[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - prima microberarie Romaneasca

prima microberarie Romaneasca

Re: prima microberarie Romaneasca

Mesajde tony » Sâm Ian 12, 2013 2:48 pm

Si la Cluj este o Microberarie Klausen Burger...www.klausenburger.ro au 4 tipuri de bere,gold,nefiltrata,neagra,cu ghimbir si miere.Parerea mea e ca ii cea mai buna bere din Cluj,plus ca berile au fost premiate in Ungaria.
tony
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Ian 12, 2013 2:41 pm

Re: prima microberarie Romaneasca

Mesajde Laur » Sâm Ian 12, 2013 7:05 pm

Deci s-a deschis.... Am fost aici acum vreun an si ceva, poate chiar doi si aveau utilajele insa instalatia nu era functionala din motive de lipsa avize.
Chiar am mers acolo cu un prieten sa bem o bere de-a casei si am baut tot la sticla.
Ma bucur ca au reusit sa dea drumul la bere buna in Cluj.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: prima microberarie Romaneasca

Mesajde caiafa » Dum Ian 13, 2013 4:58 am

Sincer să fiu eu sunt cam dezamăgit de mişcarea asta cu microberăriile în România.
Mi se pare că posesorii acestora vor doar să profite de isteria retardată a românului (unii, nu toţi) de a cumpăra la suprapreţ produse inferioare doar că sunt homemade, serie mică, artizanale, tradiţionale, naturale etc.

Să-ţi faci o fabrică de bere şi să cataloghezi în continuare berea în categoriile blondă, brună şi nefiltrată pe mine mă pune pe gânduri.
Pe de altă parte sunt chiar curios cam cum scot berăriile astea un lager mai bun decât Urquel sau alt lager din categoria berilor uşoare. Sau cum scot o nefiltrată care să fie mai bună ca altă bere comercială de aceeaşi natură.

Mi se pare o prostie să crezi că poţi să faci bere pe acelaşi stil mai bine decât companii care fac asta de zeci de ani şi cu sute de oameni care stau în spatele produsului.
Tocmai nişe care există pentru microberării, aceea de a face beri care nu există în portofoliul marilor producători (din motive lesne de înţeles - e mai uşor să produci şi să faci marketing pentru un număr restâns de sortimente, când targetul oricum nu deţine nicio noţiune despre produs şi îl alege după preţ sau faimă) nu sunt acoperite.

Ca întotdeauna, tot ce se face în ţara asta se face fără cap. Sper doar să ne deşteptăm o dată din starea asta de amorţire a raţiunii şi să nu mai credem că tot ce zboară se mănâncă.

Şi da, în cazul în care dai 6,5 lei pe o bere pe care ursus o produce cu 2,5 înseamnă că eşti fraier.
caiafa
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Apr 02, 2011 2:34 am

Re: prima microberarie Romaneasca

Mesajde romanalex1 » Mar Feb 19, 2013 3:01 pm

@ caiafa, de acord% exact ce am zis si eu cu citeva posturi ianinte
Ce sa cumpar bere blonda cand ma duc si iau Pislner Urquel
sau nefiltrata cand pot lua Weinstehphaner.

Dar e un inceput, probelema e ca la noi asa sa fac lucuruile. Dai avem si telecabina noua la Vulcan la 800 de metri unde nu ninge si la Sinaia e tot cabina din ani 60. Zic asta ca am fost zilele trecute la schi.
romanalex1
 
Mesaje: 50
Membru din: Mie Ian 19, 2011 8:35 am

Re: prima microberarie Romaneasca

Mesajde DragosN » Dum Mar 03, 2013 6:11 pm

caiafa, crede-ma daca aceste companii mari ar face berea cea mai buna revolutia craft brewing din america, sau real ale din angalia si asa mai departe nu ar exista. Aceste companii mari pun in vanzare beri mediocre facute cu ingrediente cat mai ieftine si in acelas timp producand numai un singur fel de bere omorand varietatea berii si crescand numarul la profit. As vrea daca se poate,dar din pacate nu se poate sa iti dau sa bei o bere "blonda" asa cum zici tu facuta de mine si una de la Urquell. As pune pariu ca ai prefera pe a mea. Cel putin toti care imi beau berile mele facute de casa spun ca prefera ce fac eu peste ceea ce fac aceste companii foarte mari.
DragosN
 
Mesaje: 27
Membru din: Mie Iun 06, 2012 4:32 pm

Re: prima microberarie Romaneasca

Mesajde romanalex1 » Mar Mar 05, 2013 7:23 am

Sint de accord partial, si mie mi sa pare bere facut de noi exceptionala, mai ales in cazul meu ca ai pomenit de Real Ales care orcum nu sa gasesc aici si sint cam 70% din ce fac eu (adica Bitter/Pale ale/ IPA). Dar mai exista si beri facut de mari fabrici bune, faptul ca nuprea exsista la noi e altceva. La munchen nu poti spune ca au bere proasta ca e facuta de mari fabrici, HB, Paulaner sint mari berarie si fac o bere buna, asa si Leffe la noi ca exemplu e facuta de imbev. La london Fullers si Youngs sint Fabrici mari chair si Green King (im place Abbot ale foarte mult de la ei), Chair si Charles Wells Bombadier mare. Orcum am ocazie sa le mai degust din plina ca plec la Londra peste 2 saptmani.
romanalex1
 
Mesaje: 50
Membru din: Mie Ian 19, 2011 8:35 am

Re: prima microberarie Romaneasca

Mesajde DragosN » Mie Mar 06, 2013 7:35 pm

Da sunt de acord ca exista berarii medii ca marime care produc bere de calitate mai buna. Ai amintit HB, sunt fan al lor dar vezi ce rview-ri au online pentru majoritatea berilor lor sunt cam mediocre. Paulaner, la fel, prefer Hefe si poate Oktoberfest, dar cam atat. Sunt mult mai bune beri nemtesti de care sunt mult mai bune si nu ai auzit de ele, cel putin cunoscutii mei nemti de origine imi spun. De exemplu Pinkus. Apoi de cele englezesti iaras sunt bune dar daca chiar mergi in anglia sa roagi un englez cunoscator de bere sa te duca la brewpuburile mai mici sa incerci sa vezi cum sunt comparat cu cele care le-ai amintit. La urma eu cand vorbeam de berarii mari, ma refeream la ce e mai comun pe piata in Romania sau chiar in alte parti ale lumi; Heinekem, Becks, Tuborg, Peroni, Carlsberg, Budweiser American, Miller , Coors. In orice caz nu mi se pare nimic rau ca acesti oameni din Timisoara produc bere in acel stil.

Si inca un lucru, ma gandesc ca locuiesti in Romania. Eu sunt din US si in cativa ani as vrea sa deschid in Romania un brewpub unde as produce mai multe stiluri de bere. Crezi ca Romania ar consuma asa ceva? Sunt indeajuns cunoscotori ai berii bune?
DragosN
 
Mesaje: 27
Membru din: Mie Iun 06, 2012 4:32 pm

Re: prima microberarie Romaneasca

Mesajde caiafa » Lun Iun 10, 2013 3:48 pm

Eu nu zic că o microberărie nu face bere bună, însă astea făcute la noi, fie şi un pic peste un lager de masă (ceea ce nu cred) sau un weissbier comercial (iarăşi am dubii) nu merită preţul adăugat.
Şi eu prefer berea făcută de mine (în contextul în care pot să produc un Tripel sau alte belgiene, sau beri acre la preţ de Ursus din supermarket), dar în acelaşi timp cumpăr şi bere comercială (nu lager), totuşi nu aş da niciodată banii pe craftbeerul din România la momentul ăsta (dacă poţi să-i spui aşa). Din simplul motiv că este la fel de banal ca berile de masă, dar mult mai scump.
caiafa
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Apr 02, 2011 2:34 am

Re: prima microberarie Romaneasca

Mesajde berespania » Mar Apr 15, 2014 10:50 am

are brewpub en Rumanía?
Brewpub ieşit un bar unde se face bere
berespania
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Apr 04, 2014 8:17 am

Re: prima microberarie Romaneasca

Mesajde berespania » Vin Apr 18, 2014 6:09 am

tony scrie:Si la Cluj este o Microberarie Klausen Burger...www.klausenburger.ro au 4 tipuri de bere,gold,nefiltrata,neagra,cu ghimbir si miere.Parerea mea e ca ii cea mai buna bere din Cluj,plus ca berile au fost premiate in Ungaria.

Am văzut că aveţi
:oops: iertaţimă
berespania
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Apr 04, 2014 8:17 am

Anterior

Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron