[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Prima mea bere ALL-GRAIN

Prima mea bere ALL-GRAIN

Prima mea bere ALL-GRAIN

Mesajde Laur » Lun Iun 21, 2010 6:01 pm

Inevitabilul s-a produs. Dupa pregatiri indelungi, acum cinci zile m-am apucat sa imi fabric prima mea bere din malt.
Am ales o reteta simpla, o bere pils, cu malt Brewferm Pils si hamei Saaz.
Cu siguranta exista multe articole scrise pe internet despre fabricarea berii din malt insa, m-am gandit ca ar fi interesant si folositor daca as descrie pasii parcursi de mine si as pune si cateva poze sugestive. La categoria poze insa, "filmul s-a rupt" spre final cand am uitat sa mai fac poze. Dupa ce voi trece de stadiul de "boboc" in ale beraritului din grane, voi reveni cu detalii si poze.
Asadar, am cantarit maltul si l-am pus intr-un recipient de plastic.
maltul.jpg
Maltul necesar retetei
maltul.jpg (65.71 KiB) Vizualizat de 14354 ori

Apoi mi-am pregatit moara necesara zdrobirii maltului.
moara_dezasamblata.jpg
Moara dezasamblata
moara_dezasamblata.jpg (47.64 KiB) Vizualizat de 14354 ori

Aici vedeti moara asamblata.....
moara_malt.jpg
Moara asamblata
moara_malt.jpg (56.21 KiB) Vizualizat de 14354 ori

...dupa care am pus-o la treaba.
moara la treaba.jpg
Moara la treaba
moara la treaba.jpg (76.44 KiB) Vizualizat de 14354 ori

Trebuie precizat ca maltul se zdrobeste astfel incat dimensiunile bucatilor rezultate sa fie putin mai mari decat orificiile sistemului de filtrare - maltul se zdrobeste nu se macina (nu se face faina).
Si asa am obtinut cantitatea necesara de malt zdrobit.
malt zdrobit.jpg
Maltul zdrobit
malt zdrobit.jpg (102.54 KiB) Vizualizat de 14354 ori

Apoi am pregatit fierbatorul si cupa de plastic: le-am spalat si igienizat (ca de altfel toate elementele si accesoriile ce vin in contact cu berea). Este un fierbator electric, cu termostat si cronometru digital.
fierbator.jpg
Fierbatorul
fierbator.jpg (74.4 KiB) Vizualizat de 14353 ori

Apoi am pus apa in fierbator .......
Apa in fierbator.jpg
Apa in fierbator
Apa in fierbator.jpg (66.08 KiB) Vizualizat de 14353 ori

.........si am incalzit-o la prima temperatura specificata in reteta. Este vorba de temperatura la care incepe "terciuirea" (din engl. mash). Termenul mai este cunoscut si ca brasaj.
Fierbator_temperatura.jpg
Fierbator
Fierbator_temperatura.jpg (79.38 KiB) Vizualizat de 14353 ori

Cand apa a ajuns la temperatura specificata, am pus maltul zdrobit si am amestecat pana cand tot maltul a fost acoperit de apa fierbinte.
Fierbator_cu_malt.jpg
Terciuirea
Fierbator_cu_malt.jpg (74.71 KiB) Vizualizat de 14353 ori

Nu voi insista prea mult pe aspectele legate de retete, ele vor fi detaliate in capitolul aferetnt acestora.
Trebuie sa mentionez ca am ales o reteta ce facea terciuirea in 3 pasi (practic temperatura amestecului trebuia tinuta la o anumita valoare, o anumita perioada de timp, dupa care se marea temperatura si se tinea la acea temperatura un alt intreval de timp, etc. - totul este specificat in retete).
Dupa ce s-a terminat procesul de terciuire, incepe filtrarea. Am ales sa folosesc un sistem de filtrare primitiv (cu doua recipiente de plastic, unul din ele avand fundul perforat), sistem care s-a dovedit ineficient in timpul filtrarii. Ineficienta a constat in imposibilitatea de a recircula mustul iesit in prima etapa de filtrare, pentru a se filtra si particulele mai mici, patrunse prin filtru. Ulterior mi-am construit un alt element de filtrare, ce va fi prezentat la capitolul Ustensile. Insa pozele au fost facute cu primul sistem de filtrare.
Filtrare.jpg
Filtrarea
Filtrare.jpg (82.7 KiB) Vizualizat de 14353 ori

In recipientul de jos se transfera mustul de bere filtrat. Primii litri de must filtrat a fost captat in cupa de plastic de 3 litri si pus inapoi in sistemul de filtrare pentru a fi re-filtrate particulele mici de malt.
Must filtrat.jpg
Must filtrat
Must filtrat.jpg (36.95 KiB) Vizualizat de 14353 ori

Insa repet, mustul a iesit mai tulbure si cu impuritati, datorita ineficientei sistemului de filtrare.
Ceea ce a ramas in recipientul de filtrare se numeste borhot si se arunca sau, daca este vorba despre productie industriala de bere, se foloseste ca hrana pentru animale.
Borhot.jpg
Borhot
Borhot.jpg (60.83 KiB) Vizualizat de 14353 ori

Mustul de bere este transferat din nou in fierbator si se seteaza temperatura pentru fierbere.
Incalzirea_mustului.jpg
Incalzirea mustului
Incalzirea_mustului.jpg (64.8 KiB) Vizualizat de 14353 ori

Intre timp, am pregatit saculetii de muselina cu hamei (reteta indica folosirea a 3 cantitati de hamei si "aruncarea" lor in mustul de bere ce fierbe).
Hamei.jpg
Hamei
Hamei.jpg (78.62 KiB) Vizualizat de 14353 ori

Hamei bis.jpg
Hamei bis
Hamei bis.jpg (71.98 KiB) Vizualizat de 14353 ori

Hamei tris.jpg
Hamei tris
Hamei tris.jpg (74.06 KiB) Vizualizat de 14353 ori

La intervalele de timp mentionate in reteta (la 10 minute dupa ce incepe mustul de bere sa fiarba) se "arunca" in fierbator cate un sac cu hamei (fiecare sac are o anumita cantitate de hamei, si ea trebuie pusa la un anumit timp dupa ce a inceput sa fiarba mustul)
Hameierea.jpg
Hameierea
Hameierea.jpg (63.48 KiB) Vizualizat de 14352 ori

Cand s-a terminat de fiert mustul, trebuie racit rapid, la o temperatura de circa 23-25 grade Celsius.
Am folosit unul dintre sistemele de racit mustul de bere, dedicate berarilor amatori. Este vorba despre un schimbator de caldura cu 12 camere: intr-un sens curge mustul iar in celalalt sens curge apa de la robinet, ce are undeva in jurul valorii de 20 grade Celsius.
Cooler.jpg
Cooler
Cooler.jpg (49 KiB) Vizualizat de 14352 ori

Cooler_system.jpg
Cooler bis
Cooler_system.jpg (83.4 KiB) Vizualizat de 14352 ori

Dupa ce am racit mustul, am rehidratat drojdia, am adaugat-o mustului si apoi l-am pus la fermentat.
Fermentare.jpg
Fermentare primara
Fermentare.jpg (44.33 KiB) Vizualizat de 14351 ori
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Prima mea bere ALL-GRAIN

Mesajde Laur » Mar Iun 22, 2010 2:31 pm

Astazi, 22 iunie am tras berea in sticla. Am adaugat 140 gr de zahar la o cantitate de 20 litri de bere, pentru fermentatia in sticla.
Dupa cum se poate vedea in poza, berea este tulbure peste mediu, probabil si datorita faptului ca nu am folosit IRISH MOSS (muschi irlandez) care se adauga mustului cu 15 minute inainte de a-l opri din fiert.
Ieri cand am luat o proba pentru masurarea densitatii, am avut neplacuta surpriza sa adun in cilindrul de masurare circa 5% sedimente (mici particule de malt)ce nu au fost retinute la filtrare. De aceea, astazi m-am consultat cu un maestru berar daca nu ar fi rau sa mai fac o filtrare suplimentara - mi-a confirmat ca pot face o filtrare cu cateva straturi de tifon, sterilizate in prealalbil si folosite umede, pentru a permite lichidului sa adere la tifon si sa curga prin acesta.
Berea rezultata si imbuteliata arata asa:
imbuteliere.jpg
Berea imbuteliata
imbuteliere.jpg (80.18 KiB) Vizualizat de 14348 ori

Voi reveni cu imagini dupa etapa de fermentare in sticla.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Prima mea bere ALL-GRAIN

Mesajde bubinstein » Mie Iul 14, 2010 9:09 am

asteptam si descrierea gustului :))cu stima, bubinstein
bubinstein
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Sep 30, 2009 11:31 am

Re: Prima mea bere ALL-GRAIN

Mesajde Laur » Lun Iul 19, 2010 12:02 pm

Salutare din nou,

Am revenit cu detalii despre gustul primei beri produse din malt.
Culoare galben foarte deschis, specific unei beri pils. Berea este limpede, chiar daca in poza nu se prea vede din cauza transpiratiei paharului.
Carbonatatie foarte buna, se formeaza un guler de spuma considerabil care in cateva zeci de secunde dispare.
Aroma este deosebita: la inceput berea are un gust placut dar amar, de hamei, imbinat cu o dulceata datorata maltului. "Aftertaste-ul" este la fel amar dar cu o puternica componenta astringenta.
Mirosul este incantator, de hamei.
Cantitatea de alcool este moderata, in jur de 4,8 - 5% ABV.
Acum aproape 2 luni am fost in Slovacia si am avut placerea sa beau Pilsner Urquell - berea obtinuta de mine seamana foarte mult la gust cu Pilsner Urquell insa putin mai amara si are un miros deosebit de hamei.
De fapt, reteta folosita de mine este Czech Pilsner, si o gasiti aici http://www.fabrica-de-bere.ro/forum/viewtopic.php?f=36&t=5242

bere1.jpg
Czech Pilsner
bere1.jpg (86.94 KiB) Vizualizat de 14294 ori

bere2.jpg
Czech Pilsner
bere2.jpg (94.7 KiB) Vizualizat de 14294 ori
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Prima mea bere ALL-GRAIN

Mesajde cosmin » Sâm Oct 02, 2010 5:21 am

Salut Laur.
Poti te rog sa-mi dai niste detalii despre muschiul irlandez?
Eu am o instalatie Speidel de 20 l si folosesc chituri de care se vind pe site.
Pina acum am facut doar bere din chitul Malzen .Este ok, alcolemia este putin sub ce zic in retetar (mie imi iasa 3.4-4 iar ei dau 5) a propose poate imi dai un sfat si in privinta asta.
Problema mea este limpezimea berii.Am inteles ca exista niste substante de floculare dar nu stiu cit de naturale sunt.Din ce scriai tu am dedus ca muschiul irlandez m-ar putea ajuta.Daca da te rog sa-mi zici cum si de unde-l pot lua.

Multumesc
cosmin
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Oct 01, 2010 5:26 pm

Re: Prima mea bere ALL-GRAIN

Mesajde Laur » Sâm Oct 02, 2010 5:52 pm

Salut Cosmin si bun venit,

Muschiul irlandez este chiar un muschi (sau lichen). El se adauga la sfaristul fierberii hameiului (sau cu 15 minute inainte de finalul fierberii) si ajuta la coagularea si precipitarea proteinelor. Acest muschi irlandez este chiar natural. Mai exista si alte substante insa nu le-am incercat. Deasemenea, nu stiu cat de naturale sau nu, sunt.
Limpezimea poate sa fie si de la faptul ca poate folosesti mai multa drojdie decat trebuie - eu am pus ultima oara doua pachete de drojdie si mi-a iesit foarte tulbure - nu s-a limpezit nici dupa 2 saptamani de maturare dar, mai astept. Cu siguranta dupa o luna de maturare se va mai limpezi.
In cadrul procesului de fabricare, ar trebui sa faci si o filtrare, pentru a elimina anumite bucati de malt ce au trecut de sistemul de filtrare. Eu fac aceasta filtrare dupa ce racesc berea. Se poate face si dupa ce filtrezi berea.
Cred ca ar fi bine sa ne spui pasii tehnologici parcursi pentru "a-si da cu parerea" cei care sunt in masura sa o faca.
Legat de cantitatea de alcool mica obtinuta, ar trebui sa imi spui cum o masori pentru a sti unde este problema.

Toate cele bune,
Laur
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Prima mea bere ALL-GRAIN

Mesajde Laur » Mar Oct 05, 2010 7:37 am

Revin la acest subiect deoarece de fiecare data cand am facut aceasta reteta, berea a iesit foarte tulbure dupa etapa de fermentare primara (sedimentul din sticla este cu mult peste media obtinuta la berea din kit-uri).
Este posibil ca cele doua pachetele de drojdie ce le-am pus sa fie cam mult pentru 20 litri de bere de circa 5% ABV. De fapt, cred ca ar trebui sa folosesc un pachetel si inca un pic.
Data viitoare voi incerca cu un singur pachetel de drojdie si sa vad diferenta atat la limpezime cat si la randamentul fermentarii.
Daca rezultatele nu sunt multumitoare, voi lasa berea in recipientul de fermentare (chiar daca fermentatia s-a oprit) inca vreo 3-4 zile pentru ca drojdia din suspensie sa se mai sedimenteze.
Va tin la curent.
Laur
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Prima mea bere ALL-GRAIN

Mesajde ionus ioan » Joi Oct 07, 2010 7:10 pm

Poate nu am fost suficient de atent, spuneti-mi si mie ce cantitate de irish moss puneti la 20 l de bere? si, care este cantitatea totala de hamei pentru 20 l bere?
ionus ioan
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Sep 25, 2010 6:01 pm

Re: Prima mea bere ALL-GRAIN

Mesajde Laur » Vin Oct 08, 2010 5:39 am

Pe eticheta produsului scrie 5 - 15 gr pentru 25 litri. Imi aduc aminte ca pentru 20 litri am folosit o lingura de Irish Moss pentru 20 litri.
Iar cantitatea de hamei este urmatoarea: 75 gr, 15 gr, 10 gr. Reteta o ai aici: http://www.fabrica-de-bere.ro/forum/viewtopic.php?f=36&t=5242.
In pasii care i-am parcurs nu am precizat multe aspecte tehnice, pentru ca am dorit sa descriu tehnologia ca atare, pentru a se sti cam "cu ce se mananca" aceasta metoda de fabricare.
Mai multe aspecte despre datele tehnice ale pasilor tehnoligi voi incerca sa le prezint in acest w/e pe forum (calculul cantitatii de apa pentru MASH, calculul temperaturii apei pentru MASH, calculul cantitatii de apa pentru SPARGING precum si calculul cantitatii de lichid inainte de fierbere in vederea obtinerii unei anumite cantitati de must de bere). Aceste informatii se pot gasi si pe internet, din cate stiu numai in limba engleza.

PS: Ioan, daca vrei sa te apuci de fabricatul berii din grane, contacteaza-ma pentru a a-ti detalia aspectele de mai sus, in cazul in care nu le-am postat pe forum ianinte de a te apuca de fabricatie.
Bafta.
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Prima mea bere ALL-GRAIN

Mesajde ionus ioan » Vin Oct 08, 2010 10:15 pm

Am comis-o! Are o culoare indoielnica, adica tulbure, in partea superioara este un blond frumos dar la fund e tulbure spre intunecat . Am vanturat-o de cateva ori in doua vase sper sa nu se fi oxidat. Am gafat-o cu racirea, gheata exterioara nu a fost eficienta, sper sa nu am probleme, sa iasa altceva decat bere. Un lucru este sigur - fermenteaza!
ionus ioan
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Sep 25, 2010 6:01 pm

Următorul

Înapoi la Fabricare bere din malt

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron