[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Ce este un kit de bere?

Ce este un kit de bere?

Ce este un kit de bere?

Mesajde Laur » Lun Iul 27, 2009 6:47 pm

Kit-ul de bere reprezinta ingredientul principal al procedeului prezentat in aceasta categorie. El se prezinta sub forma unei conserve de tabla care contine o substanta de consistenta unui sirop. Aceasta substanta este un extract lichid de malt cu hamei - amestecul de care avem nevoie pentru fabricarea berii.
Cum se obtine acest extract lichid? Pentru a va economisi timpul alocat de preparare al berii, producatorul parcurge etapa de maltuire a orzului, fierbere a maltului si a hameiului in utilajele sale. Se obtine astfel, mustul de bere - un lichid apos, cu continut de zaharuri si arome specifice. Acest lichid este supus deshidratarii (se extrage o mare cantitate de apa din continut) si ambalat in cutii de tabla, pentru a putea fi transportat in toate colturile lumii, in bune conditii, cu costuri minime. Odata ajuns in mainile unui berar amator, acesta dizolva continutul kit-ului de bere intr-o cantitate bine determinata de apa (consemnata in reteta ce vine odata cu kit-ul de bere), adauga drojdia de bere ce se gaseste in plicul ce insoteste kit-ul de bere si lasa la fermentat pentru prima etapa de fermentare.
Producatorii kit-urilor de bere le ambaleaza in diferite cantitati. Cele mai populare, sunt kit-urile ce contin 1,5 kg extract de malt si hamei.

kit bere.jpg
kit bere.jpg (84.59 KiB) Vizualizat de 19430 ori
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Ce este un kit de bere?

Mesajde verdes » Mie Noi 18, 2009 12:51 pm

Salut, sunt nou pe aici, de curand am descoperit "fabrica", am niste intrebari. Prima ar fi, de unde sau cum se procura kiturile de bere. Nu sunt din bucuresti, ci de la sat. Primesti si monstra de bere la kit ? Alta intrebare: berea facuta astfel poate fi comercializata in baruri? Am un prieten cu carciuma. cele bune
verdes
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Noi 18, 2009 11:43 am

Re: Ce este un kit de bere?

Mesajde Laur » Mie Noi 18, 2009 9:25 pm

Salut,
Pe site, sunt prezentate spre vanzare kit-uri de bere BREWFERM Belgia si MUNTONS Anglia. Poti face comanda pe site si comunici adresa de livrare. Cu curierul rapid se poate face livrare peste tot pe teritoriul Romaniei. Dar depinde cat de departe esti de un oras in care firma de curierat transporta fara costuri suplimentare. Daca imi spui in ce localitate vrei sa primesti coletul, iti spun si cam cat te costa transportul.
Legat de comercializarea berii fabricate din kit-uri de bere, exista variante mai mari din care poti fabrica de la 150 litri pana la 330 litri odata. Ramane insa, problema legalitatii comercializarii: din cate stiu, orice producator de bauturi de fermentatie (berea este una din ele) care doreste sa le comercializeze, trebuie sa aiba avize sanitar-veterinare, sa se inregistreze la fisc cu plata unor accize, sa faca dovada unor spatii de productie. Posibil sa mai fie ceva legat de aceasta dar, nu m-am interesat foarte tare de acest aspect.
Laur
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Ce este un kit de bere?

Mesajde verdes » Joi Noi 19, 2009 6:24 am

sunt din Sighetu marmatiei , maramures, cat costa transportul pana aici a unei instalatii de facut bere, si transportul kiturilor. informativ. poate o sa comand o instalatie mai in iarna. pana atunci studiez subiectul. cu bine
verdes
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Noi 18, 2009 11:43 am

Re: Ce este un kit de bere?

Mesajde Laur » Joi Noi 19, 2009 3:47 pm

In Sighetul Marmatiei exista un punct de lucru FAN COURIER. Cu acest curier rapid se trimite in tara.
Un echipament DELUXE si un kit de bere pot cantari pana la 5 kg. Un calcul sumar arata ca valoarea transportului este in jur de 27 RON.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Ce este un kit de bere?

Mesajde Calin » Mie Mai 10, 2017 5:21 am

Intrebarea mea.. este alta...

Aceste kituri de bere.. cum ne putem convinge ca au numai ingrediente naturale ?

La cum arata.. ca o dulceata densa... ma intreb care este procesul lor de fabricare...

P.S. - Vreau sa ma apuc sa-mi fac bere acasa.. insa nu vreau sa fie mai proasta sau mai "pastilata" decat ceea ce este pe piata.. de aceea inainte veau sa ma asigur ca ceea ce cumpar este natural.. si mult mai ok decat ceea ce se gaseste pe piata.

Multumesc anticipat :D
Calin
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 10, 2017 5:18 am


Înapoi la Kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron