[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - bere ere

bere ere

bere ere

Mesajde lucian1700 » Lun Iul 13, 2009 7:14 am

sunt un fan al berii guinness dar pretul este un pic piparat interesat de produs acasa un stout cat de cat comparabil ...e posibil
lucian1700
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iul 13, 2009 7:11 am

Re: bere ere

Mesajde Laur » Sâm Iul 18, 2009 11:37 am

Stiu ca berea Guiness are gust diferit daca se bea intr-un pub sau se bea dintr-o doza cumparata dintr-un magazin.
Urmatoarea bere ce o voi face va fi un Muntons Irish Stout - din cate am aflat de la cei care au fabricat astfel de bere, este foarte aproape de Guiness.
Mai demult am fabricat un Nut Brown de la Telford si a iesit bestiala: dulceaga, cu gust de nuca (aftertaste) si o asprime a limbii - o senzatie noua si foarte interesanta.
Te tin la curent.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: bere ere

Mesajde Laur » Lun Iul 27, 2009 6:44 pm

Cred ca poti incerca si un kit de bere AMBIORIX de la BREWFERM (adica bere belgiana).
Sau, cum ti-am scris mai devreme, incearca un MUNTONS IRISH STOUT.
Fiind din aceeasi categorie, SCOTTISH STYLE posibil sa fie pe gustul tau.
Inca nu am gustat niciuna din berile de mai sus - e in lucru un Ambiorix.
Daca ai fabricat ceva brun, da-mi de stire, te rog, chiar ma intereseaza si pe mine sa descopar gusturile diverselor beri brune fabricate in casa.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: bere ere

Mesajde crs34 » Lun Sep 07, 2009 4:27 pm

Laur scrie:Cred ca poti incerca si un kit de bere AMBIORIX de la BREWFERM (adica bere belgiana).
Sau, cum ti-am scris mai devreme, incearca un MUNTONS IRISH STOUT.
Fiind din aceeasi categorie, SCOTTISH STYLE posibil sa fie pe gustul tau.
Inca nu am gustat niciuna din berile de mai sus - e in lucru un Ambiorix.
Daca ai fabricat ceva brun, da-mi de stire, te rog, chiar ma intereseaza si pe mine sa descopar gusturile diverselor beri brune fabricate in casa.



salut. sunt nou pe-aici dar am "fabricat" ceva bere de un an incoace.
irish stout merita incercat dar ai nevoie de cel putin un ingredient in plus si anume spray-malt, altfel nu iti iese catifelata ca guiness-ul; dezvolta insa arome de cafea si ciocolata si putina aciditate ca guiness original (nu cel draught ).
ambriorix e un kit interesant. eu am folosit spray-malt si glucoza. iese o bere tare (7-8% alcool) dar aromata si catifelata care merge de minune vara.
crs34
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Sep 07, 2009 4:19 pm

Re: bere ere

Mesajde Laur » Mar Sep 08, 2009 3:06 pm

Mi-a iesit berea Ambiorix de la maturat si, intr-adevar, nu se apropie de Guiness.
Acum cateva zile mi-am pus la facut un IRISH STOUT si l-am facut nu cu zahar ci cu 1 kg de amestec spray-malt si glucoza (potentiatorul de aroma de la Muntons). Din ce a scris mai sus crs34, sunt norocos ca am avut curiozitatea sa incerc direct cu amestecul de spray malt si glucoza. Cu siguranta o sa iasa ceva interesant. De-abia astept...
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: bere ere

Mesajde Laur » Mar Sep 08, 2009 3:08 pm

salut. sunt nou pe-aici dar am "fabricat" ceva bere de un an incoace.
irish stout merita incercat dar ai nevoie de cel putin un ingredient in plus si anume spray-malt, altfel nu iti iese catifelata ca guiness-ul; dezvolta insa arome de cafea si ciocolata si putina aciditate ca guiness original (nu cel draught ).
ambriorix e un kit interesant. eu am folosit spray-malt si glucoza. iese o bere tare (7-8% alcool) dar aromata si catifelata care merge de minune vara.[/quote]

Ce alte beri ai mai fabricat? Doar din kit-uri? Sau ai incercat si alt procedeu?
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: bere ere

Mesajde crs34 » Mar Sep 08, 2009 5:25 pm

Laur scrie:salut. sunt nou pe-aici dar am "fabricat" ceva bere de un an incoace.
irish stout merita incercat dar ai nevoie de cel putin un ingredient in plus si anume spray-malt, altfel nu iti iese catifelata ca guiness-ul; dezvolta insa arome de cafea si ciocolata si putina aciditate ca guiness original (nu cel draught ).
ambriorix e un kit interesant. eu am folosit spray-malt si glucoza. iese o bere tare (7-8% alcool) dar aromata si catifelata care merge de minune vara.


Ce alte beri ai mai fabricat? Doar din kit-uri? Sau ai incercat si alt procedeu?[/quote]


Doar kituri... o IPA si un Porter din gama Muntons Gold si un soi de porter ("winter warmer") numit Norfolk Nog. La astea se adauga stoutul si Ambiorix. Pacat ca in Romania nu sunt prea multe. IPA mi-a iesit cel mai bine (de fapt cea mai buna dupa gustul meu). Din Nog am avut cateva sticle ce au stat vreo 6 luni la pastrare si rezultatul a fost multumitor. Eu pastrez de obicei berea in butoaie de presiune (am tras in sticle doar sa am mostre...). :D
crs34
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Sep 07, 2009 4:19 pm

Re: bere ere

Mesajde Laur » Mie Sep 09, 2009 6:17 am

Eu am imbuteliat un pils in doua mini keg-uri de 5 litri si inca "nu le-am dat cep" cum se zice in popor. Tu de care butoaie folosesti?
Eu folosesc doar sticlele. Sunt mai usor de manipulat si de golit. Si imi place sa pastrez cateva sticle din fiecare "recolta", cu toate ca pana acum am reusit cu greu.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: bere ere

Mesajde crs34 » Mie Sep 09, 2009 6:53 pm

Laur scrie:Eu am imbuteliat un pils in doua mini keg-uri de 5 litri si inca "nu le-am dat cep" cum se zice in popor. Tu de care butoaie folosesti?
Eu folosesc doar sticlele. Sunt mai usor de manipulat si de golit. Si imi place sa pastrez cateva sticle din fiecare "recolta", cu toate ca pana acum am reusit cu greu.


eu am butoaie mari de plastic de 25 de litri. toate berile pe care le-am facut s-au baut destul de repede... :D asa ca berea nu prea apucat sa se "strice".
crs34
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Sep 07, 2009 4:19 pm

Re: bere ere

Mesajde Laur » Mar Sep 15, 2009 5:31 pm

De-abia am pus-o la rece de 2 zile dar tot nu m-am abtinut sa nu deschid o sticla. Cu siguranta gustul se va "arata" la adevarata fatza de-abia peste minimum 2 saptamani. Insa acum am baut o bere neagra, cu un guler de spuma de maxim 1 cm care apoi s-a "evaporat", cu o concentratie de dioxid de carbon buna, cu un gust hamei pregnant, putin dulceag de caramel.
Astept prestatia berii dupa maturarea completa.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Următorul

Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron