[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - All grain la bloc da sa poate

All grain la bloc da sa poate

All grain la bloc da sa poate

Mesajde romanalex1 » Mie Ian 19, 2011 9:06 am

Salut ma cheam Alex Dumitrescu, si fac bere all grain de 5 ani. Im primul rand vrau sa zic ca scriu dastul de greu romana find ca nu am invatat in Romania, asa ca im cer scuze de gramatica anticipat. Am inceput sa fac bere ca sint orginal din SUA si cand mam angajat ca expat in Bucuresti in 2005, im era dor de beriile care le beam la Brooklyn Brewery si in General in NY unde gasesti 1000 de beri facaute de microbreweries.
Eu am trimis cu pachetu malt prin posta si im venea din adreasa mea din NY. Si fac bere de 5 ani all grain si 1 ani am inceput cu extract.
Ce ma bucur ca acum pot cumpara si aici malt acuma si am vasut ca incepe sa prinda aici in Romania hobby asta.
Ar fie bine sa incepem si aici un Home brew club or Romania sau asa ceva

Ca drept urmeara vreau sa raspendesc in Romania homebrewing si va postez ultima bere facuta de mine malt find adus cu mine in ultima mea vista la NY.


Pentru la bloc am descoperit o metoda foarte simpla si verifcata ne find prea mult nevioe de mult equipament Brew in a Bag
http://www.homebrewtalk.com/f39/easy-st ... ics-90132/
Cu metoda asta vreau sa postez si eu cit de simplu si bine am facut eu bere in 4 ore acasa cu numia 1-1.5 lei sticla pret calculat. In jur de 30 pina in 50cents american sticla de 33cl.
Am si poze da vad ca file size e prea mare nu acepta peste 256KIB, dar e acelas ca si linku care am dat.


recepie
British Bitter
3.5 Kilo Marris Otter malt
.3 Kilo British Crystal malt

Heat up 9.5 liters water to 168 to achieve mash temp of

mash 153 for 60 minute

then transfer grain bag into sparge vessel and

Batch sparge for 15 min

Then tranfer to brew kettle all remaining liquid and boil for 60 min
Hop schedule is
30 grams stryian goldings 5% Alpha Acid 60 min
15 grams strian goldings 5% Alpha Acid 20 min
15 grams strian goldings 5% Alpha Acid 5 min
that gives us about 30 IBU's

Boil then cool with wort chiller



Deci cam asta este.
Cine cunoaste stie ca poaste face bere mai buna dacat la magzine si pentru asta in cazu care sa gaseste ca aici british bitters and ipa's, American pale ales and Amber ales, (ce im plac mie cel mai mult) nu sa gasesc deloc.
Invit orcine sa facem schimb de bere eu stau in Bucuresti
Spor la bere
Alex
romanalex1
 
Mesaje: 50
Membru din: Mie Ian 19, 2011 8:35 am

Re: All grain la bloc da sa poate

Mesajde drinking » Lun Ian 31, 2011 6:59 pm

Daca folosesti apa de la robinet nu este bine , iti recomand apa de izvor
si ai sa te convingi cand o sa savurezi berea , apropo de club , eu unul propun sa infiintam
un concurs cu retete proprii de bere all grine si sa le si gustam si sa dam si premii , ce zici ?
drinking
 
Mesaje: 40
Membru din: Dum Noi 07, 2010 10:22 am

Re: All grain la bloc da sa poate

Mesajde romanalex1 » Mar Feb 01, 2011 7:53 am

Apa din Bucuresti in primul rand este cu clor si nu este recomandat sa folosesti orce apa cu Clor la Brewing Beer, in plus mai este si foarte dura cu multi HCO3.

Nu folosesc apa de Bucuersti cumpar ori Bucovina,sau Izvorul Minunilor de 5 litre si mai nou experimentez cu Hera de la mega image. Toate 3 find ape cu cele mai putine mineral in special HCO3, care in general au mai toate aple in foarte mare cantitate.
Cum am zis in retetea de mai sus folosesc cam
14 litre de bucovina la mash
14 un Batch Sparge tot cu Bucovina
Si dupa combin tot si fierb.
Rezulta cam 15 litre
La final am avut exact 31 de sticle
Si este o bere buna asa zice, este si prima bere care am folosit dry yeast pina acuma am folosit inspecial pentru beri engeleze,
wyeast 1028 pentru in general porters and brown ales
Si wyeast 1968 pentru Bitters
Dar si white labs 007 dry english ale care nu poti gasi in romania

Foarte buna idea. Cu clubu e bine sa ne intilnim sa vorbim, numai asa poate progresea un hobby ca homebrewing in Romania unde si asa multi habar nu au ce e o bere buna din pacate. Homebrewing is a social hobby e facut sa beri bere buna cu preiten rude si mai ales cine apreaciaza o bere buna care bininteles e orce homebrewer.
Trebue sa encourajam Homebrewing
Decamdata am retetea dea mai sus all grain gata si in sticle
Peste 2 ziele am sa pun la sticla un Belgian Pale Ale
deci fix in 2 saptamin vor fi gata si Belgian
si acuma ca am descoperit ca pot lua malt si din romania am comandat mai mult
In weekened ma apuc de un American Pale Ale si un Belgian Blonde.
De Brititsh Britter al meu in retetea de mai sus mai am numai 4 sticle.
Daca este din Bucuresti putem facem schimb de bere pina una alta sa ne intilnim sa gustam si sa comentam
Hai ca vorbim.
romanalex1
 
Mesaje: 50
Membru din: Mie Ian 19, 2011 8:35 am


Înapoi la Fabricare bere din malt

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron