[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - BERE NON ALCOOLICA

BERE NON ALCOOLICA

BERE NON ALCOOLICA

Mesajde DON JULZ » Vin Mar 29, 2013 6:20 am

Buna ,
Sunt proaspat pe aici si as dori sa stiu daca se poate face si care este cel mai indicat kit pentru o bere slab alcoolizata sau chiar fara alcool
DON JULZ
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 24, 2013 8:16 pm

Re: BERE NON ALCOOLICA

Mesajde Laur » Lun Apr 01, 2013 6:31 am

Salutare,
Din ce stiu eu, berea non-alcoolica are in jur de 0,5% ABV.
Daca vrei sa obtii din kituri o bere cu aceasta cantitate de alcool, trebuie sa nu mai adaugi zaharuri suplimentare (daca reteta o cere) si sa maresti cantitatea de apa. Nu am incercat asa ceva asaca, nu iti pot oferi prea multe detalii. Este posibil sa obtii o bere cam diluata.
Stiu ca s-a incercat obtinerea unei beri sub 2% dar nu am un feed-back de la cel ce a incercat.
Cel mai bine este sa incerci.
Spor la berarit.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: BERE NON ALCOOLICA

Mesajde bionut » Mar Iun 18, 2013 5:07 pm

Nu cred ca o sa iasa mare lucru daca umbli in reteta.
Berile comerciale fara alcool (ma rog, cu foarte putin, caci, cum spune si Laur, nu se poate elimina in intregime alcoolul) sunt incalzite la circa 78 de grade Celsius (punctul de fierbere al alcoolului) pentru a se evapora alcoolul. Deci daca ai un alambi mai mic, un cazan de tuica :D, poti sa cumperi cateva PET-uri de bere ieftina si sa vezi ce iese.
Bineinteles ca nu va mai avea dioxid de carbon, deci trebuie sa gasesti o metoda de carbonatare (un keg poate?).
Oricum, nu strica kit-ul ca e pacat de el.
bionut
 
Mesaje: 83
Membru din: Mar Sep 11, 2012 7:32 pm

Re: BERE NON ALCOOLICA

Mesajde beeroholic » Mie Iun 26, 2013 12:47 pm

Daca nu ai reusit sa obtii inca un raspuns, vezi PM-ul de la mine.
Cat de repede poti bea o lada de bere ?
beeroholic
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iun 26, 2013 12:42 pm

Re: BERE NON ALCOOLICA

Mesajde bionut » Dum Sep 08, 2013 9:45 am

De ce nu pui solutia aici, poate mai este si altcineva interesat? :D
bionut
 
Mesaje: 83
Membru din: Mar Sep 11, 2012 7:32 pm


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron