[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Malț - whisky

Malț - whisky

Malț - whisky

Mesajde zamolx » Vin Apr 15, 2016 9:57 am

Salut. Sper că postez unde trebuie, căci nu am găsit nimic pe tema asta.
Vreau să facun whisky de tip scoțian, doar din malț, nu tipul grain-whisky, cu cereale brute.
A încercat cineva? Puteți să îmi dați un sfat ?
zamolx
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Apr 10, 2016 12:17 pm

Re: Malț - whisky

Mesajde Laur » Lun Apr 18, 2016 4:02 pm

Nu stiu cati de pe acest forum iti pot da sfaturi in acest sens.
Ai putea incerca pe un alt forum, ceva gen homedistiller sau similar (am auzit din intamplare de acest forum, nu sunt sigur ca este scris corect).
Laur
 
Mesaje: 617
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Malț - whisky

Mesajde zamolx » Mar Apr 19, 2016 6:25 pm

Vreau sa folosesc aceeasi tehnica de lucru, ca la bere, mai putin folosirea hameiului. Apoi, in loc sa trag berea in sticle, voi distila "mustul" in 2 ture, pt a obtine un alcool de 60-65 abv. Teoretic, procesul pare identic. Mai vedem.
Oricum, am demarat "operatiunea" . :)
Daca este cineva interesat, voi reveni cu detalii.
zamolx
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Apr 10, 2016 12:17 pm

Re: Malț - whisky

Mesajde bionut » Mie Apr 20, 2016 9:19 am

Pai asta e metoda, faci o bere fara hamei, cu mashing la o temperatura mai joasa, spre 62 grade banuiesc, ca sa obtii un must fermentabil. Se fierbe foarte putin, 10-15 minute si se pune la fermentat. Unii nu fireb deloc din ce am vazut pe homedistiller. Vei vrea sa tintesti spre un must cu concetratie mare de zaharuri, ca sa merite asteptarea. In functie de drojdie as zice macar un 8% alcool, ideal un 12-15%.
Distilezi o data fara sa separi nimic si la a doua distilare pui in cazan "tuica" rezultata si apa cat sa ajunga la concentratia de 30% alcool, daca e nevoie. Acum faci si separarile de frunte, cap, corp si cozi pentru ca se vor delimita mai bine decat prima oara.
bionut
 
Mesaje: 83
Membru din: Mar Sep 11, 2012 7:32 pm

Re: Malț - whisky

Mesajde zamolx » Mie Apr 20, 2016 3:06 pm

Mi-ai luat vorba din gura, as spune. :)
Am procedat exact ca la o bere: 6 kg malt Viena + 1 kg Cara Blond si ~70 g Cara Ciocolate. Mash cu 16 l de apa, sparging cu 17 l de apa. Au rezultat aprox 25 de l pe care i-am pus la fiert pt 10 minute. In final am tras in fermentator 23, 5 l de must. Dupa ce a coborat temperatura sub 25'C am adaugat un plic de drojdie SAFALE US-5. In cateva ore a inceput fermentarea. Acum astept, dar nu cred ca voi depasi 8-10 abv.
Mai vedem...
zamolx
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Apr 10, 2016 12:17 pm

Re: Malț - whisky

Mesajde bionut » Mie Apr 20, 2016 8:53 pm

N-are nimic nici daca are "doar" 8% abv. Ideea era ca daca tot distilezi e bine sa pleci de la cat mai mult alcool in solutie ca sa ai licoare mai multa la sfarsit :)
bionut
 
Mesaje: 83
Membru din: Mar Sep 11, 2012 7:32 pm

Re: Malț - whisky

Mesajde Corneliu » Mar Iul 26, 2016 10:37 am

Prima incercare cu 5 kg malț gata zdrobit, 20l apa, 1,5 ore la 62-65 grade (cel mai dificil de realizat acasa), racit la 30 de grade, drojdie de bere brewferm lager, fermentat in 4 zile, distilat in alambic de cupru de 20 l.
Extractul cam 16 l. - (aici e o mica problema la separarea cit mai buna lichid-solid), produs final ''standardizat'' la 40%, 1,5 litri.
Putin dezamagit dar densitatile inainte si dupa fermentare (1,060-1,010) indica o concentratie de alcool de 6,3% - la volum, desigur.
Distilarea am oprit-o la temperatura de 96 grade.
Urmeaza o a doua incercare cu malțul zdrobit personal si o altă drojdie care poate urca pina la 16% ABV.
Despre ''finisarea'' produsului mai tirziu.
Asta daca intereseaza.
Foarte multe informatii extrem de interesante pe homedistiller dar, daca esti la inceput, trebuie bine filtrate.
Corneliu
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iul 26, 2016 10:14 am


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron