[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Kit-uri de bere Muntons

Kit-uri de bere Muntons

Kit-uri de bere Muntons

Mesajde milovan_djilas » Mar Noi 17, 2009 6:24 pm

Jupanu scrie:Salutare,

Fiecare cu parerea lui. Am citit si eu articolul: bine scris, la obiect si atragator pentru cei ce sunt tentati sa isi fabrice ceva acasa (paine, bere, vin, etc).
Deasemenea, am citit si cele 8 sau 9 comentarii: unele erau un pic rautacioase dar, repet, este dreptul fiecaruia sa isi spuna parerea.....It' a free country.
Daca esti bautor de bere belgiana, iti recoman sa iti fabrici bere din kit-uri belgiene. Din gama Muntons (kit-uri englezesti), cu parere de rau, nu-mi plac toate sortimentele.
Insa cele belgiene, nu cred ca s-a inventat ceva sa nu-mi placa. :D
Pentru degustare, poti cere o mostra de bere (o sticla). Si nu uita ca poti fabrica beri belgiene care au si 8% alcool.


Merci!
milovan_djilas
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Noi 16, 2009 6:51 pm

Re: Kit-uri de bere Muntons

Mesajde bubinstein » Joi Noi 26, 2009 8:42 am

Salut! Ma bucur ca ai deschis acest topic. Referitor la drojdie, eu la ultimul kit de bere am pus pliculetul lor dar si inca unul proaspat cumparat autohton.Drojdia lor mi se pare insuficienta si mai este un aspect foarte important: poate sa nu fie proaspata!! Este adevarat ca nu berile Muntons nu prea fac "guler" dar gustul lor este ok. Cel mai mult mi-a placut Pilsener Connoisseurs , probabil fiind mai pe gustul romanului, adica lejera, un pic dulceaga, aducand foarte bine cu berea ceheasca..Aceasi problema insa nu are acid decat foarte putin. Lagerul , asa cum ii sta bine un lager este aspru si mai amarui.Am facut lager si de Young's, acelasi gust, cred ca e de fapt aceasi Marie dar cu alta palarie.
Domnilor, am bagat Irish Stout, la a doua fermentatie!! evident cand am tras-o in butoiul de presiune cu furtunul nu am putut sa nu iau cateva guri.Yammi.Promite sa iasa excelenta! Aduce mult cu gustul guiness.In faza asta am simtit intai gustul dulceag, apoi asprimea iar la final amarul.Evident ca nu se pune ce gust are acum ci dupa maturare.Spor in ramura!
bubinstein
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Sep 30, 2009 11:31 am

Re: Kit-uri de bere Muntons

Mesajde montego » Dum Mar 20, 2011 10:22 am

Pentru cei care au experienta cu kiturile muntos as fi vrut sa fac o comparatie (avand in vedere ca eu nu am incercat inca aceste kituri) asupra nivelului de carbonatie al berilor din aceasta gama si Guinness-ul din comert. In special intre Muntos Gold Imperial Stout si Guinness.
Personal Guinness mi se pare o bere buna, insa prea putin carbonata pentru gustul meu.
Si o alta intrebare ar fi daca se poate mari carbonatia specificata in reteta astfel incat gustul sa ramana totusi echilibrat?
montego
 
Mesaje: 29
Membru din: Lun Noi 01, 2010 5:40 pm

Re: Kit-uri de bere Muntons

Mesajde Laur » Dum Mar 20, 2011 8:06 pm

Carbonatatia se poate ajusta din cantitatea de zaharuri din a doua etapa de fermentatie (in sticla) insa, trebuie sa ai grija sa nu depasesti o anumita limita, deoarece exista riscul exploziei sticlelor.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Kit-uri de bere Muntons

Mesajde jancsuta » Mie Apr 08, 2015 11:56 am

Buna ziua
Vreau sa ma apuc sa fac prima bere din Kit.Pentru inceput am cu,parst Muntons Premium lager. La sfaturi era si un pachet de spraymalt de 1Kg. Am citit pasii, am citit ce edte de facut insa nu imi dau seama cand trebuie sa pun acel spraymalt.
Multumesc pentru ajutor
Cu sima
jancsuta
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 10:14 am

Anterior

Înapoi la Kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron