[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Cine a mai facut "lager"?

Cine a mai facut "lager"?

Cine a mai facut "lager"?

Mesajde ionus ioan » Dum Dec 05, 2010 4:38 pm

Pana acum am facut allgrain cu drojdie " ale" la temperatura camerei. Daca as face un allgrain cu Saflager (drojdie de bere lager) as putea fermenta bere la o temperatura mai putin controlata? adica intr-un spatiu in care temperatura nu scade sub 10 grade si ocazional atinge 23 de grade?
ionus ioan
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Sep 25, 2010 6:01 pm

Re: Cine a mai facut "lager"?

Mesajde drinking » Mie Dec 08, 2010 7:31 am

Poti sa folosesti drojdie pt berile de tip Lager , dar sa nu depaseasca temp. camerei
de 13 grade c , eu am facut si la 15 grade am observat o incetinire a fermentatie , iar la 18 grade s-a intrerupt fermentatia , drept urmare am fost nevoit sa mut recipientul de fermentare intr-o camara in afara locuintei asta era prin Noiembrie , si cum a scazut temperatura a inceputa sa fermenteze , imi aduc aminte ca fermentatia a durat atunci 21 de zile :cry: .
In maltul de orz exista o proteina numita HORDEINA cu masa moleculara 27.500 unitati , eu cand fac precipitarea proteinelor in mustul de bere o izolez prin fierbere timp de 30 min la 110 grade c sa nu mai am probleme cu fermentatia si limpiditatea mustului de bere si astfel la ultima all grin am folosit drojdie de panificatie (uscata) din comert la plic de 7 g DR. oetker si a iesit super.
drinking
 
Mesaje: 40
Membru din: Dum Noi 07, 2010 10:22 am

Re: Cine a mai facut "lager"?

Mesajde ionus ioan » Joi Dec 09, 2010 8:05 pm

Multumesc foarte mult pentru raspuns, mi-ai adus niste informatii valoroase. Ce fel de drojdie lager ai folosit? La ce temperatura ai stocat berea dupa fermentatia primara? , dar dupa cea secundara? Ce fel de malt ai folosit?
ionus ioan
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Sep 25, 2010 6:01 pm

Re: Cine a mai facut "lager"?

Mesajde drinking » Vin Dec 10, 2010 7:00 am

Am folosit o drojdie uscata , adusa de un prieten din Anglia , am cautat plicu si pe le scrie
SACCHAROMYCES UVARUM , producator nu se mai intelege mare lucru si nu vreau sa te induc in eroare , dar cand mai primesc o sa iti transmit ; cat despre temperatura in prima faza 10 grade si secundara in beci termometru indica cea mai mica valoare a fost 4 grade si cea mai mare la care a ajuns a fost de 7 , eu am o agenda in care imi tin un jurnal cu fiecare reteta , deci stiu sigura ca nu a depasit 7 grade. In orice caz a iesit buna , dar am observat la acest tip de berii urmatorul lucru : cu cat temperatura este mai mica cu atat mai bine . Anul trecut ,am gasit in agenda o bere ,, lager" facuta de mine in care temp in faza secundara a fost de 0 grade si a iesit mai limede , mult mai limpede .
Maltul il fac singur acasa ; cum il fac am scris in forum la sectiune malt parca.
Mult succes!
drinking
 
Mesaje: 40
Membru din: Dum Noi 07, 2010 10:22 am


Înapoi la Fabricare bere din malt

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron