[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Help!

Help!

Help!

Mesajde Tiganetea » Joi Sep 10, 2015 10:19 am

Pot sa fac bere pils filtrata acasă ...nu imi place berea nefiltrată si as vrea sa ma apuc de fabricat dar doar dacă o pot filtra !
Tiganetea
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Sep 10, 2015 10:16 am

Re: Help!

Mesajde balauru_327 » Vin Sep 11, 2015 5:06 am

Poti face si acasa.
balauru_327
 
Mesaje: 110
Membru din: Mar Feb 07, 2012 5:04 pm

Re: Help!

Mesajde NeaPuiu » Dum Sep 13, 2015 3:14 pm

Parerea mea ca daca nu iti place berea nefiltrata nu prea ai de ce sa te apuci de home-brew. Berile nefiltrate sunt beri vii, pline de drojdii si proteine hranitoare. Eu filtrez usor (filtru de 5 microni) ca sa nu mearga in vasul de amestecare tot felul de sedimente dar o filtrare prea severa va reduce mult din ceea ce diferentieaza o bere pils de magazin de o bere artizanala.
Oricum, e bine sa incerci sa faci bere pentru ca cu timpul, pe masura ce vei intra in universul berilor vei dori sa explorezi tot mai mult si treptat vei indragi si berea nefiltrata. Imagineaza-ti ca lumea berilor de pe raftul supermarketurilor e Pamantul iar restul berilor (cauta pe net BJCP) alcatuiesc imensul Univers.

Spor la treaba si multa rabdare
NeaPuiu
 
Mesaje: 61
Membru din: Lun Iul 13, 2015 4:31 pm

Re: Help!

Mesajde Laur » Sâm Sep 19, 2015 2:47 pm

De cele mai multe ori cei care se refera la berea nefiltrata se gandesc la berea WEISS nemteasca, adica bere de grau.
De aceea, eu intreb: vrei sa faci bere PILS fara drojdii in suspensie sau nu vrei sa faci bere de tip WEISS.
Sau mai simplu: e fel de bere vrei sa faci? Si aici ma refer la tipul de bere, la claritatea ei si la calitatea ei.
Brerea de casa se sedimenteaza prin coborarea in timp a drojdiei (pe fundul sticlei). Pe fundul sticlei se poate vedea un strat de sediment (mai mare sau mai mic, in functie de drojdia existenta in suspensie la momentul imbutelierii).
La turnare, daca ai in vedere o turnare dintr-o singura miscare a sticlei pana cand sedimentul incepe sa curga, poti avea o bere clara, fara prea multe drojdii in suspensie.
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Help!

Mesajde Aschiutza » Vin Oct 23, 2015 6:32 am

Salut, scriu si eu aici ca am nevoie de ajutor cu berea.
Dintr-o eroare de calcul, am pus mai multa apa decat era in reteta(14l in loc de 11l). Acum mustul a inceput prima etapa de fermentare de 2 zile.
Ce ar trebuii sa fac, mai pun drojdie,zahar?


Numai bine,
Aschiutza
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Oct 23, 2015 6:19 am

Re: Help!

Mesajde Laur » Dum Oct 25, 2015 5:23 pm

Salutare,
Inteleg ca este la fermentarea primara, in recipientul de fermentare.
Eu zic sa il lasi asa, chiar daca ai putea sa ii mai adaugi putin zahar. Risti insa sa infestezi berea daca umbli la ea si nu esti atent.
Daca doresti totusi sa mai adaugi ceva zahar, iti recomand sa il dizolvi intr-un ibric sau o ulcica cu apa fierbinte (chiar recomand ca apa sa fie incalzita pe la 80C deoarece dizolvarea zaharului se face rapid si in acelasi timp igienizezi si zaharul). Apoi racesti solutia de apa cu zahar din ibric pana pe la 25C (in bain marie intr-o chiuveta) si o adaugi in recipientul de fermentare. Insa cu riscurile de care am pomenit mai sus.
In locul tau as lasa-o asa si as vedea la final ce obtin.
Spor la berarit!
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Help!

Mesajde jancsuta » Lun Noi 02, 2015 8:26 pm

Asta este riscul berii de casa. Te obisnuiesti cu ea si nu poi sa bei la terasa cu amicii)))Diferenta este enorma intre berea de casa si cea industriala.
Spor la berarit
jancsuta
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Apr 04, 2015 10:14 am


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron