cum o setezi trebuie sa rezolvi problema drojdiei.
bionut
 
Mesaje: 83
Membru din: Mar Sep 11, 2012 7:32 pm

Re: berea face floare

Mesajde Laur » Lun Apr 18, 2016 3:59 pm

Nu ne spui si cum faci mustul?
Daca drojdia este inactiva (eu inteleg ca e moarta), nu prea are cum sa inceapa fermentatia si, la un moment dat, mustul se acreste/strica, etc...

Daca folosesti drojdie vie, cand incepe fermentatia, drojdia incepe sa se inmulteasca consumand oxigenul din solutie apoi incepe sa manance zaharurile si elimina alcool si CO2. CO2-ul umple partea de sus a vasului de fermentat (mentinand o atmosfera protectoare) iar surplusul este evacuat. Sa mi se scuze de catre cunoscatori exprimarea "plastica".
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: berea face floare

Mesajde Bugnar Emil » Lun Apr 18, 2016 6:11 pm

salut Ionut,

Am incercat acuma cu drojdie activa si nu mai imi apare floare, dar inca nu pot fi 100 la 100 sigur doar dupa imbuteliere.
Referitor la la bors :P sa sti ca imi fermanta foloseam Iris Moss si imi facea o spuma in timpul fermentatiei de 2-3 degete, dupa ce o imbuteliam la 2-3 zile aparea floarea.
Dupa 7 zile cand deschideam sticla berea era acidulata era ok sigurul incovenient trebuia sa o strecor :x
Bugnar Emil
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Apr 07, 2016 3:57 pm

Re: berea face floare

Mesajde Bugnar Emil » Lun Apr 18, 2016 6:19 pm

Salut Laur,

Mai multe o sa pot sa iti spun in cateva zile cand se termina lotul actual de fermentat.
Ce pot sa iti spun acuma este ca si drojdia inactiva fermenteaza, dar mai greu mult mai greu si ca sa nu iasa "Bors", sa se strice mustul puneam Irish Moss (ajuta la fermentat).
Ce am observat la drojdia care o folosesc acuma Irish Moss nu ajuta cu nimica.
Bugnar Emil
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Apr 07, 2016 3:57 pm

Re: berea face floare

Mesajde bionut » Mie Apr 20, 2016 9:14 am

Drojdia inactiva nu fermenteaza, iti garantez eu. Este drojdie moarta, cum zice Laur, inactivata instant si singurul ei folos este in zootehnie la alimentatia animalelor pentru continutul de proteina si de vitamina B. Logic ca mustul o sa fermenteze la un moment dat, indiferent ce ai pune il el, dar aia e fermentatia spontana si nu poti fi sigur ce anume fermenteaza acolo (drojdie sau bacterie).
Irish moss e un coagulant care ajuta la clarificarea mustului in timpul fierberii. Nu are nici un rol antiseptic sau altceva care ar putea opri berea de la acrirea iminenta.
bionut
 
Mesaje: 83
Membru din: Mar Sep 11, 2012 7:32 pm


Înapoi la Curatire si igienizare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron