[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Ce bere preferati?

Ce bere preferati?

Re: Ce bere preferati?

Mesajde Mike » Vin Ian 28, 2011 9:51 am

Buna,

Beri englezesti nu prea se gasesc in Bucuresti in afara de cateva sursuri.

La 'The Barrel' in Lipscani http://www.thebarrel.ro/ gasiti Newcastle Brown Ale si Strongbow (cidru).

Din 'The Expat Shop' puteti cumpara beri englezesti la sticle sau la cutie: Abbot Ale, Black Sheep, Fullers ESB, London Pride, Old Perculiar, Landlord, Old Speckled Hen, Tetley's Bitter si cidru: Blackthorn si Strongbow. Link-ul: http://www.expatshop.ro/index.php. Nu am cumparat nimic de la ei deci nu pot face comentariu despre servicii.

Am auzit ca 'Wellingtons' are o selectie de beri englezesti, dar nu au website si nici nu am fost acolo. Sunt o gramada de pub-uri 'English' in Bucuresti, dar in general nu arat deloc ca un pub englez, si nici nu au beri englezesti.
Good grapes make good wine. Good brewers make good beer.
Mike
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Dec 01, 2010 6:20 am

Re: Ce bere preferati?

Mesajde romanalex1 » Dum Ian 30, 2011 9:54 am

Si eu prefer Berii din anglia un drum la londra sa bai cask ale nu sa compara cu nimic in sticla poate citeva din Beglia
Fullers ESB
Timothy Talylor Landlord
Marstons Spitfire
Mai sint si Beri Americane microbrew's foarte buni daca ai ocazia sa mergi acolo
Stone IPA, Stone Arogant Bastard
Dogfish head IPA
Founders Centenial IPA am avut foarte recent
Brooklyn Brown Ale printre cele mai bune Brown Ales
Cam stiulile aste im homebrew pentru mine eu pentru mine
IPA, British Bitters, iarna un Brown Ale, Porter
romanalex1
 
Mesaje: 50
Membru din: Mie Ian 19, 2011 8:35 am

Re: Ce bere preferati?

Mesajde Mike » Lun Ian 31, 2011 5:29 am

Buna Alex,

Mai sint si Beri Americane microbrew's foarte buni daca ai ocazia sa mergi acolo
Stone IPA, Stone Arogant Bastard
Dogfish head IPA


A fost un serial despre Dogfish Head craft brewery, difuzat la Discovery. Foarte interesant. In fiecare episod au creas un nou fel de bere. Serial se mai gaseste pe site-uri de torrent. Nu am gustat o bere facuta de la ei, dar se par interestante.
Good grapes make good wine. Good brewers make good beer.
Mike
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Dec 01, 2010 6:20 am

Re: Ce bere preferati?

Mesajde NeaPuiu » Mar Iul 14, 2015 6:15 pm

Am cumparat din supermarket in Polonia berea MAGARYCIU care nu cred ca e poloneza ci mai degraba ceheasca, am luat-o mai mult pentru sticle dar am baut-o cu mare placere - corpolenta, tulburie, rustica, cu destula spuma si nu foarte amara. din pacate nu am terminologia si nici cultura necesara pentru a o descrie ... treizeci si ceva de ani am baut bere doar pentru stingerea setei si aprinderea chefului, dar daca o gasiti pe undeva luati-o ca e faina. In orice caz, in supermarketurile poloneze ai ce alege in materie de bere comparativ cu Romania, sunt chiar de admirat, gasesti la raft cel putin 15 - 20 sortimente de beri bune undeva intre 4 si 10 lei (zloti) pe langa alte vreo 20 de sortimente de larg consum la cutie. Evident, nu se gaseste bere la pet, probabil ca nu se pricep ...
Am fost in Polonia si la o berarie adevarata unde am baut printre altele India Pale Ale ... buna rau... sunt mult inaintea noastra si la acest capitol.
Apropo de cultura si berarii, imi poate spune cineva daca a vizitat Clinica de bere la Timisoara?
NeaPuiu
 
Mesaje: 61
Membru din: Lun Iul 13, 2015 4:31 pm

Anterior

Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron