[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Kit-uri de bere BREWFERM

Kit-uri de bere BREWFERM

Kit-uri de bere BREWFERM

Mesajde Laur » Mar Noi 17, 2009 7:50 am

Asa cum am deschis un topic pentru kit-urile de bere Muntons, am considerat necesar sa "deschid discutiile" si despre kit-urile Brewferm.
Berea obtinuta din kit-uri Brewferm este si preferata mea. Sunt foarte incantat de ceea ce obtin din kit-urile Brewferm. Aromele intalnite la aceste beri, imbinate perfect cu o cantitate de alcool, uneori deloc de neglijat, face sa savurezi cu placere orice tip de bere produsa din kit-uri belgiene. Deasemenea, culoarea berilor este foarte interesanta: galben-deschis, chihlimbarie, rosiatica, bruna.
Va invit sa va spuneti parerea despre aceste beri, mai ales ca, exista parerei ca berea fabricata acasa (din kit-uri de bere sau chiar din malt) nu este deloc cum ar trebui sa fie o bere.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Kit-uri de bere BREWFERM

Mesajde bubinstein » Vin Dec 04, 2009 3:52 pm

Domnilor,astazi am avut placerea sa gust proaspata bere Diablo de la Brewferm. Nu va pot spune cat de incantat am putut fi. Da, este o bere extraordinara in care am regasit adevaratul gust de bere belgiana .Gustul super,CO2-ul bine dozat , gulerul de spuma generos dar si culoarea intensa fac ca aceasta bere sa se adreseze tuturor pasionatilor.Multumesc Laurentiu pentru degustare.Asta da bere!de abatie ceva?...pe cand? ;) Multumesc si pentru comanda adusa.
bubinstein
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Sep 30, 2009 11:31 am

Re: Kit-uri de bere BREWFERM

Mesajde Laur » Vin Dec 04, 2009 9:10 pm

Bubule,
este o deosebita placere sa fiu laudat (de fapt ai laudat berea facuta de mine, nu pe mine :D ) de un berar amator cu experienta ta.
Repede bagam si o bere de abatie dar, aceea se savureaza la cateva luni dupa fabricatie..........dar nu cred ca voi rezista atat. Cum o bag la fermentatie, te anunt. Tinem legatura, oricum.
Peste vreo doua saptamani te servesc si cu una alba(Wheat) pusa ieri la maturat. Iar de Craciun, am pregatit un Christmas. ;)
Ciao.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Kit-uri de bere BREWFERM

Mesajde Laur » Sâm Dec 05, 2009 12:12 am

Asa cum am scris mai sus, acum aproape 2 saptamani am fabricat bere Brewferm Christmas, o bere zice-se cu gust de Craciun. Cum o fi gustul Craciunului, momentan nu stiu dar, va spun cand o voi degusta. Christmas este o bere bruna, amara, cu o cantitate de alcool 7,5% dar, ce este cel mai interesant, este ca nu se adauga niciun strop de zahar sau indulcitor echivalent. Stiind cam cum functioneaza procesele de fermentatie, sunt curios ce gust va avea berea si ce cantitate de alcool si dioxid de carbon, mai ales ca drojdiile vor trebui sa consume atat pe perioada primei fermentatii cat si pe perioada celei de-a doua etapa de fermentare numai zaharuri continute de extractul lichid de malt.
Parte nasoala este ca si aceasta bere, ca si cea de abatie, au o perioada lunga de maturare. Cu toata perioada ei de maturare indelungata, la Craciun tot desfac o sticla sa vaz ce s-a petrecut pe acolo pe dinauntru.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Kit-uri de bere BREWFERM

Mesajde KURT GURU » Mar Mai 30, 2023 9:37 am

:D :D :D :D
KURT GURU
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mai 14, 2023 9:48 am


Înapoi la Kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron