[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Unde gasesc oala

Unde gasesc oala

Unde gasesc oala

Mesajde bionut » Sâm Sep 14, 2013 8:44 pm

Salut,
pana acum a folosit un keg taiat pe post de oala de fiert dar as vrea sa imi cumpar o oala din aluminiu/inox de vreo 30 litri pe care sa o folosesc in viitor.
Butoiul ala de inox e prea greu de manevrat (are 50 litri si cred ca mai bine de 25 kg).
Unde as putea gasi o astfel de oala la un pret bun (online sau in Bucuresti)? Ideal ar fi sa fie si cu diametrul mai mic dar mai inalta ca sa se evapore mai putin, dar merge si una mai larga.
bionut
 
Mesaje: 83
Membru din: Mar Sep 11, 2012 7:32 pm

Re: Unde gasesc oala

Mesajde danezusv » Mar Sep 17, 2013 11:49 am

Salut,

Incearca la selgros sau metro.
danezusv
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Aug 19, 2011 11:36 am

Re: Unde gasesc oala

Mesajde bionut » Mar Sep 17, 2013 2:26 pm

Multumesc, dar nu imi trebuie legitimatie pentru astea doua?
bionut
 
Mesaje: 83
Membru din: Mar Sep 11, 2012 7:32 pm

Re: Unde gasesc oala

Mesajde Samogon » Dum Sep 29, 2013 4:59 pm

Teoretic trebuie, eu de cate ori am avut nevoie de ceva din Selgros sau Metro am folosit legitimatia altcuiva. Chiar la casa poti sa rogi pe cineva sa te ajute cu legitimatia.

Mi se pare mai avantajoasa o oala din Obor de 30-50 de litri din tabla smaltuita. E si mai usoara si scapi cu cateva sute de lei in plus in buzunar. Doar trebuie sa ai grija sa nu o lovesti ca se ciobeste smaltul si dup-aia tre' sa umbli s-o repari.
Samogon
 
Mesaje: 120
Membru din: Mie Ian 26, 2011 6:38 pm

Re: Unde gasesc oala

Mesajde bionut » Sâm Oct 05, 2013 10:22 pm

M-am gandit si eu la asta, intre timpt. Doar ca cele emailate par prea largi, au diametrul cam mare, si mi-e ca se evapora prea mult... Daca s-ar gasi de 70 litri... :D
bionut
 
Mesaje: 83
Membru din: Mar Sep 11, 2012 7:32 pm

Re: Unde gasesc oala

Mesajde Samogon » Mie Oct 09, 2013 10:18 pm

Pai pui capacul si nu se mai evapora decat foarte putin. E bine ca e larga, o poti pune pe toate cele 4 ochiuri de la aragaz.

E oala de 79 de litri in Metro, cu geometrie cum vrei tu, inalta, dar costa mult si nu merita.
Samogon
 
Mesaje: 120
Membru din: Mie Ian 26, 2011 6:38 pm

Re: Unde gasesc oala

Mesajde bionut » Joi Oct 10, 2013 3:48 am

Ai dreptate, cu bani dati pe o oala profi imi pot cumpara malt sa imi ajunga pentru sute de litro de bere.
Deocamdata ma limitez la un keg din inox, transformat in oala. Isi face bine treaba, doar ca e foarte greu, si ma cam incurca si marginea care a ramas de la taierea capacului.
Cred ca o sa cumpar totusi si o ala emailata, ca nu e scumpa, sa vad daca rezista la arztorul meu (stau la curte, deci nu folosesc aragazul).
bionut
 
Mesaje: 83
Membru din: Mar Sep 11, 2012 7:32 pm


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron