[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Drojdia de bere rezultata la sfarsit

Drojdia de bere rezultata la sfarsit

Drojdia de bere rezultata la sfarsit

Mesajde lucian » Vin Ian 29, 2010 8:28 am

Fiind un pasionat de gatit, parca nu ma lasa inima sa arunc drojdia de bere facuta (si) de mana mea. Drept prin urmare, cand am tras in sticle berea, cam 1,5 litri de pe fundul butoiului i-am agitat bine, sa se amestece cu drojdia. I-am tras intr-o sticla de vin de 1,5 litri, de "ciob" cum se zice in popor, cu zaharul de rigoare, am pus dop de pluta (spalat, dezinfectat bine cum invatai) am impins bine dopul. La vremea necesara, scot cam 1 litru de bere ceva mai tulbure ca aia normala, dar buna. Restul scurs in pahar mare de sticla, cu grija sa nu tulbur foarte mult drojdia, destul de fluida, lasat inca o zi parca sa se depuna bine, am lasat si berea deasupra, sa stea drojdia in mediul ei natural, dat la frigider, tiplata cu plastic alimentar. Dupa 2 zile, am folosit drojdia la paine de casa. N-am avut rabdare sa o fac eu, asa ca am facut-o la masina de paine. Rezultatul, neasteptat de bun. Painea a crescut de 1,5 ori fata de una normala, inutil sa va spun ca si gustul era mult mai bun, si painea mai pufoasa, si nu am folosit faina super, ci una normala. Am lasat la frigider drojdia cam 2 saptamani, timp in care am facut painici de casa la cuptor, scovergi. Anuntat si pretenii bucatari,si ptr ca iese destula, de abia asteapta urmatoarea tura de drojdie proaspata, si-au facut abonamente. Intr-o lume in care suntem inconjurati de E-uri, drojdia aceasta este lucru binevenit in a manca cat mai aproape de natural. Va recomand folosirea ei.
lucian
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Dec 08, 2009 12:02 pm

Re: Drojdia de bere rezultata la sfarsit

Mesajde Laur » Mar Feb 09, 2010 6:32 am

Lucian,

Multumim de informatii. Si eu auzisem de la un alt berar amator ca se poate folosi drojdia rezultata dupa prima etapa de fermenatare la fabricarea painii si iese mult mai buna si creste mult mai mult.
Ar trebui sa ne spui si care este doza folosita la o paine sau care este echivalenta in grame drojdie uscata versus drojdie lichida.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Drojdia de bere rezultata la sfarsit

Mesajde Laur » Joi Mar 04, 2010 9:43 am

Cum multe aspecte se rezolva prin incercari, exact asa am facut si eu, vrand sa aflu cantitatea optima de drojdie de bere lichida ce trebuie folosita la o paine.
Astfel , pentru o paine de 900 grame (atat imi permite masina de paine din dotare), am utilizat pentru inceput 3 linguri de drojdie lichida sedimentata.
Apoi m-am gandit sa mai reduc din cantitate si la a doua transa am folosit doua lingurite cu varf (este un pic impropriu sa spun "cu varf" dar nici rase nu erau).
Cu ambele variante painea a crescut frumos, chiar daca am folosit si faina neagra (prima oara chiar a crescut prea mult si a iesit din forma).
Deci, ca o concluzie, folosirea unei cantitati cuprinse intre 2 si 3 lingurite va asigura o paine bine crescuta.

Sa auzim de bine
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Drojdia de bere rezultata la sfarsit

Mesajde Mindhacker » Joi Apr 15, 2010 9:34 pm

confirm. a facut prietena mea astazi o paine de aprox 2 kile jumate. foarte foarte foarte buna. a mancat toata famila (familie mare) revin cu poze :D
Mindhacker
 
Mesaje: 18
Membru din: Lun Mar 29, 2010 12:32 pm

Re: Drojdia de bere rezultata la sfarsit

Mesajde b77dbc » Joi Apr 21, 2011 10:36 am

Mindhacker scrie:confirm. a facut prietena mea astazi o paine de aprox 2 kile jumate. foarte foarte foarte buna. a mancat toata famila (familie mare) revin cu poze :D


Noi inca asteptam pozele... :roll:
b77dbc
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Apr 20, 2011 1:09 pm


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron