[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - etichete pt sticla ?

etichete pt sticla ?

etichete pt sticla ?

Mesajde Mindhacker » Mie Apr 14, 2010 10:59 am

sa gandit cineva sa isi faca etichete pt bere ? eu am sticle de ursus la 0.5 le-am tinut in apa fierbinte si sa-u luat etichetele si poleiala de la gat.

am desenat 2 etichete una pt blonda (pils) si una pt abbey (bruna)

Imagine
Imagine
Mindhacker
 
Mesaje: 18
Membru din: Lun Mar 29, 2010 12:32 pm

Re: etichete pt sticla ?

Mesajde Andrian » Dum Oct 03, 2010 2:16 pm

Salut,

Prima transa de bere (care este acum "la copt") o voi face cadou celui mai bun prieten al meu. Si va fi surpriza.
Pentru asta, am conceput in PhotoShop o eticheta (7.5 cm x 10 cm) la format mare (300 dpi), cu poza lui si ceva text haios.
Ulterior, tot in PhotoShop, am facut un document format 38 cm x 25 cm / sRGB / 300 dpi, in care am inclus 10 etichete (per document). Din doua astfel de documente, scot 20 etichete - perfect de ajuns pentru cei 9L bere "Diabolo" (18 beri x 0.5 ml) pe care intentionez sa ii fac cadou. Cum etichetele au forma eliptica, in spatiul dintre ele ramas liber, am plasat in document si 20 cercuri de marimea unui dop de sticla.
Cu cele doua documente pe un stick, am fost la FujiFilm (se poate folosi orice firma de scos poze) si am printat formaturile pe hartie fotografica lucioasa. Retineti formatul (25 x 38).
Ulterior am achizitionat banda dublu adeziva (de la orice librarie), iar cand berile au fost gata umplute, am decupat etichetele + dopurile, le-am lipit cu ajutorul benzii dublu-adezive, iar acum astept perioada de maturare.

Efectul va fi cu siguranta deosebit, iar costurile sunt extrem de reduse:
- 2 x print fotografic (25 x 38) de pe format electronic (6 Ron) = 12 Ron
- banda dublu-adeziva = 4 Ron
Total = 16 Ron

Hartia fotografica da un aspect extraordinar etichetei. O recomand cu caldura in detrimentul formatului CMYK (pentru imprimanta cu jet sau laser).

Mult succes si NOROC !
Andrian
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Oct 03, 2010 2:06 pm


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron