[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Drojdia de bere si sanatatea

Drojdia de bere si sanatatea

Drojdia de bere si sanatatea

Mesajde Iulian Pavel » Mar Feb 08, 2011 9:25 am

Drojdia de bere a fost utilizata inca din antichitate pentru producerea berii. In paralel a fost utilizata si pentru propietatile medicale extraordinare pe care le are.
Astfel, in drojdia de bere gasim complexul:
- complexul de vitamine B
- proteine - majoritatea aminoacizilor esentiali
- enzime, saruri minerale cu continut mare de potasiu, fier, calciu, magneziu, fosfor, lipide, glucide si anumite oligoelemente indispensabile vietii

Acest articol doreste sa aduca lumina asupra beneficiilor pe care o cura cu drojdie de bere le are.
Complexul de vitamine B inseamna: B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9, B12, B15, - B22, etc.
Ele sunt ordonate in functie de marimea moleculei, cu vitamina B1 fiind cea mai mica, acestea se maresc pe masura ce numarul asociat creste.
Vitaminele sunt produse in corpul nostru in ficat, intestinul subtire, intestinul gros si au o legatura directa cu bacteriile/flora existenta in acele zone.
Orice dezechilibru al florei intestinale este asociat cu un dezechilibru in producerea si absorbtia vitaminelor din seria B.

De ce sunt importante?
Vitaminele de tip B au fost descoperite de la inceputul secolului ca si remedii la principalele boli si afectiuni din acea perioada de exemplu: Niacina (B3) descoperita ca remediu pentru pelagra si folosita cu succes in eliminarea acesteia. [Pelagra cu simptome leziuni ale pielii din ce in ce mai grave, diaree, perturbari fiziologice, si, eventual, moartea. In ziua de azi pelagra este eradicata cu succes desi oamenii inca mai prezinta simptome separate cum ar fi:
- probleme ale pielii - piele uscata, se crapa, se descuameaza
- probleme cu scaunul - forme mai usoare de diaree, etc.]

Alte vitamine din complexul B sunt direct legate de:
- tulburarile digestive, cardiace, depresii, a nevralgii si oboseala
- eczeme, imbatranirea pielii
- echilibrarea sistemului nervos
- remediu anti-stres, creste rezistenta la infectii
- neutralizarea colesterolului, fiind deci indicata in obezitate; previne caderea parului
- reglarea metabolismului proteinelor si grasimilor
- antianemic, ajuta la mentinerea echilibrului hormonal
- actioneaza asupra sistemului nervos, marind puterea de concentrare, ameliorand cefaleele
- ameliorarea oxigenarii tesuturilor/celulelor
- remediu minune impotriva imbatranirii,
- ajuta la detoxifierea ficatului

Cura cu drojdie de bere poate reface cantitatea necesara din fiecare vitamina B din organism cu rezultate uimitoare atat la interior cat si la exterior.

Am decis sa scriu acest articol in urma intrebarii adresate lui Laur de a-mi pune la dispozitie drojdie de bere. Deja am primele rezultate de la oamenii care au tinut astfel de cure si sunt imbucuratoare:
- piele mai stralucitoare
- scaderea numarului de centimetri mai putini in talie si sold
- reglarea tranzitului intestinal
- eliminarea surplusului de gaze din intestine cu urmari directe asupra marimii burtii si tranzitului intestinal
- mai multa energie, minte mai clara
si altele
Efectele obtinute observ ca se mentin si dupa intreruperea curei.

Se recomanda a nu se consuma drojdie de bere pe perioade mai mari de 1 saptamana. Mare atentie pentru ca o cura cu drojdie de bere sa fie eficienta intr-un procent cat mai mare e de preferat sa dam atentie alimentatiei in aceasta perioada.

Daca sunteti interesati sa aflati mai multe, putem continua discutia aici sau in privat.

Va doresc multa Sanatate, Prosperitate si Longevitate.
Cu stima,
Iulian Pavel
Iulian Pavel
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Ian 06, 2011 9:52 am

Re: Drojdia de bere si sanatatea

Mesajde alinapopa35 » Lun Aug 15, 2011 8:59 am

Foarte bun articolul de mai sus! Felicitari. Nu stiam ca drojdia de bere are atat de multe benefici pentru sanatate.
alinapopa35
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Aug 15, 2011 8:58 am


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron