[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - MOZZARELLA de casa - branza facuta in casa

MOZZARELLA de casa - branza facuta in casa

MOZZARELLA de casa - branza facuta in casa

Mesajde Laur » Dum Oct 17, 2010 8:10 pm

Salutare oameni buni,

Astazi m-am incumetat sa imi fac branza mozzarella de casa - ca deh, daca imi fac bere de casa, zic eu ca pot sa imi fac si branza de casa.
Cu cateva zile inainte mi-am facut cultura "mama" - culturi de branza care se adauga pentru a obtine o branza de un anumit tip.
Si cum va spuneam, am cumparat 3 litri de lapte crud (lapte integral de vaca de la o ferma de langa Bucuresti) si am urmat o reteta din cartea MAKING ARTISAN CHEESE, sosita cu kit-ul pentru fabricare branza. Aaaaa, am uitat sa va spun ca mi-am cumparat un kit de fabricare branza.
Totul a decurs conform retetei, chiar m-am mirat ca a iesit corespunzator - sincer, eu ma asteptam sa imi iasa cine stie ce traznai dar, a iesit o branza mozzarella (circa 350 gr) foarte buna, numai ca nu are aceeasi textura ca cea cumparata - cred ca trebuie sa mai exersez modelatul "bilelor" de branza.
Fiind prima oara cand am incercat as ceva, nu am avut curajul sa-l imortalizez, crezand ca vor fi multe greseli iar rezultatul va fi aruncat la cosul de gunoi. Rezultatul a fost unul foarte bun asa ca, va trebui sa duc spre degustare celor ce le-am promis - eu am mancat o singura bucata, restul o voi imparti cu draga inimia celor ce se vor incumeta sa guste :lol: .
La a doua sharja voi face poze si poate chiar un filmulet.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: MOZZARELLA de casa - branza facuta in casa

Mesajde ramihai » Lun Oct 18, 2010 7:59 am

Salut Laur,

Am facut si eu mai demult mozzarella - secretul texturii este intinderea ei. Trebuie sa gasesti intinderea optima - daca o intinzi prea putin iese prea pufoasa si "nelegata", daca o tinzi prea mult iese prea compacta si uscata.
ramihai
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Oct 11, 2010 9:35 am

Re: MOZZARELLA de casa - branza facuta in casa

Mesajde Laur » Lun Oct 18, 2010 11:09 am

Am banuit eu ca textura are legatura directa cu modul de intindere dar, pentru inceput, m-am bucurat sa vad ca in afara de acest aspect totul a decurs normal.
Acum 3 ani am fost la o ferma in Italia si am vazut cum cineva facea mozzarella - intr-adevar, o intindea in mana impingand-o cu degetul mare al celeilalte maini. In fine, nu stiu daca se intelege ceva din aceste detalii........ Treaba este ca trebuie sa mai invat cum se realizeaza textura.
Merci Mihai de informatii. Daca imi poti da detalii mai amanuntite despre tehnica, te astept sa o faci - eventual daca imi poti spune de unde sa "ma inspir"
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: MOZZARELLA de casa - branza facuta in casa

Mesajde ramihai » Lun Oct 18, 2010 1:13 pm

eu am folosit instructiunile de aici:
http://www.cheesemaking.com/store/pg/21.html
(de la ei am cumparat si diverse echipamente si ingrediente)
Nu cred ca e aceeasi reteta ca a ta - probabil ca ai facut varianta traditionala, pe baza de culturi bacteriene. Eu am mers pe versiunea simpla de 30 minute, folosind doar cheag si acid citric. Dar ultimul pas, intinderea, cred ca e identic la ambele variante. Mozzarella nu se va intinde daca nu e temperatura destul de inalta - eu etapele de incalzire le-am facut la cuptorul cu microunde, ca in linkul de mai sus. Nu pot sa zic ca am reusit sa o intind chiar ca in pozele de acolo :) pe de o parte sigur nu era destul de fierbinte, dar pe de alta parte mi-a fost teama sa nu iasa prea uscata - zerul care se scurgea din ea era mai degraba laptos decat transparent, ceea ce m-a facut sa fiu mai precaut. O sa mai incerc (n-am facut decat o data) si te tin la curent cu rezultatul ;)

Ah, si inca ceva.. eu am cumparat lapte de la unul din dozatoarele din Bucuresti (mai exact unul din parcarea Kaufland Obor). Am fost si aici precaut si inainte de preparare am pasteurizat laptele, ceea ce a marit considerabil timpul de preparare (au fost mai degraba 60 de minute sau chiar mai mult, cu racire cu tot :) ). Acum nu stiu daca e necesar pasul pasteurizarii...
ramihai
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Oct 11, 2010 9:35 am

Re: MOZZARELLA de casa - branza facuta in casa

Mesajde Laur » Lun Oct 18, 2010 4:01 pm

Eu am folosit reteta traditionala cu cultura bacteriana. Kit-ul de branza cumparat de mine avea si un pachet de cultura bacteriana.
Versiunea mea a durat in jur de 5 ore. Eu am folosi apa la 77 grade Celsius pentru ultima etapa (de intindere) insa nu mi-a iesit cum as fi vrut (ca la branza cumparata din comert). Probabil nici nu imi va iesi vreodata asa.
La intindere, zerul ce iese din branza este laptos, spre deosebire de cel care se lasa initial la coagularea ei.
Am un bun prieten care are Ferma de Lapte din Pantelimon si stiu clar provenienta laptelui (mai demult am facut un tur al fermei :) ). Si are instalate la ferma doua dozatoare de lapte. Stiu ca are dozatoare si in oras dar este aproape de mine ferma, asa ca, de fiecare data cand am nevoie, dau o fuga pana la el.
Legat de pasteurizare, reteta nu spune de nimic in acest sens - nici eu nu am facut pasteurizarea. Imi imaginez ca exista un risc de contaminare cu ceva bacterii nedorite daca nu fac pasteurizare - pe viitor poate voi face.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: MOZZARELLA de casa - branza facuta in casa

Mesajde Laur » Joi Oct 28, 2010 12:34 pm

Pentru cei care sunt curiosi si doresc sa isi fabrice si branza in casa, ii asteptam sa ne viziteze aici: http://www.fabrica-de-branza.ro
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron