[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Refolosirea drojdiei - metoda WASHING YEAST

Refolosirea drojdiei - metoda WASHING YEAST

Refolosirea drojdiei - metoda WASHING YEAST

Mesajde Laur » Lun Oct 31, 2011 7:29 am

Am deschis acest topic pentru a putea detalia metoda prezentata de romanalex1 intr-un alt post.
Este vorba despre un tutorial foarte bun, simplu si eficient.
Aici gasiti link-ul http://www.homebrewtalk.com/wiki/index.php/Washing_yeast.
Ar fi interesant daca cineva practica aceasta metoda si daca da, sa ne dea detalii despre folosirea metodei, cu poze si rezultatele obtinute. Sunt curios cam cat se poate tine aceasta drojdie in frigider astfel incat sa nu se deterioreze calitatea ei. Din ce am citit, drojdiile obtinute prin aceasta metoda trebuiesc folosite in decurs de 2 saptamani. Daca doriti folosirea lor dupa aceasta perioada trebuie sa faceti un STARTER.
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Refolosirea drojdiei - metoda WASHING YEAST

Mesajde romanalex1 » Lun Oct 31, 2011 3:09 pm

Da eu folosesc methoda cu sucess de 5 ani. Tot ce trebiue sa ti cont ca nu trebiue depasit 4 generatie, dar daca din prima generatie face 4 si din, a doua generatie poti face 4 din fircare primele 4 atunci, ai de te saturi. E defapt singura methoda sa pastreze daca e un platinum strain, or seasonal strain. Chair maine ma apuc sa fac un Orval clone pentru a doua oare si drodjdie este refolosita din Mai anu trecut in present la a 2 generatie si mai am inca 2 borcanele.
romanalex1
 
Mesaje: 50
Membru din: Mie Ian 19, 2011 8:35 am


Înapoi la Drojdie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron