[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - prima microberarie Romaneasca

prima microberarie Romaneasca

prima microberarie Romaneasca

Mesajde drinking » Mie Feb 23, 2011 7:46 pm

Salutare tuturor ,

am placerea sa va anunt ca tocmai sa deschis
in Romania , da :lol: a-ti auzit bine , prima microberarie la Timisoara cu instalatie de 1000 litrii adusa din afara evident.
Daca vreti sa aruncati un ochi vizitati www.clinicadebere.ro
site-ul este inca in constructie , dar bericica se poate bea , asa ca cine ajunge prin Timisoara
are cu ce stinge setea :lol: :lol:
drinking
 
Mesaje: 40
Membru din: Dum Noi 07, 2010 10:22 am

Re: prima microberarie Romaneasca

Mesajde domnu_mircea » Vin Feb 25, 2011 9:52 am

Arata delicios. Atat berea cat si site-ul. Cu siguranta daca ajung prin Timisoara o voi incerca.
domnu_mircea
 
Mesaje: 98
Membru din: Mar Ian 25, 2011 4:28 pm

Re: prima microberarie Romaneasca

Mesajde romanalex1 » Joi Mar 10, 2011 8:03 am

Da astept sa vad in Romania macar un loc unde are alceva dacat "filtrata" si nefiltrata
Ceva in stil american microbrery ,dogfishead,brooklyn, sam adams, cu 20-30 de feluri, Ales nu numai 1 lager si un weiss, Pales Ales, IPA, brown ale, porter, stout, maibock, October,summer ale si asa ma departe nu aceleas lager and weiss
romanalex1
 
Mesaje: 50
Membru din: Mie Ian 19, 2011 8:35 am

Re: prima microberarie Romaneasca

Mesajde Laur » Joi Mar 10, 2011 8:29 am

Ai dreptate, cele cateva microberarii din Romania s-au canalizat pe Weiss si una-doua beri filtrate.
In locul lor as incerca educarea consumatorului pentru alte tipuri de bere in afara celor arhicunoscute. Si sunt mii de tipuri de bere care merita a fi descoperite.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: prima microberarie Romaneasca

Mesajde romanalex1 » Joi Mar 10, 2011 3:16 pm

pai numai ceteva mie de feluri de beri din belgia sint, numai zic de mai sus america, england germany asa mai departe
iti ia o viata sa stie despre ce e vorbe numai in belgia la cite sint
romanalex1
 
Mesaje: 50
Membru din: Mie Ian 19, 2011 8:35 am

Re: prima microberarie Romaneasca

Mesajde Laur » Joi Mar 10, 2011 3:54 pm

Din informatiile furnizate de mai multi berari belgieni, in Belgia sunt vreo 1800 de tipuri de bere (cred ca aici se refera la marci). Dar tot ei spun ca nu pot fi puse la socoteala berile produse de micro-berariile locale, din localitatile rurale.
So, avem de unde alege.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: prima microberarie Romaneasca

Mesajde romanalex1 » Joi Mar 10, 2011 9:41 pm

cu zeci de feluri de drodje care avem la dispositie wyeast,whitelabs ca homebrews the sky is the limit
romanalex1
 
Mesaje: 50
Membru din: Mie Ian 19, 2011 8:35 am

Re: prima microberarie Romaneasca

Mesajde drinking » Lun Mar 14, 2011 8:04 pm

Salutare

cand a fost deschisa acesta microberarie nu sa luat in calcul << a educa romanul sa bea alta bere decat cea pe care o stie >>.
beraria a fost deschisa cu mari sacrificii , mai ales financiare , cand investesti 250.000 de euro te gandesti in primul randa sa reusesti sa iti recuperezi macar investia si apoi poti sa mai adaugi un sortiment nou de bere , chiar daca romanul e reticent la ceea ce este nou va incerca cu siguranta , si va rog mai luati in calcul si o zona in care voi a-ti deschide o microberarie , sa stiti ca zona Timisoarei a cantarit foarte mult in factorul de decizie avand in vedere ca este o zona din tara cu traditie in producerea berii.
Cati dintre voi sunteti dispusi sa riscati economiile familiei si sa va mai si imprumutati pentru un astfel de bussiness ?
cred ca nu foarte multi , ca sa nu zic nici unul , asa ca eu ii apreciez foarte mult pe cei care au initiativa si care chiar pun in aplicare ceea ce vor cu adevarat.
mult succes tuturor!
drinking
 
Mesaje: 40
Membru din: Dum Noi 07, 2010 10:22 am

Re: prima microberarie Romaneasca

Mesajde romanalex1 » Mar Mar 15, 2011 7:08 am

In primul rand nu vreau sa zic ceva rau de asta cum poate sa inteles. Salut iniative si este FOARTE bine ca incepe si la noi asa ceva. In acelas timp am liber dreptul sa im exprim opinia ca ar trebue tot mai sa face mai multe feluri de bere. Im primul rand fenomenul microbererie a inceput in America si Anglia , tocmai ca ALTERNATIVA la bere proasta de duzina, adica sa bau ALT FEL de bere decat budwiesser, coor,s millers BMC cheap mass produced lagers. http://en.wikipedia.org/wiki/Microbrewery
Nu a inceput sa ofter tot lager numai in serie mica. Tocmai e-ra principal pe ales ca sa fac repede si mai usor dacat lagers. Daca este sa faci o investitie dacat sa fermentez o bere 1 luna, mai bine aduci un clean ale strain si ferment in 1 sapatmana. Daca sa investesti mai bine faci ALES ca ai mai repede si mai ieftine.
Orcum nu vreau sa fie inteles gresit repet.
romanalex1
 
Mesaje: 50
Membru din: Mie Ian 19, 2011 8:35 am

Re: prima microberarie Romaneasca

Mesajde drinking » Mar Apr 19, 2011 7:07 pm

Salutare tuturor ,

Doresc sa va anunt ca sunt pe cale de a finaliza un proiect in care am investit foarte mult din punct de vedere financiar ,dar asta nu mai conteaza acum , si , cu ajutorul familiei, daca reusesc sa mai iau un credit de la banca voi aduce in Romania pana la sfarsitul lunii Mai 2011 prima instalatie
de producere la conserva a extractului de malt din orz.

Mentionez ca preturile la care se va vinde extractul de malt nu sunt chiar asa de speriat :lol: , dracia aia de instalatie e foooooooooarte
scumpa :twisted:
Extractul de malt se poate folosi ca adaos suplimentar la orice kit de bere , inclusiv la orice reteta si orice combinatie de malturi
pe care doriti sa le utilizati.
Instalatia minune nu produce decat extract de malt si atat .
Cu hameiul , apa si drojdiile va descurcati voi :lol:
Avantajul este ca la un kit de bere normal , sa zicem , daca mai adaugam o conserva de 1,5 kg extract de malt , berea va diferi foarte mult , in sensul bun ma refer.
Mult succes tuturor!
drinking
 
Mesaje: 40
Membru din: Dum Noi 07, 2010 10:22 am

Următorul

Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron