[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Hamie al tau preferat

Hamie al tau preferat

Hamie al tau preferat

Mesajde romanalex1 » Mar Feb 01, 2011 8:12 am

Findca fac in genereal bere cu foarte mult hamie si in general Dry Hopped, American Pale ales, IPA si British Bitters
mam gandit sa postez ce hamie im place mie cele mai mult
American HOps
Cascades- dupa mine cele mai bun hop americam arome excelenta putina citrica
Centennial- seamana foarte mult cu Cacades
Amarillo- am incercat si eu da cand a aparatut noul soi foarte citric lasa aroma de grapefruit daca, daca asta e scopul e bun daca nu e prea pronuntal pentru mine.
English, europene. IN ordinea preferat de mine
Fuggles- uni zic ca Kent Goldings si cele mai bune mie im place cel mai mult Fuggles
Styian Goldings- foarte asemenator cu Fuggles defapt din acelas soi numai ca sa adapat difererit la sol din Slovenia de unde e
Challenger- foarte bun hop Englez excellent
East Kent goldings- cel mai faimos hop enlgez im place dar mai putin ca fuggles, si chiar voi face 2-3 beri in curand cu el.
Alte soiuri
Saaz nu am folosit eu Dar este principalul in Duvel care am baut si chair am fost in visita la Fabrica, si princial in Pilsner urquell daca nu ma insel.

Findca fac numai ales nuprea folosesc soiuri Germane dar as fi curious cine face sa impartim pareri

Voi ce pareri aveti.
romanalex1
 
Mesaje: 50
Membru din: Mie Ian 19, 2011 8:35 am

Re: Hamie al tau preferat

Mesajde drinking » Mie Mar 02, 2011 6:16 pm

salutare ,

incerca conuri de hamei de la magazinele Plafar sa vezi ce bere beton iese :lol: , eu am facut din curiozitate
pe cutie scrie ceai din conuri de hamei :mrgreen: si este o aroma unica , placuta in acelasi timp , nu stiu cum sa o descriu
dar se aseamana cu berea aceea englezeasca Midland mil ale
drinking
 
Mesaje: 40
Membru din: Dum Noi 07, 2010 10:22 am

Re: Hamie al tau preferat

Mesajde Samogon » Vin Mar 04, 2011 1:40 pm

Şi eu fac tot cu conuri de hamei pentru ceai, de la plafar :D. E ciudat dar totuşi iese f bună berea. Într-o vreme suspectam că ar fi uscate după ce sunt folosite la producerea berii dar cine ştie... totuşi preţul este mult mai accesibil - 3.5 lei o cutie.
Samogon
 
Mesaje: 120
Membru din: Mie Ian 26, 2011 6:38 pm

Re: Hamie al tau preferat

Mesajde montego » Mie Mar 16, 2011 9:12 pm

conurile acestea de la plafar se pun in aceeasi cantitate ca hameiul normal?
montego
 
Mesaje: 29
Membru din: Lun Noi 01, 2010 5:40 pm

Re: Hamie al tau preferat

Mesajde eugen » Mie Oct 03, 2012 9:07 pm

eu am gasit hamei salbatic pe linga un parau, in zona putin poluata
in jumatate de ora am adunat vreo 3 kilograme .....
voi incerca cu acest hamei
sunt convins ca aroma are mai putina, dar amareala are berechet
eugen
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Oct 03, 2012 9:04 pm

Re: Hamie al tau preferat

Mesajde diamondf » Lun Ian 21, 2013 2:41 pm

Salut,

Nu mai incercati improvizatii in ceea ce priveste ingredientele pentru fabricarea berii, este clar ca maltul cumparat de la un producator specializat in asa ceva este superior calitativ decat cel facut acasa.
Toate acestea se reflecta in calitatea berii, trebuie sa folosim ingrediente de la producatori specializati, care ne dau si siguranta calitatii acelui produs, asa vom avea o bere de calitate.

Cu respect,
diamondf
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Ian 04, 2010 12:12 pm

Re: Hamie al tau preferat

Mesajde diamondf » Lun Ian 21, 2013 2:42 pm

Salut,

Nu mai incercati improvizatii in ceea ce priveste ingredientele pentru fabricarea berii, este clar ca maltul cumparat de la un producator specializat in asa ceva este superior calitativ decat cel facut acasa.
Toate acestea se reflecta in calitatea berii, trebuie sa folosim ingrediente de la producatori specializati, care ne dau si siguranta calitatii acelui produs, asa vom avea o bere de calitate.

Cu respect,
diamondf
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Ian 04, 2010 12:12 pm

Re: Hamie al tau preferat

Mesajde bionut » Vin Aug 02, 2013 3:22 pm

Ceaiul ala de la Plafar nu miroase deloc a hamei. Cred ca e adunat fie verde fie prea uscat.
Ultima oară modificat de bionut pe Sâm Ian 18, 2014 6:26 pm, modificat 1 dată în total.
bionut
 
Mesaje: 83
Membru din: Mar Sep 11, 2012 7:32 pm

Re: Hamie al tau preferat

Mesajde bionut » Sâm Ian 18, 2014 6:25 pm

romanalex1 scrie:Findca fac in genereal bere cu foarte mult hamie si in general Dry Hopped, American Pale ales, IPA si British Bitters
mam gandit sa postez ce hamie im place mie cele mai mult
......
Voi ce pareri aveti.

Nu am folosit foarte multe soiuri pana acum, dar pot spune ca, Cascade are o aroma foarte buna, merge super ca aditie tarzie sau dry hop (asta nu am incercat pana acum).
Cascade am in propria curte, nu trebuie sa il cumpar :D

Am mai incercat Perle, care am impresia ca e german, dar are o aroma foarte buna, dupa parerea mea este ca merge foarte bine la ales aromate. Nici acizii alfa nu sunt de neglijati aici, 6-7 %, deci poate fi folosit si pentru amareala, daca se doreste una nu foarte mare.

Le-am folosit pe amandoua ca: FWH (first wort hop, recomand aceasta metoda!), aditii la 60, 30, 15, 10, 7, 5, si 0 minute. La unele inca nu am gustat rezultatul, e inca la maturat, doar dry hop si hop tea ar mai fi de experimentat in momentul asta...pana mai citesc despre alta cel putin :))

Perle am vrut sa incerc dupa ce am baut in Olanda la Brouwerij de Koningshoeven o bere La Trappe (cred ca era berea La trappe PUUR, cea organica...) care avea scris pe eticheta (sau pe un pliant de acolo, ca am baut berea draught) ca foloseste hamei Perle. Nu am obtinut aromele din berea aia, bineinteles, aia folosesc si alte tipuri de hamei in combinatie cu Perle, si au si cateva zeci de ani de experienta :))
bionut
 
Mesaje: 83
Membru din: Mar Sep 11, 2012 7:32 pm


Înapoi la Hamei

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron