[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Kit-uri de bere Muntons

Kit-uri de bere Muntons

Kit-uri de bere Muntons

Mesajde bubinstein » Mie Sep 30, 2009 11:59 am

salutare!
eu fac de inca acum doi ani bere. Primul kit l-am cumparat din Canada si era Muntons. Asadar am facut lager si pils. Apoi mi-am cumparat din UK tot ceea ce imi trebuie: "galeata" de fermentatie primara, butoiul de presiune, hidrometru de la Young. Mi-am mai cumparat dar inca nu am facut Mexican Cerveza si Irish Stout. Pe Stout vreau sa o fac acum ca sa fie gata de Craciun. Dupa gustul meu cea mai buna pana acum a fost premium pilsner. Este adevarat ca berea aceasta in general nu are fizz dar daca vrei sa obtii mai bine acest acid poti opta pt capsule cu dioxid de carbon. Unii spun ca drojdia existenta in kit (acel pliculet) este total insuficienta si ar trebui adaugata mai multa si asa se poate obtine mai mult acid.
Felicitari pt faptul ca ati reusit sa aduceti berea belgiana in Romania caci eu nu am reusit. Asta este o alta discutie. Pacat doar ca ajunge aici atat de scumpa. Mergeti mai departe si va urez toate cele bune.. Daca aveti nevoie de alte sfaturi va rog sa imi scrieti. Noroc. Sper ca nu am gresit topicul ;)
bubinstein
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Sep 30, 2009 11:31 am

Re: Kit-uri de bere Muntons

Mesajde Laur » Mar Oct 06, 2009 10:57 am

Primele kit-uri de bere cumparate de mine, la inceputul carierei mele de berar amator (la inceputul acestui an), au fost de la un furnizor din Germania. Erau produse de Telfords, tot kit-uri de bere englezeasca, ca si Muntons. Reteta furnizata de comerciantul german, cat am putut eu descifra din germana scrisa de el, preciza ca un kit se foloseste pentru a obtine 10 litri de bere si nu 23 litri. E drept ca, nu am incercat sa fac 10 litri de bere dintr-un kit de bere englezeasca (repet, pe kit scrie ca se obtin 23 litri de bere !!!!!) si sa vad diferenta. Germanii au micsorat cantitatea recomandata a se fabrica, probabil datorita faptului ca drojdia sosita cu kit-ul nu este suficienta sau, berea obtinuta este mult mai buna. Cu prima ocazie voi incerca sa fac 10 litri de bere dintr-un kit de bere englezeasca.
Totusi, avand in vedere ca reteta este pentru 23 litri, este anormal ca pliculetul de drojdie sa nu contina cantitatea necesara.
Bubinstein, tu cata drojdie folosesti pentru un lot de bere Muntons?

PS: Bubinstein, mi s-a parut mai corect sa deschid un topic nou cu informatiile furnizate de tine, mai ales ca despre kit-urile Muntons se pot scrie mai multe
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Kit-uri de bere Muntons

Mesajde Laur » Mar Oct 06, 2009 7:47 pm

Multumim de felicitari.
Am reusit sa aducem berea belgiana in Romania cu ajutorul unui "confrate de suferinta" din studentie, care acum este stabilit pe meleaguri belgiene (ce noroc pe capul lui sa aiba atatea feluri de bere in jur...). Legat de pretul de vanzare, au fost multe discutii "in culise". E drept ca, pretul de vanzare este mai mare decat in alte tari dar, aici intra mai multi factori: TVA-ul in Romania este 19%, in timp ce in Belgia este de 6% la aceste categorii de produse (e vorba de cele alimentare); distanta mare furnizor-distribuitor determina costuri de transport pe masura; si nu in ultimul rand, in alte tari exista o traditie a fabricarii berii de casa de zeci de ani - cultura fabricarii berii de casa in Romania de-abia acum se formeaza (si suntem mandri ca suntem partashi la formarea ei) iar cantitatea de kit-uri vanduta momentan in Romania nu poate "pretinde" preturi de achizitie mai mici de le furnizor.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Kit-uri de bere Muntons

Mesajde Laur » Vin Oct 09, 2009 4:44 pm

Salutare Bubinstein. Am uitat sa adaug un amanunt raspunsurilor anterioare.
Nu numai ca avem nevoie de sfaturile si experienta ta de berar amator dar te rugam sa ne impartasesti anumite aspecte ale acestei indeletniciri mai ales ca, anumiti vizitatori ai forumului sunt la "inceput de drum" in ale beraritului si, orice informatie le poate fi de ajutor.
Te asteptam cu nerabdare.
Sa auzim de bine.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Kit-uri de bere Muntons

Mesajde Jupanu » Mar Noi 10, 2009 8:09 pm

Am facut bere atat din kit-uri de bere Brewferm cat si din kit-uri de bere Muntons.
M-au incantat mai mult berile celor de la Brewferm versus cele produse din kit-uri Muntons. Probabil ca, cantitatea mica de alcool cat si slaba acidulare au facut balanta sa se incline in favoarea kit-urilor Brewferm.
Citind mai sus, mi-a venit ideea de a face dintr-o reteta Muntons o cantitate mai mica de bere (poate nu 10 litri, cum spunea Laur ca au nemtii reteta, ca mi se pare totusi mica cantitatea). Cred ca voi incerca, in prima faza, obtinerea a 15 litri de bere.
Va tin la curent.

By-the-way, am citit ca aceste kit-uri de la Muntons sunt din gama Standard. Pe langa aceasta gama, mai au si gama Connoiseur si gama Gold.
Pe cand in Romania si celelalte doua game?
Jupanu
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Oct 19, 2009 5:52 am

Re: Kit-uri de bere Muntons

Mesajde Laur » Mie Noi 11, 2009 4:15 pm

Comparand berile englezesti cu cele belgiene, se vede clar diferenta: berile englezesti sunt mai putin acidulate, au un continut de alcool mic (4%) iar gulerul de spuma este, deasemenea mic. Sunt multe persoane care indragesc berile belgiene versus cele englezesti din aceste motive.
Si eu le prefer pe cele belgiene in locul celor englezesti. Gusturile insa, nu se discuta.
Legat de celelalte game MUNTONS, vom incerca sa aducem cateva tipuri mai reprezentative atat din gama CONNOISEUR cat si din gama GOLD. Pretul insa, este simtitor mai mare decat gama STANDARD.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Kit-uri de bere Muntons

Mesajde milovan_djilas » Lun Noi 16, 2009 7:11 pm

Salutare tuturor!!! Cochetez serios cu chestiile astea si de aceea vreau sa ma ajutati cu unele nelamuriri. Am citit un articol in "Gandul" despre afacerea asta iar la comentarii unii spuneau ca toate tipurile de bere au acelasi gust si sunt foarte slabe. Voi, ce parere aveti, in special despre kiturile belgiene? Precizez ca sunt bautor de bere belgiana si daca se poate "ale" nu "lager".
milovan_djilas
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Noi 16, 2009 6:51 pm

Re: Kit-uri de bere Muntons

Mesajde Jupanu » Lun Noi 16, 2009 8:02 pm

Salutare,

Fiecare cu parerea lui. Am citit si eu articolul: bine scris, la obiect si atragator pentru cei ce sunt tentati sa isi fabrice ceva acasa (paine, bere, vin, etc).
Deasemenea, am citit si cele 8 sau 9 comentarii: unele erau un pic rautacioase dar, repet, este dreptul fiecaruia sa isi spuna parerea.....It' a free country.
Daca esti bautor de bere belgiana, iti recoman sa iti fabrici bere din kit-uri belgiene. Din gama Muntons (kit-uri englezesti), cu parere de rau, nu-mi plac toate sortimentele.
Insa cele belgiene, nu cred ca s-a inventat ceva sa nu-mi placa. :D
Pentru degustare, poti cere o mostra de bere (o sticla). Si nu uita ca poti fabrica beri belgiene care au si 8% alcool.
Jupanu
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Oct 19, 2009 5:52 am

Re: Kit-uri de bere Muntons

Mesajde Freddie » Lun Noi 16, 2009 8:48 pm

milovan_djilas scrie:Salutare tuturor!!! Cochetez serios cu chestiile astea si de aceea vreau sa ma ajutati cu unele nelamuriri. Am citit un articol in "Gandul" despre afacerea asta iar la comentarii unii spuneau ca toate tipurile de bere au acelasi gust si sunt foarte slabe. Voi, ce parere aveti, in special despre kiturile belgiene? Precizez ca sunt bautor de bere belgiana si daca se poate "ale" nu "lager".


salutare! sunt bautor de bere belgiana si recunosc ca respectivul comentariu m-a cam nelamurit...fooarte slabe berile belgiene?!?!? depinde cum le faci. asa ca nu pot spune decat ca respectivul comentator fie nu a nimerit reteta/ retetele, fie nu asimileaza alcoolul :lol:
ultima bere belgiana "produsa" de mine a fost un ABBEY (bere de abatie de 8%), dupa 2 pahare de 0,33 l ducandu-ma la culcare ;) , e drept era pe nemancatelea, dar la 3 l de bere :o era de coma....
in privinta gustului, il contrazic cu putere, berile belgiene fiind fiecare cu savoarea si gustul ei si mai ales cu gustul care ramane dupa - mai aspru, mai amarui (preferatele mele), mai aromat, mai astringent, deh, depinde de reteta.
dar cum toate in viata sunt de gustibus, eu iti zic mai bine sa incerci pe limba proprie si sa decizi mai apoi.
eu sunt un fan curios! si vreau sa le incerc pe toate! inclusiv sa mai incerc o data arici de mare!
Al Dvs. curiosas,
F
Freddie
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Oct 24, 2009 5:20 pm

Re: Kit-uri de bere Muntons

Mesajde milovan_djilas » Mar Noi 17, 2009 6:22 pm

Freddie scrie:
milovan_djilas scrie:Salutare tuturor!!! Cochetez serios cu chestiile astea si de aceea vreau sa ma ajutati cu unele nelamuriri. Am citit un articol in "Gandul" despre afacerea asta iar la comentarii unii spuneau ca toate tipurile de bere au acelasi gust si sunt foarte slabe. Voi, ce parere aveti, in special despre kiturile belgiene? Precizez ca sunt bautor de bere belgiana si daca se poate "ale" nu "lager".


salutare! sunt bautor de bere belgiana si recunosc ca respectivul comentariu m-a cam nelamurit...fooarte slabe berile belgiene?!?!? depinde cum le faci. asa ca nu pot spune decat ca respectivul comentator fie nu a nimerit reteta/ retetele, fie nu asimileaza alcoolul :lol:
ultima bere belgiana "produsa" de mine a fost un ABBEY (bere de abatie de 8%), dupa 2 pahare de 0,33 l ducandu-ma la culcare ;) , e drept era pe nemancatelea, dar la 3 l de bere :o era de coma....
in privinta gustului, il contrazic cu putere, berile belgiene fiind fiecare cu savoarea si gustul ei si mai ales cu gustul care ramane dupa - mai aspru, mai amarui (preferatele mele), mai aromat, mai astringent, deh, depinde de reteta.
dar cum toate in viata sunt de gustibus, eu iti zic mai bine sa incerci pe limba proprie si sa decizi mai apoi.
eu sunt un fan curios! si vreau sa le incerc pe toate! inclusiv sa mai incerc o data arici de mare!
Al Dvs. curiosas,
F


Ma bucura astfel de raspunsuri... Exact cum am banuit, berea rezultata este super!!!!
milovan_djilas
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Noi 16, 2009 6:51 pm

Următorul

Înapoi la Kit-uri de bere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron