[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - ma bate gandul.....

ma bate gandul.....

ma bate gandul.....

Mesajde Jupanu » Joi Noi 05, 2009 6:17 am

salutare,

am facut pana acum bere din kit-uri.
unele au iesit foarte bune (cele de 8% sunt bestiale) - e drept ca, nici cele cu alcool mai scazut nu-s de lepadat ....
dar, ma bate gandul sa incep sa imi fac bere din malt
cine poate sa imi spuna cam ce presupune fabricarea berii din malt? si aici ma refer la ingrediente dar si la echipamente care, am inteles ca-s cam scumpe
si pe criza asta.........
Jupanu
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Oct 19, 2009 5:52 am

Re: ma bate gandul.....

Mesajde crs34 » Dum Noi 08, 2009 12:17 am

Jupanu scrie:salutare,

am facut pana acum bere din kit-uri.
unele au iesit foarte bune (cele de 8% sunt bestiale) - e drept ca, nici cele cu alcool mai scazut nu-s de lepadat ....
dar, ma bate gandul sa incep sa imi fac bere din malt
cine poate sa imi spuna cam ce presupune fabricarea berii din malt? si aici ma refer la ingrediente dar si la echipamente care, am inteles ca-s cam scumpe
si pe criza asta.........



cred ca site-ul asta o sa te ajute...e in engleza dar sunt convins ca o sa te descurci ;)
http://jimsbeerkit.co.uk/index.htm
bafta!
crs34
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Sep 07, 2009 4:19 pm

Re: ma bate gandul.....

Mesajde Laur » Lun Noi 09, 2009 7:00 am

Salut la toata lumea,

Ideea de a trece la fabricarea bere din malt este una interesanta si, sincer, si pe mine m-ar bate gandul sa incerc. Mai ales ca sunt foarte multe retete pe net facute de berari amatori. Acum sa vedem cine se "baga" primul. Singura problema poate fi echipamentul. De cumparat este mai scump decat cele pentru fabricat bere din kit-uri. Dar pana la urma, tot voi incerca.
Site-ul propus de crs34 este unul foarte bun. Am gasit mai demult o lucrare a unui student la chimie, despre fabricarea berii, lucrare scrisa pe intelesul tuturor. O recomand: http://www.homebrew.go.ro/index.html
O sa mai caut ceva site-uri cu prezentarea procesului tehnologic dar, cred eu, tutorialul de mai sus este foarte bun si la obiect.
Oricum, cine se apuca primul, tre' sa scrie cum a fost si sa puna si ceva poze, sa vedem si noi cum iese berea din mana unui "frate" de-al nostru.
Va dorim succes-uri!
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: ma bate gandul.....

Mesajde Jupanu » Mar Noi 10, 2009 7:35 pm

Sunt cateva site-uri cu echipamente dedicate pentru fabricare bere din malt si hamei. Pentru buzunarul meu actual, sunt un pic cam scumpe. Dar, cine stie, poate o sa-i scriu lu' Moshu' (sper sa nu afle sa nu am fost cuminte ;) ) si primesc la sfarsit de an "bucuria".
Mai demult, am vazut pe cateva site-uri straine, cum si-au facut anumiti berari amatori echipamente care functioneaza foarte bine. Numa' ca am cam uitat pe ce site-uri vazusem astea....... :oops:
Jupanu
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Oct 19, 2009 5:52 am

Re: ma bate gandul.....

Mesajde negyojo » Mar Feb 02, 2010 8:04 am

Hi !
Daca ai deja setul de bere , ca sa faci bere de tip ALL GRAIN nu iti trebuie in plus decit un vas in care sa fierbi materialul. Vasul de fermentatie se poate folosi si aici. Este un mod foarte simplu folosit de englezi se pune maltul macinat (zdrobit , sa nu fie nici bucati mari dar nici faina, coaja ce inveleste seminta sa ramina cit posibil intreaga dupa ce cada de pe saminta ) in vasul de fermentatie si se toarna peste ea apa de 75de grade C. vasul trebuie acoperit , invelit intro patura sa tina caldura. Dupa 2,5-3 ora se face un test de iod : se pune o picatura de iod intro farfurie si o picatura putin mai mare de must de bere linga picatura de iod . Mustul sa fie racit la 20 de garde. Se amesteca ,daca culoarea este albastra inseamna ca mai trebuie tinuta apa pe malt insa testul de iod nu are voie sa fie nici rosie , nu trebuie sa mai fie amidon in must.
La un kg de malt se pune in jur de 3 litri de apa. Dupa ce testul de iod e perfect se strecoara , dar inainte se fierbe o cantitate de 10-12 litri de apa la max 78*C pentru 'mashing' . Dupa ce mustul s-a strecurat apa incalzita se toarna peste maltul ramas in strecurator. Nu se lasa sa se usuce maltul. Sa fie totdeauna peste malt 2-3 degete de apa. Mustul ce se strecoara se varsa inapoi pe malt pina ce va fi curata. Acest proces se face incet , ca mustul sa fie cit mai curat , fara ramasite de orz.Acelas procedeu se face si cu apa de 'mash'. Mashing-ul se face cu apa pina ce densimetru indica prezenta zaharului . Mustul recoltat se amesteca si se pine la fiert . Se fierbe in CLOCOTE! o ora , ora jumate cu hamei. Hameiul amar se pune dupa 10-15 minute de fierbere, cu cel aromatic se fierbe cam 15 minute la capat. Dupa acet pas trebuie racit cit mai repede posibil. In maximum o ora trebiue racit la 20-23 grade daca folosim drojdie top fermentation. Dupa fierbere orice obiect ce se va atinge de berea dulce trebuie sa fie STERILIZAT. Facem starter pentru drojdie: Intrun vas steril se fierbe apa cu citeva linguri de zahar, [b]se raceste la temperatura optima pentru drojdie si se pune drojdia in apa cu 15-20 minute inainte de folosire. Daca drojdia e buna va face spuma. Cind berea dulce s-a racit se toarna drojdia . Se pune vasul la temperatura optima. La 7-10 zile berea ezte gata de pus in sticle sterilizate pentru fermentatia secundara.
Nu exista o reteta fixa pentru bere, fiecare berar amator isi va putea face reteta lui dupa experienta. Berea depinde de foarte multe: apa, malt, drojdie, hamei. Trebuie avut mare grija la sterilizarea ustensilelor. La inceput e mai bine sa faci bere din kit ca sa capeti un pic de experienta dar merita incercat si acest mod de a face bere. Daca faci in acest fel , e bine sa-ti faci notite ca sa poti schimba la urma unele lucruri daca e necesar la urmatoare fierbere. Daca aveti intrebari ma puteti contacta la adresa negyojo@freemail.hu
Succes!
negyojo
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Feb 02, 2010 5:46 am

Re: ma bate gandul.....

Mesajde Laur » Mar Feb 02, 2010 9:38 am

Multumim pentru tehnologia de fabricare ALL GRAIN.
Cea pur teoretica este afisata pe site. Evident, pot exista modificari in functie de experienta berarului sau in functie de reteta.
Toate kit-urile de malt BREWFERM sosesc cu reteta aferenta, in care sunt specificati atat pasii pentru zaharificarea maltului cat si pasii pentru fieberea mustului de bere (intervale de timp si tempraturile aferente).
Si eu vreau sa ma apuc de fabricare bere din ALL GRAIN - cand o voi face, va anunt. Sper ca se va intampla curand :D .

Am o rugaminte MARE legata de postarea adreselor de e-mail: NU suntem impotriva postarii si comunicarii pe calea e-mail-ului insa, daca sunt subiecte ce intereseaza aceasta comunitate de berari amatori, va rugam insistent sa efectuati comunicarea prin intermediul forumului, pentru a da posibilitatea participantilor la forum sa consulte topicurile ce contin informatii despre fabricare bere.
Multumim pentru intelegere.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: ma bate gandul.....

Mesajde Laur » Dum Iun 27, 2010 6:18 pm

Dupa lupte seculare, am reusit sa fabric prima mea bere din malt.
Nu a iesit ea cum trebuie dar, este prima si voi invata din greseli.
Detalii aici http://www.fabrica-de-bere.ro/forum/viewtopic.php?f=29&t=5236.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm


Înapoi la Fabricare bere din malt

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron