[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Vand hamei

Vand hamei

Vand hamei

Mesajde c1pr1ana » Lun Iun 24, 2013 4:43 pm

Vand hamei produs in casa, 20 lei 100gr .Sper ca nu am incalcat nici o regula a forumului.
c1pr1ana
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iun 24, 2013 4:33 pm

Re: Vand hamei

Mesajde caiafa » Mar Iun 25, 2013 8:24 am

Varietate? Amărală? Din ce an? Cum e ambalat?
caiafa
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Apr 02, 2011 2:34 am

Re: Vand hamei

Mesajde c1pr1ana » Mar Iun 25, 2013 10:59 am

era plantat cand am cumparat casa, te rog sa-mi spui cum se poate determina amareala si revin si cu acest detaliu,e de anul acesta
c1pr1ana
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iun 24, 2013 4:33 pm

Re: Vand hamei

Mesajde caiafa » Mar Iun 25, 2013 4:56 pm

Eram ironic. Ideea este că hameiul se cultiva și ca plantă decorativă și de obicei cine-l cultivă așa nu știe și nici nu are niciun interes să știe ce varietate e.
Hameiul pentru bere e din soiuri selecționate care au un anumit gust (nu din tot hameiul se face bere) și un anumit nivel de amărală. Pe lângă asta, dacă nu e uscat și ambalat corespunzător, își pierde aroma foarte repede și eventual se râncezește.
În altă ordine de idei, dacă zici că e de anul ăsta, în primul rând nu e copt acum (90%) și în al doilea rând după uscare pierde 80-85% din greutate.
Și nu în ultimul rând, 100g hamei uscat perfect, ambalat în vid de profesioniști în domeniu, păstrat corespunzător, din soi de calitate cu amărală cunoscută este 24-25 lei de obicei.

Sincer mă așteptam să întrebi dacă e cineva interesat să vină să-l culeagă gratis, dar se pare că tot românul vrea să dea o mică țeapă dacă se poate.
caiafa
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Apr 02, 2011 2:34 am

Re: Vand hamei

Mesajde c1pr1ana » Mie Iun 26, 2013 4:48 pm

daca vrei sa vii pana la calarasi nu am nimic impotriva :D , sunt incepator in domeniu si invat din mers, am sa il incerc cand se va coace si voi revenii cu detalii . pretul era unul orientativ pt gasirea unor eventuali doritori sa incerce
Ultima oară modificat de c1pr1ana pe Mie Iun 26, 2013 4:50 pm, modificat 1 dată în total.
c1pr1ana
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iun 24, 2013 4:33 pm

Re: Vand hamei

Mesajde DragosN » Lun Sep 09, 2013 10:11 pm

Daca ai avea detalii despre ce fel de hamei e si asa mai departe. Sunt interesat de hamei autohton din Romania. Cat poti prduce? La ordinul gramelor sau mai mult. Ai plantatie in asa ceva sau numai incepi sa plantezi prin curte?
DragosN
 
Mesaje: 27
Membru din: Mie Iun 06, 2012 4:32 pm

Re: Vand hamei

Mesajde ari » Mar Sep 17, 2013 4:42 pm

Am vazut discutii despre hamei,eu sunt dintr-o zona de munte unde creste hameiul in natura,poate cineva sa-mi zica daca hameiul asta salbatic,sau cum o fi el este bun pentru bere,si daca se poate valorifica?As putea usca si trimite in tara pentru proba la un cunoscator in domeniu?Ma gandesc ca se usuca la fel ca orice planta,sau ciuperca,eu ocupandu-ma de colectarea si uscarea hribilor!
ari
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Sep 17, 2013 4:20 pm

Re: Vand hamei

Mesajde bionut » Lun Ian 13, 2014 6:05 pm

Se usuca la umbra, la temperaturi relativ scazute (20-30 grade) pentru a limita evaporarea aromelor, apoi se ambaleaza cat mai bine (in vid la plantatiile comerciale) pentru a evita contactul cu oxigenul, si tinute la rece. In salbaticie e posibil sa fie si plante de sex masculin, lucru care in plantatii se evita, pentru a se limita riscul de a poleniza plantele femele (cele de interes pentru berari). Se spune ca conurile polenizate, deci cu seminte, sunt mai slabe calitativ, desi am auzit de berari care le folosesc asa fara probleme.
Eu unul sunt dispus sa incerc cateva sute de grame, daca esti dispus sa imi trimiti :))
bionut
 
Mesaje: 83
Membru din: Mar Sep 11, 2012 7:32 pm

Re: Vand hamei

Mesajde daniela » Joi Mar 05, 2015 7:55 pm

AS FI INTERESATA SAL CUMPAR, AI PUTEA SA MA COTACTAZI LA NUMARUL 0760188763
daniela
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mar 02, 2015 5:37 pm

cumpar hamei

Mesajde daniela » Joi Mar 05, 2015 7:59 pm

VA ROG CEI CARE AVETI DE VANDUT HAMEI SA MA CONTACTATI LA NUMARUL 0760188763. VA MULTUMESC
daniela
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mar 02, 2015 5:37 pm

Următorul

Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron