[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Cum se elimină gustul și mirosul de drojdie din vin?

Cum se elimină gustul și mirosul de drojdie din vin?

Cum se elimină gustul și mirosul de drojdie din vin?

Mesajde Kronos13 » Dum Aug 12, 2012 9:58 pm

Cum se elimină gustul și mirosul de drojdie din mied/vin/cidru? Am făcut niște mied, dar am exagerat cu drojdia... Ajunge dacă îl limpezesc cu bentonită? Mai e nevoie de ceva? Trebuie filtrat cu un filtru pentru vinuri? Gustul și mirosul de drojdie sunt exagerate. Aproape că elimină total gustul și mirosul de miere, specifice miedului.
De asemenea, a ieșit ceva mai slab (9 grade) deși am pus suficientă miere pentru un 12% vol. alc. După extragere, bentonizare și filtrare mai este posibil să crească 2-3 grade alcoolice odată cu învechirea?
Kronos13
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:39 pm

Re: Cum se elimină gustul și mirosul de drojdie din vin?

Mesajde Kronos13 » Mar Aug 14, 2012 7:29 am

Nu știe nimeni? :o
Kronos13
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:39 pm

Re: Cum se elimină gustul și mirosul de drojdie din vin?

Mesajde Laur » Mar Aug 14, 2012 5:28 pm

Ai incercat sa il pui la rece (adica la temperatura mica, de frigider) sa vezi daca se sedimenteaza mai bine drojdia? Stiu ca unii berari amatori tin la rece recipientul de fermentare (dupa ce prima fermentare s-a incheiat) pentru a sedimenta mai bine drojdia din suspensie.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Cum se elimină gustul și mirosul de drojdie din vin?

Mesajde caiafa » Mie Aug 15, 2012 1:10 pm

Cu gelatină. Iei un plic de gelatină fără aromă, fierbi 50-100 ml de apă, o lași să se răcească pe la 60°C, adaugi gelatina din plic.
După ce se dizolvă torni gelatina în vasul de fermentație. Dacă poți să pui la rece toată treaba e și mai bine.
În vreo două zile tragi lichidul cu atenție în alt vas. Ar trebui să fie cristal.

Un plic de gelatină e bun pentru vreo 20-25 de litri de lichid fermentat. Dacă ai mai puțin, folosește o cantitate mai mică, proporțional (prea mult o să-ți ia și din gustul băuturii). Sper să te ajute.
caiafa
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Apr 02, 2011 2:34 am

Re: Cum se elimină gustul și mirosul de drojdie din vin?

Mesajde Kronos13 » Vin Aug 24, 2012 9:16 pm

Laur scrie:Ai incercat sa il pui la rece (adica la temperatura mica, de frigider) sa vezi daca se sedimenteaza mai bine drojdia? Stiu ca unii berari amatori tin la rece recipientul de fermentare (dupa ce prima fermentare s-a incheiat) pentru a sedimenta mai bine drojdia din suspensie.

Întâmplător și am pus o cantitate mică (1 litru) în frigider. Da, cam asta s-a întâmplat. După câteva zile am sesizat că gustul de drojdie s-a redus foarte mult.
Mulțumesc pentru răspuns.
Kronos13
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:39 pm

Re: Cum se elimină gustul și mirosul de drojdie din vin?

Mesajde Kronos13 » Vin Aug 24, 2012 9:20 pm

caiafa scrie:Cu gelatină. Iei un plic de gelatină fără aromă, fierbi 50-100 ml de apă, o lași să se răcească pe la 60°C, adaugi gelatina din plic.
După ce se dizolvă torni gelatina în vasul de fermentație. Dacă poți să pui la rece toată treaba e și mai bine.
În vreo două zile tragi lichidul cu atenție în alt vas. Ar trebui să fie cristal.

Un plic de gelatină e bun pentru vreo 20-25 de litri de lichid fermentat. Dacă ai mai puțin, folosește o cantitate mai mică, proporțional (prea mult o să-ți ia și din gustul băuturii). Sper să te ajute.

Am o cantitate de 200 de litri. Deci nu o pot pune la frigider. Probabil o să încerc această metodă. Îl voi trata azi și cu bentonită. Sper să iasă total acel gust de drojdie, dacă nu, va ajunge la gelatină...
Mulțumesc pt pont. ;)
Kronos13
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Aug 10, 2012 10:39 pm


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron