[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - cerere oferta !

cerere oferta !

cerere oferta !

Mesajde pici » Sâm Ian 21, 2012 11:58 am

vreau sa cumpar bere home made, daca nu incalc regulile forumului, va rog sa imi trimiteti mesaj cu oferta pentru orice tip de bere home made , imbuteliata la sticle 0,5 sau PET 2 l, 2,5 l etc ... ps atasati si pret pentru cantitati mari, implicit cantitatea minima !
pici
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Dec 21, 2011 11:14 pm

Re: cerere oferta !

Mesajde Laur » Lun Ian 23, 2012 6:56 am

Salut,
Acest forum (ca si site-ul) este dedicat berarilor amatori care produc bere in casa pentru uzul lor propriu. De regula cantitatile sunt foarte mici (20-40 litri la o sarja).
Nu stiu daca cineva va fi interesat sa iti vanda bere facuta in casa insa daca va fi, sper sa te contacteze.
Bafta!
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: cerere oferta !

Mesajde pici » Lun Ian 23, 2012 12:49 pm

Salut,
Sunt constient de acest lucru si de fapt acesta este lucrul pe care ma bazam si anume, clientii mei sa poata beneficia, in cantitati reduse, de o bere curata, noua, inovatoare, de o calitate superioara celor din comert. Tipul de vanzare pe care il practic eu acum este de vanzare "door 2 door", pentru un cerc restrans de persoane. Scopul meu nu este sa vand cantitativ ci calitativ si in timp daca va exista cerere pe masura si se vor gasi doritori, pot achizitiona produsul bere de la mai multi berari. In felul asta , ma gandesc eu, berarul amator poate fi si motivat pentru a-si face "mofturile" in ceea ce priveste calitatea,retele etc si costurile care ar fi implicate pot fi reduse sau chiar eliminate prin vanzarea unei parti din cantitatea finala ;) Din pacate berea de casa la noi in tara nu este la fel de raspandita si apreciata ca in alte tari insa odata ce gusti o bere de casa sunt sigur ca te "indragostesti" automat. Sper sa gasesc berari pro/amatori care vor fi de acord sa se desparta de o parte din micile cantitati produse de bere
Numai bine !
pici
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Dec 21, 2011 11:14 pm

Re: cerere oferta !

Mesajde caiafa » Lun Ian 23, 2012 2:10 pm

Luând în calcul timpul necesar producerii berii, costul echipamentelor iniţiale, inconventientul spaţiilor de depozitare berea de casă iese doar uşor mai ieftină decât una din comerţ.
Ca să îţi convină să vinzi ar trebui să o dai la acelaşi preţ ca cea din comerţ. Sunt sigur că oricine ar prefera să cumpere o bere din comerţ în locul uneia de casă, dacă ar avea acelaşi preţ.

Când faci pentru tine e vorba de satisfacţia adusă de această activitate şi mai puţin de preţ.
caiafa
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Apr 02, 2011 2:34 am

Re: cerere oferta !

Mesajde Samogon » Mar Ian 24, 2012 5:56 pm

Mie mi-ar conveni să vând dacă aş găsi orzul la preţul real care se vinde, nu umflat de ţăranii ăştia şarlatani.
El defapt costă cam 0,4 lei/kg. Mi-aş face nene un germinator uriaş în care să pun 100 kg orz la încolţit şi l-aş folosi proaspăt. Nu mai am nici cheltuieli pe uscarea malţului. Dat printr-o uruitoare făcut pastă şi turnat în 400 litri apa la 70*C într-un cazan de 500. Nu tu mash-out, nu tu spargin... după ce s-a răcit terciul pun frate un calup d-ăla de juma' de kil de drojdie de panificaţie şi direct pe grâne fermentez cu tot cu hamei (dry hopping) şi am scăpat de cheltuieli pe fierberea mustului şi echipamente în plus. După fermentare, trasă nene la peturi de 2 litri că aşa e obişnuit românul şi să vezi ce o vând pe marginea drumului cu 3 lei sticla.

Cum se vinde ţuica, vinul, laptele, mierea, ouăle şi tot felul de hand-made-uri prin târguri, pieţe şi pe stradă, de ce nu s-ar vinde şi berea lafel?
Samogon
 
Mesaje: 120
Membru din: Mie Ian 26, 2011 6:38 pm

Re: cerere oferta !

Mesajde caiafa » Mar Ian 24, 2012 7:50 pm

^^ aia nu e bere
caiafa
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Apr 02, 2011 2:34 am

Re: cerere oferta !

Mesajde romanalex1 » Mie Ian 25, 2012 7:45 am

Malz de calitiate costa foarte scump la nivel mondial, dai si bere microbrews ca exemplu in america nu gasesti sub 12 dollar un six pack adica 6 beri de 33ml, si asa reprezinte numai 6% din cota totata de piata acolo.
Am vasut ca la Brooklyn Brewery la New YORk, saci de Weyerman exact la fel cum luam noi aici, pret care venea wholesale 25$ sacul. Asa ca tot manopere si ultilitii foarte scump. Nu au cum sa scoate sup 20-30 cents sticla dai sa da cu aproape 2 dollar cu toate taxe cu tot. La fel orce microbrew, asa mai bai bere la pub in oras un pint este in jur de 7-8 dollar depende de loc. Numai in romania e asa ieftin la pub pai daca am cumparat bere Bernand cu 7.70 lei la Metro si daca ma duc la 100de bere am vasut Bernand 400ml 8 lei.
Orcum sa idea este ca sa poate, dar idea este citi roman vor sa plateasca 5-6 lei sticla la magazin, chair si de 500ml sa zic ca merita. Si cum mai este si snob omol la 5-6 lei vrea omul belgian, nemtesc nu Romanesc.
romanalex1
 
Mesaje: 50
Membru din: Mie Ian 19, 2011 8:35 am

Re: cerere oferta !

Mesajde bionut » Mie Sep 12, 2012 3:09 pm

@ Samogon: Tarani sarlatani? Te invit sa iti cumperi cateva hectare de pamant, sa le lucrezi mecanic (arat, discuit, semanat), sa cumperi orzul tratat pentru insamantare, ingrasamantul necesar, sa astepti pana vara urmatoare sperand sa nu fie ger si sa compromita cultura, apoi, vara, sa dai intre 200-250 lei/ha pentru treierat si sa te vad ca iti vine sa dai orzul cu 40 de bani, cat zici tu ca costa. Intr-un an mai secetos cu banii astia nu iti scoti nici investitia. Plus ca pretul se calculeaza in fiecare an in functie de cerere si oferta, daca productia este mica toti cumparatorii vor incerca sa cumpere cat mai mult oferind un pret cat mai mare, sau invers, daca e productie peste medie, cumparatorii au de unde alege si producatorii sunt obligati sa scada pretul ca sa nu ramana cu orzul (sau orice alt produs agricol).

Imi cer scuze pentru nuvela dar mi-a sarit in cap afirmatia ta, fiind producator agricol la nivel mai mare decat un simplu taran fara utilaje si prea multi bani de investit si tot se simte cate-o data lipsa cererii de cereale. Nici nu vreau sa ma gandesc la amaratul care are 1-2 hectare si spera sa isi hraneasca hamilia din banii obtinuti pe ce inseminteaza el...
bionut
 
Mesaje: 83
Membru din: Mar Sep 11, 2012 7:32 pm


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron