[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Ce bere preferati?

Ce bere preferati?

Ce bere preferati?

Mesajde Laur » Dum Sep 20, 2009 9:41 am

Salutare tuturor,

M-am gandit sa incep un astfel de topic pentru a vedea cam ce se bea prin Romania si nu numai, atat bere produsa pe meleagurile noastre cat si bere produsa in afara granitelor. Legat de berea preferata, cu siguranta multi dintre voi nu aveti un singur tip preferat ci, mai multe sortimente. Ar fi interesant sa descriem aici denumirea berii, tara de provenienta (in cazul in care aceasta nu este produsa in Romania) si cateva dintre caracteristicile sale: culoare, cantitate de alcool, aroma, gustul de dupa (aftertaste), cantitate de dioxid de carbon, precum si orice altceva ce ar putea fi interesat vizitatorul acestui forum.
Ideea acestui topic este una "educativa" - suna urat dar, o parte dintre noi (si eu fac parte dintre acestia) inca nu stim decat putine lucruri despre bere, despre tipurile existente, despre cum se bea o bere, despre cum se fabrica (evident, nu toti sunt interesati de acest aspect), despre temperatura la care trebuie bauta. Ca si in cazul vinului sau a bauturilor spirtoase (capitole unde stam mult mai bine) unde exista o cultura, si in cazul berii, exista cultura berii. Trebuie sa recunoastem ca in Romania nu exista o cultura a berii (sau daca exista, exista la nivel de individ sau comunitati restranse). Revenind la ideea "educativa", doresc ca prin intermediul acestui topic sa strangem o sumedenie de informatii care sa ne ajute sa ne dezvoltam cunosterea si in acest domeniu.
Voi sparge gheata, scriind despre 2 tipuri de bere: una cumparata si una facuta de mine.
1. Bere Krusovice Imperial Czech Premium Lager - blonda, ABV 5%, are o aroma de malt, un gust amar (eu prefer berile amare), este o bere usoara, fina, pe care o bei de placere. Cantitatea de dioxid de carbon este normala . Gulerul de spuma se incadreaza in limitele normalului - maxim 1 deget. Se serveste rece, la 5 grade Celsius.
2. Bere Nut Brown Ale - bere bruna, produsa in casa, cu un gust usor dulceag, o aroma de nuca ce ramane pe limba dupa fiecare inghititura si parca iti aspreste limba. Guler de spuma foarte mic - este o bere englezeasca iar caracteristica acestor beri este dimensiune mica a gulerului. Cantitatea de alcool este de 4,5%. Culoare 100 unitati EBC, amaruie 20 unitati EBU. Reteta este a celor de la MUNTONS (daca folosesti si indulcitorul MUNTONS, aromele sunt mult mai evidentiate decat in cazul folosirii zaharului obisnuit). Cantitatea de dioxid de carbon este scazuta, desemenea caracteristic berilor englezesti. Se serveste la temperatura de 13 grade Celsius (temperatura pivnitei). Foarte apreciata de reprezentantele sexului frumos.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Ce bere preferati?

Mesajde crs34 » Mie Sep 23, 2009 11:04 am

http://beeradvocate.com/
Un site exceptional. Surpriza - veti gasi inclusiv recenzii (bineinteles ca nu prea bune!! :D) ale unor beri romanesti. Spor...
crs34
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Sep 07, 2009 4:19 pm

Re: Ce bere preferati?

Mesajde crs34 » Joi Oct 15, 2009 11:30 am

Vad ca activitatea e slaba pe-aici. O sa postez si eu cateva comentarii vis-a-vis de beri baute recent.
1. Boucanier Red Ale - alcool 7%; la sticla de 330ml; se poate procura de la Carrefour.
Nu e tocmai un "red ale" ci mai degraba un "pale ale". Dupa turnare in pahar (recomand un pahar cu gat stramt tip "tulip") lasa o spuma aerata care dispare relativ repede. Dupa cum am mentionat anterior culoarea nu e rosie ci mai degraba portocaliu-ambrata, interesanta totusi. Aroma e clasica pentru berile belgiene. Se pot distinge arome fructate combinate cu note subtile de scortisoara. Gustul e dulceag cu o vaga aroma citrica. Aciditatea e moderat-slaba. O bere foarte usor de baut - nu ignorati totusi ca are 7% alcool. Per total o bere care merita incercata!
2. Paulaner Hefe-Weissbier Dunkel - alcool 5.3%; la sticla de 500 ml; se poate procura de la Carrefour sau de la Angst.
E un weissbier inchis la culoare cu o nuanta aramie. Recomand pentru servire un pahar inalt. Dupa turnare se observa culoarea aramie si tulburie (specifica berilor weissbier). Aroma este deosebita cu note citrice, picante (cuisoare) si dulci (caramel). Gust dulceag-picant cu o usoara nota amaruie catre final. Aciditate medie cu aspect cremos. O bere de anduranta.
crs34
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Sep 07, 2009 4:19 pm

Re: Ce bere preferati?

Mesajde Catalin » Lun Oct 19, 2009 6:49 am

Salutare la toti iubitorii de bere :D

Eu lucrez in Slovacia de vreo 3 ani si daca ajungeti in zona va recomand cu caldura Pilsner Urquel si Zlaty Bazant. Sunt niste beri blonde foarte bune si gustoase(originale de fapt, din Cehia). Daca va plac mai mult berile blonde mai amarui si mai dure la gust va recomand Budweiser-ul original Cehesc (care nu are nici o legatura cu cel American) si Corgon care este o bere traditional Slovaca.
Pentru iubitorii de bere bruna va recomand cu caldura Saris - o bere bruna foarte gustoasa, putin dulceaga.
Catalin
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 19, 2009 6:20 am

Re: Ce bere preferati?

Mesajde Freddie » Sâm Oct 24, 2009 5:33 pm

Salutare,
interesant site-ul.
Am iesit in seara asta in Auchan si ma uitam ce bere proasta bea in general romanul, basca e si la pet de 2 l sau peste.
Din pacate, berea care e BERE e destul de scumpa si oricum prezenta intr-un numar infim fata de numarul de tipuri existente in afara.
Din berea straina de pe la noi, am incercat si mi-a placut KRUSOVICE si CHIMAY. Pe ultima am descoperit-o in prima mea calatorie in Belgia, cand vizitand un amic, am aterizat intr-o carciuma cu un meniu, format A4, cu grosime de 6-7 cm, numai cu bere. Asta zic si eu ca e diversitate.
Intr-o viata de om, poate ajungi sa le incerci pe toate.
Noroc! Si ne mai vedem pe aici!
Freddie
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Oct 24, 2009 5:20 pm

Re: Ce bere preferati?

Mesajde crs34 » Dum Oct 25, 2009 1:19 pm

Freddie scrie:Salutare,
interesant site-ul.
Am iesit in seara asta in Auchan si ma uitam ce bere proasta bea in general romanul, basca e si la pet de 2 l sau peste.
Din pacate, berea care e BERE e destul de scumpa si oricum prezenta intr-un numar infim fata de numarul de tipuri existente in afara.
Din berea straina de pe la noi, am incercat si mi-a placut KRUSOVICE si CHIMAY. Pe ultima am descoperit-o in prima mea calatorie in Belgia, cand vizitand un amic, am aterizat intr-o carciuma cu un meniu, format A4, cu grosime de 6-7 cm, numai cu bere. Asta zic si eu ca e diversitate.
Intr-o viata de om, poate ajungi sa le incerci pe toate.
Noroc! Si ne mai vedem pe aici!


salutare! de acord ca in romania se bea bere de slaba calitate. referitor la carciuma unde ai fost - e cumva numita delirium si e in bruxelles? (asa de curiozitate)
crs34
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Sep 07, 2009 4:19 pm

Re: Ce bere preferati?

Mesajde Freddie » Dum Oct 25, 2009 6:34 pm

Salutare,
carciuma e pe undeva prin Liege, mai exact pe undeva pe la periferie, un fel de vulturul din militari ca si aglomeratie si cautare.
Fum sa il tai cu cutitul si zgomot pe masura, cu grilled ribbs ce miroseau demenial (de mancare, apucasem sa comand altceva, asa ca am ramas un rain check atat la ribbs cat si la restul maaaare de bere)
Incerc sa-ti aflu denumirea, ca nu-i de ratat daca ajungi prin zona.
Toate cele bune!
Freddie
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Oct 24, 2009 5:20 pm

Re: Ce bere preferati?

Mesajde milovan_djilas » Lun Noi 16, 2009 8:00 pm

Salutare tuturor! Daca ajungeti in Bruges, 2 sunt berariile care nu trebuie ratate sub nici o forma: 1. "Brugs Beertje" (Kemelstraat nr. 5), unde meniul este exact ca cel din Liege, iar dintre cele 5 tipuri de bere la halba care se alterneaza, recomand cu caldura "Jambes de Bois" dementiala, 8 grade, puternica si amara.
2. "De Halve Maan" (Walplein) fabricuta de bere cu braserie, o nebunie de loc: recomand "Straffe Hendrik" la sticla (9 grade) iar la halba, berea simbol orasului brevetata chiar de beraria in cauza (ca si prima de altfel) "Brugse Zot" au si blonda si bruna, parca aia blonda e mai buna... 6.5 grade si oricum nu e lager (fata de lager eu am o mare pata...desi nu e problema, beau si apa de la flori). Aici mai e o treaba interesanta si anume supa de bere, cu praz, branza si sunca. Sotia nu a putut sa o manance, dar mie sincer mi s-a parut beton.
Amsterdam , in apropiere de Oosterpark avem "Brouwerij IJ", unde au, pe langa un miliard de beri la sticla, cateva tipuri de bere la halba pe care numai acolo le gasesti, sau la cateva baruri care au contract cu ei "IJ Wit", un weiss demential, "IJBock", "Plzen", "Natte" si "Zatte". De prisos sa amintesc ca toate sunt nefiltrate si nepasteurizate.

Praga, aici m-a impresionat Novomestski Pivovar (au si astia site pt adresa) unde au berea casei, ca si acolo e fabricuta si e evident nepasteurizata si nefiltrata, o nebunie, merge cu un gulas cehesc extraordinar.
Ultima oară modificat de milovan_djilas pe Mar Noi 17, 2009 6:17 pm, modificat 1 dată în total.
milovan_djilas
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Noi 16, 2009 6:51 pm

Re: Ce bere preferati?

Mesajde Laur » Lun Noi 16, 2009 8:12 pm

Deja-mi ploua in gura ...... Dar bag un Wheat si ma linistesc ;)
Cand ajung acolo, nu ratez nimic. Timp sa am...... :D
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Ce bere preferati?

Mesajde Freddie » Lun Noi 16, 2009 8:38 pm

crs34 scrie:
Freddie scrie:Salutare,
interesant site-ul.
Am iesit in seara asta in Auchan si ma uitam ce bere proasta bea in general romanul, basca e si la pet de 2 l sau peste.
Din pacate, berea care e BERE e destul de scumpa si oricum prezenta intr-un numar infim fata de numarul de tipuri existente in afara.
Din berea straina de pe la noi, am incercat si mi-a placut KRUSOVICE si CHIMAY. Pe ultima am descoperit-o in prima mea calatorie in Belgia, cand vizitand un amic, am aterizat intr-o carciuma cu un meniu, format A4, cu grosime de 6-7 cm, numai cu bere. Asta zic si eu ca e diversitate.
Intr-o viata de om, poate ajungi sa le incerci pe toate.
Noroc! Si ne mai vedem pe aici!


salutare! de acord ca in romania se bea bere de slaba calitate. referitor la carciuma unde ai fost - e cumva numita delirium si e in bruxelles? (asa de curiozitate)


ca ramasesem dator cu raspuns: VAUDREE se cheama carciuma. toate cele bune!
Freddie
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Oct 24, 2009 5:20 pm

Următorul

Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron