[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 943: getdate(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone.
www.fabrica-de-bere.ro • Vezi subiect - Fermentare Lager la temperatura inalta - STEAM BEER

Fermentare Lager la temperatura inalta - STEAM BEER

Fermentare Lager la temperatura inalta - STEAM BEER

Mesajde Laur » Mie Apr 13, 2011 7:10 am

Duminica trecuta am facut o bere Koningsbok, de la Brouwland. Cand am cumparat reteta, nu mi-am dat seama ca drojdia este Lager.
Cand am inceput pregatirile de fabricatie, am constatat ca drojdia sosita cu ingredientele era Lager.
Initial m-am gandit sa inlocuiesc drojdia sosita cu una de tip Ale. Maestrul berar belgian cu care colaborez mi-a spus ca se poate fermenta si la temperatura mai mare, chiar 22 grade.
Am intrat pe forumurile straine si am citit parereile postate. Berea obtinuta prin fermentare lager la o temperatura mai mare decat cea indicata se numeste STEAM BEER. Majoritatea comentariilor despre substituirea drojdiei lager cu un ale au fost impotriva acesteia, in sensul ca recomandarea era de folosire totusi, a drojdiei lager, chiar daca va fermenta la o temperatura inalta.
In fine. Pana la urma nu am mai inlocuit drojdia ci am folosit-o pe cea sosita cu reteta, adica Brewferm Lager.
Numai ca am incercat sa mentin recipientul la o temepratura cat mai scazuta. Din ceea ce observ, mai jos de 18 grade Celsius nu pot sa cobor temperatura mustului. Noroc ca sunt zile mai friguroase caci altfel, intr-un apartament de bloc in Bucuresti nu prea ai temperaturi sub 20 grade intr-o zi normala ( sa nu mai vorbim de zilele de vara :? ).
Intrebarea mea este daca a mai fermentat cineva la o temperatura similara. Si daca da, ar fi interesat de stiu ce se obtine. Unii spun ca fermentarea la o temperatura mult mai mare decat cea recomandata poate altera vizibil gustul, in sensul inhibarii anumitor arome specifice tipului de bere respectiv. Altii spuneau despre eliminarea in exces in bere de catre drojdie a unor substante nedorite din punct de vedere al gustului.
Avand in vedere ca nu am cunostintele necesare pentru a face o descriere exacta a procesului de fermentare lager la temperaturi ridicate, daca exista cineva pe forum sa ne explice partile bune si partile mai putin bune ale procesului (din punct de vedere stiintific) rog sa o faca.
Multumesc.


_________________________________
Urmeaza: Triple
La fermentat: Hefeweizen, Koningsbok
La maturat: McBeaver Scotch Ale
Gata de baut: Gabriel, Hefeweizen
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Fermentare Lager la temperatura inalta - STEAM BEER

Mesajde Samogon » Mie Apr 13, 2011 3:07 pm

Laur, pune găleata cu fermentatul în cada cu apă rece până sus. Apa de la reţea am verificat-o chiar zilele trecute cu termometrul, are 12 grade în perioada asta, ceea ce este perfect. Probabil că la vară va fi mai caldă puţin. Tot ce trebuie să faci este să ai grijă să schimbi mereu apa dimineaţa şi seara căci se mai încălzeşte cu timpul. Cu cât volumul de apă este mai mare cu atât se încălzeşte mai greu, este valabil şi în cazul răcirii. Dacă nu-ţi permiţi cu cada poţi folosi un lighean mare, un ghiveci uriaş, o oală/cazan etc care se găsesc şi prin obor. De schimbat e simplu, tragi apa prin sifonare şi o duci la scurgere, iar prin alt furtun aduci apa de la chiuvetă.

Eu m-am gândit să-mi confecţionez un acvariu uriaş în care să pun damigenele la fermentat. Dacă e prea cald pun apă rece, dacă e prea frig pun nişte încălzitoare de acvariu cu termostat şi reglez temperatura care o vreau.
Samogon
 
Mesaje: 120
Membru din: Mie Ian 26, 2011 6:38 pm

Re: Fermentare Lager la temperatura inalta - STEAM BEER

Mesajde Laur » Mie Apr 13, 2011 8:40 pm

Merci Samogon, m-am gandit la faza cu cada insa, eu nu am cada acasa ca am desfiintat-o (din motive ca nu folosesc asa ceva decat o data la 3 ani) asa ca am dush cu cadita mica. Deci varianta asta cade.
Acum este undeva pe la 17 - 18 grade. O sa fermentez asa aceasta tura. Insa data viitoare ma gandesc la un dispozitiv care sa imi tina temperatura in jur de 12 grade.
Oricum, voi testa fermentatia lager la 17-18 grade. Pacat ca nu am momentan cu ce sa compar.


_________________________________
Urmeaza: Triple
La fermentat: Hefeweizen, Koningsbok
La maturat: McBeaver Scotch Ale
Gata de baut: Gabriel, Hefeweizen
Laur
 
Mesaje: 618
Membru din: Mie Iun 03, 2009 7:38 pm

Re: Fermentare Lager la temperatura inalta - STEAM BEER

Mesajde caiafa » Joi Apr 14, 2011 6:37 am

Un tricou ud pe vasul de fermentaţie şi un ventilator care bate spre el. Ai fi surprins cât de jos duce temperatura.
Altfel cea mai ok variantă e un frigider de tip ladă cu termostatul modificat.
caiafa
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Apr 02, 2011 2:34 am


Înapoi la Fabricare bere din malt

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron